Kruszyniany, drewniany meczet tatarski.
Strona główna » Przewodniki » Kruszyniany – zwiedzanie i atrakcje wioski Tatarów

Kruszyniany – zwiedzanie i atrakcje wioski Tatarów

Kruszyniany to niewielka wieś położona na Podlasiu, niedaleko białoruskiej granicy. Miejscowość zyskała swoją popularność i stała się celem turystów odwiedzających ten zakątek Polski. Wszystko to za sprawą polskich Tatarów zamieszkujących Kruszyniany. W tym krótkim wpisie dowiesz się co zobaczyć w Kruszynianach, gdzie dobrze zjeść, jak dojechać. Pokażemy, dlaczego zdecydowanie warto wybrać się do tej uroczej wioski.

Dom w Kruszynianach.

Wioska polskich Tatarów

Tatarzy dostali ziemię w Kruszynianach od króla Jana III Sobieskiego pod koniec XVII wieku, w podzięce za walkę z Turkami. Wieś stała się ośrodkiem kultury tatarskiej, obecnie polscy Tatarzy wracają w te strony, osiedlają się na dawnych terenach lub stawiają domki letniskowe. Mieszka tu zaledwie 8 rodzin tatarskich, co ciekawe mają typowe polskie nazwiska. Jest tak dlatego, że dawniej Tatarzy mogli żenić się z Polkami wyłącznie pod warunkiem przyjęcia ich nazwiska. Doskonale widać to na miejscowym cmentarzu tatarskim, który zdecydowanie warto zobaczyć. Znajduje się on tuż za charakterystycznym, zielonym meczetem.

Cmentarz tatarski.
Cmentarz tatarski.
Kruszyniany, drewniany meczet tatarski.
Cmentarz tatarski, Kruszyniany..

Meczet tatarski w Kruszynianach

Baz wątpienia główną atrakcją Kruszynian jest trzystuletni, drewniany meczet. Jest dostępny dla zwiedzających przez cały dzień za symboliczną kwotę 5 zł. W trakcie zwiedzania dowiesz się o historii tego miejsca, zwyczajach i świętach Tatarów. Wszystko to opowiada niezwykle sympatyczny i charyzmatyczny przewodnik, który zawsze podkreśla, że Tatarzy nie czują się Polakami, tylko nimi są. Opiekuje się tym miejscem od lat i jest potrafi znakomicie opowiadać o dziejach Tatarów. W Kruszynianach jest też Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. W mieszczącym się tam muzeum można między innymi zobaczyć typowe tatarskie stroje oraz kilka innych eksponatów, wstęp jest bezpłatny.

Wnętrze meczetu w Kruszynianach.
Kruszyniany, drewniany meczet tatarski.
Kruszyniany, drewniany meczet tatarski.

Kruszyniany - dojazd

Odległość od Białegostoku do Kruszynian to niecałe 60 km. Można dojechać przez Krynki, w których znajduje się największe rondo w Polsce, odchodzi od niego aż 12 ulic lub drogą krajową nr 65, skręcając tuż przed granicą w las. Ta druga opcja jest chyba gorsza, ponieważ końcówka wiedzie polną drogą i znacznie spowalnia jazdę. 

Niedaleko wioski znajduje się jeziorko, które w ciepłe dni z pewnością okaże się idealnym miejscem na relaks. Okolica jest cicha i spokojna, można tam odpocząć i zapomnieć o codzienności. W niedalekiej odległości od Kruszynian jest kolejna Tatarska wioska, Bohoniki, znajduje się ona niecałe 40 kilometrów na północ, tuż obok Sokółki.

Kruszyniany.

Kruszyniany - gdzie zjeść?

Z pewnością jedną z restauracji godnych polecenia jest Tatarska Jurta. Knajpa spłonęła w 2018 roku ale została odbudowana i nadal serwuje pyszne tatarskie dania. Chwilowo mieści się  jednak w Centrum Kultury Muzułmańskiej. Byliśmy tam jedzenie jest naprawdę przepyszne i bardzo ciekawe. Drugą restauracją, którą widzieliśmy w Kruszynianach i było tam dużo ludzi jest Zajazd Tatarski “Na Końcu Świata”. Nie jedliśmy tam dlatego nie możemy potwierdzić jakości dań jednak osób było naprawdę dużo więc myślę, że też będziesz zadowolony.

Podsumowując w Kruszynianach poczujesz typowo sielski klimat Podlasia. Taki, jakiego da się zaznać też w Tykocinie czy Białowieży. Jeżeli lubisz poznawać różne kultury, to będzie to miejsce dla Ciebie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *