Ciężarówka milicji w muzeum w Gdańsku.
Strona główna » Przewodniki » Muzea w Gdańsku
City break | Przewodniki

Muzea w Gdańsku

Udostępnij:

Gdańsk jest miastem, które totalnie nas zauroczyło i zaskoczyło. Byliśmy w nim kilka razy wcześniej, ale dopiero w pewien lipcowy weekend wybraliśmy się do niego, żeby je porządnie zwiedzić. Pięknych i ciekawych miejscówek w Gdańsku jest bez liku. Zobaczcie nasze top 10 atrakcji, które trzeba zobaczyć podczas wizyty w tym mieście. Jeśli macie jednak ciut więcej czasu lub traficie na kiepską pogodę, to zachęcamy Was bardzo, żebyście również odwiedzili niektóre muzea w Gdańsku. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, dlatego jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przeczytacie opis muzeów, które zwiedziliśmy podczas naszej wizyty w stolicy Pomorza.

Turystka prze zabytkowym statku Sołdek Gdańsk.

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej to naszym zdaniem punkt obowiązkowy podczas wizyty w Gdańsku. Jest to zdecydowanie najciekawsze muzeum historyczne, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy.  To stosunkowo nowy obiekt, został otwarty w 2017 roku. Wystawy są interaktywne i w przejmujący sposób opowiadają o najczarniejszym czasie w historii ludzkości. II Wojna Światowa została tu przedstawiona nie tylko z perspektywy politycznej i militarnej. Zobaczymy tu również wydarzenia z perspektywy zwykłej ludności, której przyszło żyć w tych ciężkich czasach.

Muzeum II Wojny Światowej.

Powierzchnia wystawy głównej muzeum zajmuje aż 5000 m2 i podzielona jest na 18 stref przedstawiających różne aspekty wojny. W muzeum znajdziecie m.in. rekonstrukcję ulic z epoki, przykładowe przedmioty życia codziennego, podstawowy ekwipunek oraz umundurowanie żołnierzy różnych armii. Spora część wystawy poświęcona jest również najbardziej bestialskiemu stworowi II Wojny Światowej, czyli obozom zagłady i pracy. W każdej sali znajdują się obszerne opisy, filmy z epoki oraz wspomnienia osób, które wojnę przeżyły. Największe wrażenie na nas zrobiły 2 sale – z guzikami wydobytymi z masowych grobów oraz z imitacją zrujnowanego miasta po bombardowaniu. Dodatkowo w Muzeum znajduje się niewielka strefa dla dzieci. Przedstawia ona historię kilkuletniego rodzeństwa, którego dzieciństwo przypadło na ten okrutny czas.

Zniszczona ulica w Muzeum II Wojny Światowej.

Na zwiedzenie muzeum należy przeznaczyć minimum dwie-trzy godziny. Natomiast bardziej wnikliwe osoby mogą tu spędzić nawet cały dzień. Muzeum zamknięte jest w poniedziałki, warto to wziąć pod uwagę planując wizytę. Bilet wstępu kosztuje 23 zł dla osoby dorosłej. Polecamy kupić wejściówkę wcześniej przez Internet, żeby nie tracić czasu w kolejce do kasy.

Napis TERROR w Muzeum II Wojny Światowej.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ulica stylizowana na lata międzywojenne.
Propagandowe plakaty w Muzeum II Wojny Światowej.
Walizki ofiar w Muzeum II Wojny Światowej.

Statek Sołdek

Statek Sołdek to jedna z bardziej nietypowych i ciekawych atrakcji, na jakie zdecydowaliśmy się podczas naszego pobytu w Gdańsku. Sołdek to pierwszy pełnomorski statek handlowy zbudowany w całości w Polsce. Swój pierwszy rejs odbył w 1949 roku, a ostatni w 1980. Podczas 31 lat na morzu odbył prawie 1500 rejsów i przewiózł 3,5 miliona ton ładunków. Po zakończeniu morskiej kariery statek został przeznaczony do celów muzealnych. Zwiedzanie odbywa się na 5 poziomach. Można tu zobaczyć, jak wyglądało życie codzienne i praca na takiej jednostce. Przejście wąskimi mostkami na pokładzie daje do myślenia, jak trudne może być poruszanie się po statku, gdy znajduje się on na otwartej wodzie. Dodatkowo z Sołdka można podziwiać piękną panoramę Motławy.

Nabrzeże Motławy i turysta zwiedzający statek Sołdek.

Zdecydowanie polecamy odwiedzenie tego miejsca zarówno dorosłym jak i dzieciom. Zwiedzanie zajmie jakieś 30-60 minut.  Wejście kosztuje 14 zł dla osoby dorosłej. Sołdek jest częścią Narodowego Muzeum Morskiego i jeśli planujecie odwiedzić inne ich obiekty, to warto kupić bilet łączony. Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj. My bardzo chcieliśmy wejście jeszcze do wizytówki miasta, czyli żurawia. Niestety z powodu epidemii najciekawsze sale zostały zamknięte.

Wnętrze statku Sołdek w Gdańsku.
Wnętrze statku Sołdek w Gdańsku.
Wnetrze statku Sołdek w Gdańsku.

Europejskie Centrum Solidarności

Nie sposób nie kojarzyć Gdańska z początkami Solidarności i ruchu oporu wobec władz PRL. Dlatego nowoczesne Europejskie Centrum Solidarności, obowiązkowo powinno znaleźć się na Waszej liście muzeów do odwiedzenia w Gdańsku. Znajduje się ono tuż przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej. Wystawa stała opowiada historię Solidarności i jej wpływ na losy Europy Środkowo-Wschodniej. Podzielona jest na 7 sal, w każdej przedstawiony jest inny aspekt z historii Solidarności. Znaleźć tu można wiele autentycznych eksponatów. Pojazdy, maszyny, plakaty, gazety, nagrania, akcesoria życia codziennego. Nawet dziurawą od kuli i zakrwawioną marynarkę Adama Gotnera, ranionego w Czarny Czwartek. Każda sala jest bardzo dokładnie opisana, dodatkowo przy zakupie biletu dostaje się gratis audioguide’a, który opowiada wszystkie szczegóły historyczne. Na dachu Centrum znajduje się taras widokowy, z którego podziwiać można panoramę stoczni. Wejście dla osoby dorosłej to koszt 25 zł. Na zwiedzanie należy przeznaczyć około 2-3 godzin.

Europejskie Centrum Solidarności.

Będąc w Centrum warto przejść się również po Stoczni i zajrzeć do zabytkowej Sali BHP, gdzie w 1980 roku zostały podpisane porozumienia sierpniowe. Wejście do niej jest bezpłatne i nie jest ona częścią Centrum.

Rozwalona bariera w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Europejskie Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności.
Sala BHP w Gdańsku.
Europejskie Centrum Solidarności.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Dom Uphagena

Dom Uphagena do bardzo ciekawe miejsce i punkt obowiązkowy dla wszystkich miłośników wnętrz. Zobaczyć tu można, jak wyglądało mieszkanie i życie bogatych mieszczan Gdańska w XVIII wieku. Johann Uphagen kupił kamienicę w 1775 roku, a następnie porządnie wyremontował według panujących wówczas trendów. Po jego śmierci dom pozostał w rękach rodziny i już w 1911 roku utworzono z niego muzeum. W środku można podziwiać przepięknie meble, tapety, boazerie, żyrandole i inne zdobienia oraz przedmioty życia codziennego. Do zwiedzania udostępniono zarówno pokoje reprezentacyjne jak i gospodarcze takie jak np. kuchnia i spiżarnia. Naszym zdaniem jest to naprawdę unikatowe miejsce i warto do niego zajrzeć. Zwiedzanie zajmie jakieś 20-30 minut, a bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 16 zł.

Zabytkowe wnętrza w domu Uphagena.
Zabytkowe wnętrza w domu Uphagena.
Zabytkowe meble w domu Uphagena.

Hevelianum

Znajdujące się na Górze Gradowej Hevelianum to nowoczesne muzeum nauki, którego wystawy skierowane są bardziej dla dzieci. Chociaż i my znaleźliśmy tu rzeczy, które nas zainteresowały. Być może odnieśliśmy też takie wrażenie ponieważ wcześniej odwiedziliśmy już warszawskie Centrum Nauki Kopernik oraz toruński Młyn Wiedzy i część eksponatów już znaliśmy. Samo muzeum jest bardzo ciekawie umiejscowione w XIX wiecznych zabytkowych fortach. Wystawa stała podzielona jest na 3 części: dookoła świata, z energią i łamigłówki. W każdej z nich znaleźliśmy coś ciekawego. Najbardziej jednak podobała nam się kapsuła, w której można było poczuć siłę huraganu i symulator jazdy. Z pewnością ciekawa była też imitacja iglo, gdzie można było obejrzeć film o tym, jak powstają prawdziwe lodowe domki. Wejście do muzeum nie jest drogie w porównaniu z innymi tego typu obiektami bo kosztuje 20 zł dla osoby dorosłej. Na zwiedzanie przeznaczcie nie mniej niż 1,5-2 godziny.

Hevelianum w Gdańsku.
Symulator huraganu w Hevelianum.

Muzeum Bursztynu

Gdańsk, jak i całe Pomorze słynie z wyrobów bursztynowych. Nie dziwne więc, że w mieście znaleźć można muzeum w całości poświęcone właśnie bursztynowi. Można w nim podziwiać ogromne bryły kruszcu oraz przepiękne i nietypowe wyroby z bursztynu. Nas wyjątkowo zachwyciła bursztynowa gitara i ogromny kosz z owocami. Można tu również poznać historię pozyskiwania i obrabiania bursztynu na przestrzeni wieków. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że muzeum mieści się w dawnym więzieniu i składa się z trzech części: Wieży Więziennej, Szyi z Domem Więziennym i Katowni. Chodzenie po wąskich korytarzykach i kamiennych schodkach dodaje wyjątkowego klimatu temu miejscu. W ostatnich pomieszczeniach znajduje się również wystawa poświęcona funkcjonowaniu tego średniowiecznego więzienia. Dowiemy się z niej, co jedli, jak żyli i jak byli karani ówcześni więźniowie. Zwiedzanie zajmie Wam około 30 min. Wejście kosztuje 16 zł. Dodatkowo można jeszcze dokupić wejście na wieżę widokową muzeum.

Bursztynowa figurka perkusji w muzeum w Gdańsku.
Bursztynowa gitara w muzeum.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku, dane wnętrze więzienia.

Muzeum w Ratuszu Głównego Miasta

Ratusz Głównego Miasta znajduje się na ulicy Długiej tuż obok słynnej Fontanny Neptuna (uwaga bo w Gdańsku są dwa ratusze, drugi to Ratusz Starego Miasta / Staromiejski). To przepiękny ceglany budynek, którego budowa rozpoczęła się pod koniec średniowiecza. W środku ratusza udostępnione do zwiedzania są sale przedstawiające życie codzienne w mieście w minionych epokach. Zobaczymy tu także wygląd dawnych lokali usługowych takich jak np. apteka, krawiec czy sklepy. Największą atrakcją muzeum jest jednak wieża widokowa Ratusza. Chociaż nie jest to najwyższy punkt widokowy na Starówce, to i tak warto się tu wdrapać ponieważ z wieży rozpościera się przepiękny widok na ulicę Długą i Długi Targ. Można też z niej podziwiać Bazylikę Mariacką w całej okazałości (to w Bazylice właśnie znajduje się najwyższa wieża widokowa w starej części Gdańska, którą bardzo polecamy). Bilet normalny kosztuje 16 zł (wejście do samej wieży to koszt 8 zł).

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, muzeum.
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku.
Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku, muzeum.
Turystka na wieży widokowej Ratusza w Gdańsku.
Gdańsk ulica Długa widziana z wieży widokowej Ratusza.

Muzeum Poczty Polskiej

Wiedzą powszechną jest to, że II Wojna Światowa rozpoczęła się od ataku niemieckiej armii na Westerplatte. Niewiele osób jednak wie, że dokładnie w tym samym czasie niemieccy żołnierze stacjonujący w Gdańsku zaatakowali również budynek Poczty Polskiej. Zamordowali większość jej pracowników. Muzeum Poczty Polskiej poświęcone jest właśnie tym wydarzeniom oraz ogólnie pojętej historii działania poczty w Wolnym Mieście Gdańsku. Muzeum znajduje się tuż obok Muzeum II Wojny Światowej i warto tu na chwilę zajrzeć. Wstęp kosztuje 10 zł.

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.
Pomnik w Gdańsku.
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Żuraw

Żuraw to chyba jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Gdańsku. Bardzo chcieliśmy wejść do środka i zobaczyć drewniany mechanizm tego największego średniowiecznego dźwigu w Europie. Niestety z powodu epidemii zwiedzanie żurawia zostało bardzo ograniczone i to co nas najbardziej interesowało. Czyli właśnie mechanizm, te wielkie koła zębate były niedostępne. Dlatego też nie zdecydowaliśmy się na wejście. Dodatkowo w Żurawiu znajduje się wystawa poświęcona życiu codziennemu i pracy w średniowiecznym mieście portowym. Bardzo żałujemy, że nie udało nam się wejść do środka, ale przynajmniej mamy powód do kolejnych odwiedzin w Gdańsku 🙂

Żuraw Gdański i bulwary nad Motławą.

Muzeum Zabawek

Na końcu naszej listy znajduje się muzeum, do którego Monia bardzo chciała zajrzeć. Nistety zostaliśmy skutecznie odstraszeni przez pana sprzedającego bilety. Jak tylko weszliśmy do środka to zamiast dzień dobry usłyszeliśmy, że mamy schować gimbala i telefon bo tutaj nie wolno kręcić. Następnie zostaliśmy poinformowani, że za możliwość robienia zdjęć musimy zapłacić 25 zł od aparatu. Kwota kosmiczna biorąc pod uwagę, że bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 8 zł. Nie rozumiemy takiego podejścia, nie wiemy, jakie skarby kryją się w tym muzeum, że sfotografowanie ich kosztuje tyle pieniędzy. O filmie natomiast nie ma w ogóle mowy, dlatego zrezygnowaliśmy z wejścia. Głównie przez arogancję człowieka, który tam pracuje bo w przeszłości zdarzało nam się już płacić symboliczną kwotę za możliwość robienia zdjęć, np. w zamku w Trokach niedaleko Wilna.

Figurka w muzeum zabawek w Gdańsku.

Nie są to wszystkie muzea, jakie można znaleźć w Gdańsku. Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze na pewno garnizon na Westerplatte, Dwór Artusa oraz Spichlerze. Na zwiedzenie ich po prostu nie wystarczyło nam czasu. Kiedyś w przyszłości to nadrobimy. Jeśli znacie jakieś inne muzea w Gdańsku warte odwiedzenia, to dajcie znać w komentarzu!

Udostępnij:

Podobne wpisy

6 Comments

 1. Bardzo przydatna lista miejsc wartych zobaczenia w Gdańsku, zwłaszcza, że do niektórych jeszcze nie zajrzałam.
  Zgadzam się, że Muzeum II Wojny Światowej jest punktem obowiązkowym i jednym z najciekawszych muzeów historycznych. Słusznie znalazło się na szczycie wymienionych przez Was atrakcji.
  Gdy znów zajrzycie do Gdańska, to polecam: Ośrodek Kultury Morskiej. Oddział Narodowego Muzeum Morskiego.
  Dziękuję za ciekawy i praktyczny wpis!
  Pozdrawiam 🙂

 2. Niewiele muzeów odwiedziłam w Gdańsku. Byłam w Muzeum II Wojny Światowej – zrobiło na mnie wielkie wrażenie.
  Dzięki za listę- zapisuję na czas, kiedy odwiedzę 3City 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *