kraina wygasłych wulkanów
Strona główna » Przewodniki » Kraina Wygasłych Wulkanów – co zobaczyć?

Kraina Wygasłych Wulkanów – co zobaczyć?

Dolny Śląsk to z pewnością jeden z najbardziej urozmaiconych turystycznie regionów w Polsce. Nie jest tajemnicą, że należy do naszych ulubionych i bardzo często tam wracamy. Tym razem spędziliśmy dzień w Krainie Wygasłych Wulkanów, odwiedziliśmy najciekawsze miejsca i nacieszyliśmy się jesiennym słońcem. Co zobaczyć w Krainie Wygasłych Wulkanów, jak tam dojechać i gdzie zaparkować? Na te pytania odpowiadam w tym artykule. 

 
kraina wygasłych wulkanów widok z tarasu na bazaltowej górze

Kraina Wygasłych Wulkanów - gdzie jest?

To dość rozległy region, którego główną część stanowią Góry Kaczawskie na południu i Pogórze Kaczawskie na północy. To właśnie tę północną część Krainy Wygasłych Wulkanów odwiedziliśmy, a dokładnie okolice Myślibórza. Silna działalność wulkaniczna sprzed milionów lat wytworzyła tu niesamowite formy skalne, piękne wąwozy i masę punktów widokowych. Na pogórzu Kaczawskim można zaobserwować trzy okresy aktywne wulkanicznie, około 500, około 270 i około 20 milionów lat temu.

kraina wygasłych wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów - dojazd i parkingi

Tam, gdzie my byliśmy, dojedziesz z Wrocławia autostradą A4, a potem droga ekspresową S3 w okolice Jawora. Stamtąd już bocznymi i bardzo malowniczymi drogami do jednego z trzech parkingów:

  • w Paszowicach – jest darmowy,
  • w Kłonicach – także bezpłatny,
  • w Myślibórzu – płatny, największy i zdecydowanie najbardziej popularny.

Przy każdym z nich są ławki i paleniska, my wybraliśmy ten pierwszy. W jaworze jest też słynny Kościół Pokoju, wpisany na listę UNESCO. Wejście do niego kosztuje 12 zł. Zdecydowanie warto zrobić tam przystanek i zobaczyć świątynie choćby z zewnątrz. Wszystkie parkingi zaznaczyłem na mapie, którą znajdziesz na dole wpisu. 

kościół pokoju w jaworze

Kraina Wygasłych Wulkanów - trasa

Nasza propozycja trasy obejmuje najciekawsze miejsca na wschodnim skraju Krainy Wygasłych Wulkanów. Trasa jest łatwa technicznie i niezbyt wymagająca. Nie spotkasz tu jednak dużych przewyższeń, choć niektóre, krótkie odcinki potrafią być strome. Poniżej lista punktów wartych odwiedzenia na całej trasie i mapa. 

Wieża widokowa Radogost

Murowana wieża z bardzo fajnym widokiem, najłatwiej dojść tam od parkingu w Kłonicach, to zaledwie 15 minut. Możesz podziwiać z niej Krainę Wygasłych Wulkanów i najbliższą okolicę.

wieża widokowa radogost kraina wygasłych wulkanów
kraina wygasłych wulkanów

Bazaltowa Góra

Na Bazaltowej Górze także znajdziesz wieże widokową, niestety drzewa, które rosną obok są wyższe, więc widoków z niej nie ma. Tuż obok jest jednak całkiem fajny taras widokowy.

Małe Organy Myśliborskie

To bazaltowa formacja skalna na górze Rataj, na którą można wejść. Z pewnością jedna z ciekawszych w okolicy i muszę przyznać, że jest całkiem imponująca. 

kraina wygasłych wulkanów małe organy myśliborskie
kraina wygasł wieża na bazaltowej górzeych wulkanów

Wąwóz Myśliborski

To świetne miejsce na spacer, ale też najbardziej zatłoczone. Z pobliskiego parkingu wychodzi najwięcej turystów. Nawet jesienią ruch był dość duży. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest tam bardzo ładnie. Polecam przejść się dnem wąwozu, a wrócić górą przez Elfie Skałki. Warto zwrócić uwagą na Słoneczną Łąkę, to polana niedaleko parkingu, jest idealnym miejscem na odpoczynek i złapanie kilku promieni słońca.

wąwóz myśliborski
konie na pastwisku

Mapa - propozycja trasy

Kraina Wygasłych Wulkanów - mapa

Podsumowując, Kraina Wygasłych Wulkanów jest bardzo fajnym rejonem na weekendowy wypad na łono natury. Szczególnie jesienią, gdy przybiera czerwono-żółte kolory. Trasy nie są wymagające, za to urozmaicone, jeśli chcesz ją dokładnie zwiedzić, potrzebujesz kilku dni na spacer. Więcej o Krainie Wygasłych Wulkanów przeczytasz tutaj

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Właśnie szukałem informacji o Sowich Górach, a tu pojawił się mocny powód, żeby rozważyć start trasy w górach Kaczawskich. Czuję, że zimą w tygodniu jest szansa na niską frekwencje na trasie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *