Strona główna » Przewodniki » Gdańsk – 10 najciekawszych miejsc
City break | Przewodniki

Gdańsk – 10 najciekawszych miejsc

Udostępnij:

Gdańsk mieliśmy na celowniku już od dawna. Pomimo tego, nasz wyjazd do tego miasta wyszedł dość spontanicznie. Mieliśmy być wtedy na weekend w Górach Izerskich zdobywając kolejny szczyt do Korony. Już od długiego czasu mieliśmy ochotę na dwa dni solidnego trekkingu. Jednak ponieważ na południu Polski padało, a w słabą pogodę Sudety mamy już zwiedzone podążyliśmy w stronę słońca, czyli do Gdańska. Trekking tylko, że miejski i tak udało nam się zrobić. Spędziliśmy bardzo intensywny weekend robiąc na nogach ponad 40 km. A od spacerów po brukowanych uliczkach stopy bolały nas tak, jak nieraz po górach.

Motława przepływająca przez Gdańsk, nabrzeże miasta.

Choć w Gdańsku już kiedyś byliśmy bądź bywaliśmy przejazdem, nigdy nie udało nam się go solidnie zwiedzić. Miasto bardzo pozytywnie nas zaskoczyło, jest po prostu przepiękne, ma wiele ciekawych zabytków i urokliwych uliczek. Gdańsk jest miastem z bogatą i burzliwą historią, często zmieniało przynależność z Polskiej na Niemiecką/Pruską, a także było wolnym miastem. Jest też świetnie zagospodarowane i ma wiele interesujących miejsc do zobaczenia. Już przed wyjazdem, jak zrobiliśmy listę atrakcji do zwiedzenia, wiedzieliśmy, że będzie bardzo intensywnie. Spośród odwiedzonych miejsc, wybraliśmy 10 według nas najciekawszych. Kolejność jest zupełnie przypadkowa. Osobno też opisaliśmy muzea w Gdańsku. Na końcu wpisu zamieściliśmy mapę oraz kilka informacji praktycznych, które z pewnością ułatwią Wam zwiedzanie stolicy Pomorza.

Gdańsk Stara Zbrojownia.

Westerplatte

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o Westerplatte. Tutaj właśnie miał miejsce początek II Wojny Światowej. To półwysep na północy Gdańska, który został uformowany w połowie XIX. Znajduje się tu monumentalny Pomnik Obrońców Wybrzeża, Muzeum w Wartowni nr 1, zachowane wartownie, oraz wg. nas robiące największe wrażenie ruiny koszar, które zostały specjalnie wysadzone przez polskie wojsko, żeby sprawdzić, czy wytrzymają niemieckie naloty. Okazało się, że główna konstrukcja się nie załamała i ich piwnice służyły jako bezpieczne schronienie dla obrońców Westerplatte podczas bombardowań. 

W całości obiektu ustawione są tablice informacyjne, z których można poznać dokładną historię wydarzeń, które miały tu miejsce na początku września 1939. Upamiętniają one nierówną walkę Polaków z okupantem i przedstawiają dokładny jej przebieg. Obok znajduje się teren wojskowy, gdzie nie ma wstępu. Będąc na Westerplatte mieliśmy jednak wrażenie, że teren jest trochę zaniedbany. W okolicach pomnika były np. dzikie chaszcze zarośnięte pokrzywami. Trochę odbierało to według nas szacunek do tego miejsca.

Turystka spacerująca po Westerplatte w tle Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Przy Westerplatte znajduje się duży Parking, płatny w godzinach 9-17. My bylismy bardzo wcześnie ponieważ było to pierwsze miejsce jakie w niedzielę odwiedziliśmy. Nie było prawie w ogóle turystów, a stragany z bublami dopiero się rozstawiły. Dzięki temu mogliśmy spokojnie zwiedzić to miejsce. Ważna uwaga – polecamy porządnie spryskać się jakimś środkiem na komary. Część tablic informacyjnych ustawiona jest w lesie, z którego niestety musieliśmy szybko wyjść bo zjadłyby nas żywcem! Do Westerplatte można również dopłynąć tramwajem wodnym ze starówki, koszt to 35 zł w jedną i 50 zł w dwie strony.

Pomnik Nigdy Więcej Wojny na westerplatte.
Turysta pod pomnikiem Obrońców wybrzeża na Westerplatte.
Riuny koszar na Westerplatte od środka i zwiedzająca je turystka.
Ruiny koszar na Westerplatte.

Muzeum II Wojny Światowej

To jedno z najciekawszych muzeów, jakie w życiu odwiedziliśmy. Znajduje się niedaleko starówki w charakterystycznym nowoczesnym budynku, ale co ciekawe całość wystawy znajduje się pod ziemią. Naszym zdaniem to totalny “must see” w Gdańsku, Muzeum II Wojny Światowej kompletnie nas powaliło. Jest o wiele ciekawsze niż Muzeum Powstania Warszawskiego, czy Fabryka Schindlera w Krakowie.

Znajdują się tutaj bogate zbiory oraz masa ciekawych i interaktywnych eksponatów. Muzeum jest bardzo duże składa się z kilkunastu tematycznych sal. Najciekawsze były te stylizowane na ulice z czasów wojennych i pokazujące umundurowania i wyposażenia żołnierzy poszczególnych armii biorących udział w wojnie. Znajduje się tu również oddzielna wystawa dla dzieci, pokazująca historię rodzeństwa, którego dzieciństwo przypadło na ten okrutny czas. Wstęp kosztuje 23 zł a na dokładne zwiedzanie należy przeznaczyć minimum 3-4 godziny. Bardziej szczegółowy opis tego miejsca znajdziecie w naszym wpisie o muzeach Gdańska.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ulica stylizowana na lata międzywojenne.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, mapa podziału europy.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wagon transportowy.

Europejskie Centrum Solidarności i Stocznia Gdańska

Jak już wcześniej pisaliśmy Gdańsk to miejsce o bogatej i burzliwej historii. Z miastem związana jest działalność “Solidarności”, strajki w Stoczni Gdańskiej oraz wydarzenia przyczyniające się do obalenia komunizmu w Polsce. Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesne muzeum ukazujące dokładną historię tamtych czasów począwszy od lat 60. Zawiera bogate zbiory związane z minionym okresem, zobaczycie tu m.in. autentyczne szafki pracowników stoczni, plaktakty, wóz milicji, czy nawet zachowaną marynarkę z dziurą po kuli, którą został postrzelony Adam Gotner w czarny czwartek. 

Centrum zostało wybudowane na Placu Solidarności tuż obok Pomnika Poległych Stoczniowców i zabytkowej bramy do obiektu. Na terenie stoczni dodatkowo można zobaczyć Salę BHP, gdzie zostały podpisane porozumienia sierpniowe oraz wystawę rzeźb Czesława Podleśnego, które powstały z pozostałości po stoczniowych maszynach i wyposażeniu.

Europejskie Centrum Solidarności.

Wejście do Centrum Solidarności kosztuje 25 zł zwiedzanie samego muzeum zajmie Wam około godziny. Dodatkowo należy doliczyć czas na znajdujący się na dachu taras widokowy, skąd można zobaczyć całą Stocznię. Samo wejście na teren stoczni i do sali BHP jest bezpłatne. Polecamy też przejść się szlakiem Stoczni Carskiej. Okolice te stają się coraz bardziej popularne, znajdziecie tutaj też kilka knajpek, w tym świetnie wyglądający bar 100cznia.

Europejskie Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności.
Pomnik Poległych Stoczniowców.
Sala BHP w Stoczni Gdańskiej.

Gdańsk - starówka ul. Długa i ul. Długi Targ

Przy ul. Długiej i Długi Targ znajduje się najbardziej znana część gdańskiej starówki. Tutaj swoje miejsce znalazły piękne, zabytkowe kamienice, ciągnące się od Zielonej Bramy do Bramy Wyżnnej. Spacerując tędy zobaczymy tak znane obiekty jak, Fontanna Neptuna, Złota Kamienica, Dwór Artusa czy Złota Brama. Podczas spaceru po tej części miasta koniecznie rozglądajcie się wokół i przyjrzyjcie tym cudnym kamieniczkom. Każda jest inna i każda jest wyjątkowa. Naszym zdaniem jest to najpiękniejsza i najlepiej zachowana starówka w Polsce. Polecamy również wejść na wieżę Ratusza Głównego Miasta, aby zobaczyć panoramę Gdańska i Bazylikę Mariacką w całej okazałości. Poza tym na gdańskiej starówce znajduje się kilka ciekawych muzeów, liczne knajpki i sklepy z pamiątkami. W sezonie jest dość zatłoczona przez turystów.

Gdańsk ulica Długa widziana z wieży widokowej Ratusza.
Turystka na ul. długiej w Gdańsku.
Turystka pod fontanną Neptuna w Gdańsku.
Turystka na wieży widokowej Ratusza w Gdańsku.

Wieża Bazyliki Mariackiej i ulica Mariacka

Wjeżdżając do Gdańska nie sposób nie zauważyć Bazyliki Mariackiej, jest ona największą w Europie ceglaną świątynią. Została ukończona na początku XVI wieku i była budowana przez ponad 150 lat. Jej rozmiar faktycznie robi wrażenie, w środku jednak wydaje się dość pusta. Polecamy Wam wejście po 409 stopniach na jej taras widokowy. Początkowo idzie się krętymi wąskimi schodkami, by potem wejść do wnętrza majestatycznej wieży.  Pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć sklepienia od drugiej strony i potężną dzwonnicę. Jest to najwyższy punkt widokowy na starówce. Od Bazyliki do Motławy ciągnie się ulica Mariacka, zakończona brama o tej samej nazwie. Jest to bardzo klimatyczna, wąska uliczka z zabytkowymi kamienicami i wystawionymi straganami z pamiątkami zrobionymi głównie z bursztynu.

Dzwony we wnętrzu wieży Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
Ulica Mariacka widziana z wieży Bazyliki Mariackiej.
Turysta na gdańskiej uliczce.
Gdańsk widziany z wieży Bazyliki Mariackiej.
Turystka na ulicy Mariackiej w Gdańsku.

Sołdek

Jest to pierwszy statek zbudowany w całości w Polsce po II Wojnie Światowej. Obecnie obiekt przerobiony jest na muzeum. Dla nas była to bardzo ciekawa atrakcja, gdyż nigdy wcześniej nie byliśmy na takim statku. Zwiedzanie odbywa się wytyczoną trasą, gdzie przechodzi się kolejno przez różne poziomy i pomieszczenia statku. Od dolnego pokładu i maszynowni do mostku kapitańskiego. Zobaczymy tutaj jak wygląda wnętrze statku, kajuty, co znajduje się na poszczególnych poziomach. Jest to z pewnością ciekawa propozycja dla dzieci i dorosłych. Wejście kosztuje 14 zł, a na zwiedzanie trzeba przeznaczyć ok 45 minut.

Sołdek - statek przycumowany do nabrzeża.
Turystka prze zabytkowym statku Sołdek Gdańsk.
Nabrzeże Motławy i turysta zwiedzający statek Sołdek.
Wnętrze zabytkowego statku Sołdek.

Wzgórze Gradowe i Hevelianum

Wzgórze Gradowe to fajny bezpłatny punkt widokowy na miasto. Znajduje się niedaleko starówki więc bez problemu można tu podejść. Jest tu też parking, płatny 4 zł/h. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na miasto i stocznię. Na górze jest też bezpłatna interaktywna wystawa Wehikuł Czasu, pokazująca historię Fortu i Góry Gradowej.

Widok na stocznie z Góry gradowej.

Hevelianum to nowoczesne muzeum nauki, coś na kształt warszawskiego Kopernika. Znajduje się w zagospodarowanych budynkach starego fortu. Centrum Hevelianum jest zdecydowanie miejscem dla młodszych odbiorców. My trochę się tutaj nudziliśmy, szczególnie pod koniec zwiedzania. Może też dlatego, że w ostatnim czasie odwiedziliśmy kilka podobnych miejsc, między innymi Młyn Wiedzy w Toruniu. Niemniej jednak jest tu kilka ciekawych eksponatów jak np. symulator huraganu, dla których warto tu zajrzeć 🙂 Wejście nie jest drogie bo kosztuje 20 zł za osobę dorosłą. Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć około 2 godziny.

Gdańsk widziany z Góry Gradowej.
Hevelianum w Gdańsku.

Spacer wzdłuż Motławy i Żuraw

Gdańsk posiada piękne zagospodarowane nabrzeże Motławy. Bardzo polecamy spacer wzdłuż rzeki, startują tu różne rejsy wycieczkowe czy tramwaj wodny na Westerplatte. Poza tym jest tu mnóstwo restauracji, kawiarni, sklepów z pamiątkami. To typowa turystyczna ulica. Niestety w sezonie w ciągu dnia jest tutaj mnóstwo ludzi dlatego warto wybrać się na spacer wcześnie. Gdańsk budzi się dopiero między 9 a 10, więc rano można pospacerować bez tłoku.

Motława i nabrzeże Gdańska w tle Żuraw i Muzeum II Wojny Światowej.

Na wybrzeżu znajduje się też chyba najsłynniejszy gdański zabytek czyli Żuraw. Jest to brama wodna z połowy XVI wieku. W Środku znajduje się jedna z filii Narodowego Muzeum Morskiego. Niestety podczas naszego pobytu ze względu na epidemię, ze zwiedzania została wyłączona najciekawsza część Żurawia, czyli jego mechanizm. Dlatego ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na wejście.

Żuraw Gdański i bulwary nad Motławą.
Turystka patrząca na Gdańsk na nabrzeżu Motławy.

Gdańsk - Oliwa

Obecnie Oliwa jest jedną z dzielnic Gdańska. Jednak aż do lat 20 XX wieku, była oddzielnym miastem. Znajduje się tu kilka wartych uwagi zabytków. My w szczególności polecamy przejść się alejkami przepięknego Parku Oliwskiego. Znajduje się tu palmiarnia, (niestety była w remoncie podczas naszej wizyty), Pałac Opatów, Groty Szeptów, Ogród botaniczny i Ogród japoński. Z parku można wyjść na wzgórze Pachołek, jest tam wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę całej Zatoki Gdańskiej. Jeżeli lubicie punkty widokowe to w Oliwie znajdziecie jeszcze jeden – Olivia Star. Taras widokowy znajdujący się na 32 piętrze wieżowca. W przeciwieństwie do wieży na Wzgórzu Pachołek wjazd tam jest płatny 20 zł.

Pałac Opatów i ogrody w Parku Oliwskim.

W Oliwie jest też Kuźnia Wodna, to jeden z oddziałów Muzeum Gdańska. Nie byliśmy tam ponieważ mieliśmy napięty grafik, a dodatkowo miejscowy taksówkarz odradził nam tą atrakcję. Jeśli Wy byliście i uważacie, że warto ją jednak odwiedzić, to dajcie znać w komentarzu – nadrobimy przy kolejnej wizycie 🙂 Oliwa to też liczne, zabytkowe dworki, klimatyczne uliczki oraz Katedra Oliwska. Przechadzając się tą dzielnica mieliśmy wrażenie jakbyśmy byli w niewielkim turystycznym miasteczku. Jeśli będziecie w okolicy i lubicie koty, to zachęcamy Was do wizyty w kociej kawiarni Kotka Cafe, która znajduje się między Wzgórzem Pachołek, a parkiem. W kawiarni swój dom znalazło 6 dorosłych kocich rezydentów i podczas naszej wizyty były tam również 4 malutkie kociaki, które szukały swoich domów. Wypiliśmy tam pyszną lemoniadę i kawę (słony drań – mix kawy z popcornem, choć zaskakujący jest naprawdę pyszny!).

Wodna kaskada w Parku Oliwskim.
Wzgórze Pachołek w gdańskiej Oliwie.
Gdańsk widziany z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek.
Zatoka Gdańska widziana z wieży widokowej na wzgórzu Pachołek.

Gdańsk - ZOO w Oliwie

Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy będąc w Oliwie nie zajrzeli do tamtejszego ZOO. To największa powierzchniowo tego typu atrakcja w Polsce. Zdecydowanie czuć to w nogach, dokładne obejście całości zajmuje 3-4 godziny. Jest tu wiele gatunków zwierząt, część z nich ma bardzo duże wygodne wybiegi. Z ciekawostek, spotkać tu można jedynego żyjącego w zamknięciu pingwina albinosa

Foka w ZOO w Oliwie.

300 metrów od głównego wejścia znajduje się bardzo duży parking. Nawet w szczycie turystycznym z łatwością znajdzie się tam miejsce. Parking jest płatny 4 zł za każdą rozpoczętą godzinę. Niestety opłatę trzeba uiścić z góry w parkometrze na określony czas. Jest to bez sensu, gdyż ciężko przewidzieć, ile dokładnie zajmie zwiedzanie. Rozwiązaniem jest aplikacja APCOA FLOW tam można opłacić godzinę a następnie przedłużać czas. Wychodząc z parkingu warto nie skręcać od razu w lewo w kierunku wejścia do zoo, a pójść kawałek prosto. Niedaleko od wjazdu znajduje się woliera kondorów.

Kangurek w ZOO w Oliwie.

Powyżej opisaliśmy 10 według nas najciekawszych atrakcji, które odwiedziliśmy w Gdańsku. Oczywiście to nie jedyne. Więcej przeczytacie w naszym wpisie o muzeach. Odwiedziliśmy też Plażę Stogi, Molo w Brzeźnie, Widzieliśmy Dwór Cechu Młynarzy oraz Ratusz Starego Miasta. Dwa i pół dnia, które tu spędziliśmy to zdecydowanie za mało, aby wszystko dokładnie zwiedzić. Z pewnością jeszcze kiedyś odwiedzimy Trójmiasto, żeby odwiedzić to na co zabrakło nam czasu. Na liście znajdą się wtedy: Twierdza Wisłoujście, Spichlerze, Zbiornik Wody Stara Orunia. Dajcie znać, jakie jeszcze atrakcje polecacie w Gdańsku?

Wąska uliczka na gdańskiej starówce i wieża Bazyliki Mariackiej.

Gdańsk - informacje praktyczne

Będąc w Gdańsku można pomyśleć nad kupnem zbiorowego biletu na niektóre atrakcje. Taki oferuje między innymi Muzeum Gdańska oraz Muzeum Morskie w Gdańsku,do dyspozycji jest też karta VisitGdańsk. Można połączyć kilka atrakcji na jednym bilecie lub otrzymać niezłe zniżki. Pakiety różnią się ważnością ceną i liczbą obiektów, można też otrzymać zniżki na komunikację miejską. W centrum parkowanie jest płatne od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17 (info aktualne na lipiec 2020).

Gdańsk – lista atrakcji

Motława przepływająca przez Gdańsk, nabrzeże miasta.
Dom Cechu Młynarzy w Gdańsku.

Podsumowując, Gdańsk to według nas jedno z najciekawszych i chyba najładniejsze miasto w Polsce. Nawet w wakacje, w szczycie sezonu turystycznego było tutaj bardzo przyjemnie. My wróciliśmy zachwyceni Gdańskiem i na pewno z chęcią do niego jeszcze zawitamy, ponieważ nie zobaczyliśmy wszystkiego co byśmy chcieli.

Prara trzymająca się za ręce na plaży o wschodzi Słońca.
Udostępnij:

Podobne wpisy

6 Comments

    1. No to jest niestety wada takich miejsc, są bardzo popularne i w sezonie jest masa ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *