Dowód rejestracyjny specjalny kempingowy.
Strona główna » Kamper » Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy
Kamper

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy

Zmiana przeznaczenia auta na specjalny kempingowy wiąże się z przejściem kilku procedur. Czy warto zmieniać przeznaczenie? Zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Więcej o tym napisałem tutaj. Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy to nie jest nic skomplikowanego, jednak wiele osób o to pyta. W tym wpisie przeprowadzę Cię przez kolejne etapy rejestracji auta. Napiszę też jak to wyglądało w naszym przypadku.

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy - procedura

Sama procedura jest dość prosta. Nie dotyczy ona tylko kamperów ale też np. aut z kratką. Finalny dokument czyli nowy dowód rejestracyjny wydaje wydział komunikacji. Jednak wcześniej trzeba wykonać szereg innych czynności.

ZMIANA PRZEZNACZENIA NA SPECJALNY KEMPINGOWY

Zmiany konstrukcyjne i OSKP

Aby zmienić przeznaczenie auta, trzeba dokonać zmian konstrukcyjnych niezbędnych do takiej zmiany np. wyjąć ścianę grodziową lub w przypadku kampera wykonać odpowiednią zabudowę. Musi to zrobić firma posiadająca odpowiednie PKD 45.20.Z. Mając oświadczenie z takiej firmy, musisz udać się na stację diagnostyczną. Wzór oświadczenia znajdziesz tutaj, Takie oświadczenie dodałem do wniosku do urzędu. Diagnosta chciał natomiast innego, bardziej szczegółowego, z dokładnie opisanymi zmianami. 

Ważne, aby była to okręgowa stacja kontroli pojazdów, jedynie taka może wykonać przegląd pozwalający na zmianę przeznaczenia. Tam diagnosta obejrzy wykonane zmiany i przeprowadzi badanie. Niektóre stacje mogą dodatkowo wymagać faktury od warsztatu. Dlatego zawsze wcześniej lepiej udać się do nich i pogadać, szczególnie jeżeli zmiany robisz samemu. Zakładam, że nie zmieniasz ilości siedzeń i nie ma konieczności wizyty w ITS. W przeciwnym wypadku przeczytaj, jak my zmieniliśmy ilość miejsc, bez udziału zewnętrznej firmy.

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy - wydział komunikacji

Mając zrobione badanie musisz następnie udać się do wydziału komunikacji. Tam składa się zwyczajny wniosek, dołączając do niego opłatę(w naszym przypadku, bez zmiany tablic 84 zł), badanie z OSKP, oraz oświadczenie od firmy z odpowiednim PKD. Słyszałem, że niektóre urzędy chcą fakturę. Od 01.07.2021 została wprowadzona akcyza obciążająca niektóre zmiany przeznaczenia pojazdów, w tym z ciężarowego na specjalny kempingowy, w tym przypadku urząd może zażądać potwierdzenia zapłaty akcyzy lub zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego o zwolnieniu z jej opłacenia. Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku urząd powinien bez problemu zarejestrować auto. Tak było w naszym przypadku. 

Podsumowując, zmiana przeznaczenia auta na specjalny kempingowy to nic skomplikowanego. Trzeba tylko przełamać się przed wizytą w urzędzie i na OSKP. Warto to robić samemu i nie ponosić dodatkowych kosztów. Kroki do wykonania:

  • Zlecasz firmie z odpowiednim PKD wykonanie zmian, ona wydaje oświadczenie
  • Jedziesz na przegląd na OSKP tam dostaniesz protokół z badania
  • Idziesz do wydziału komunikacji składasz wniosek i czekasz na nowy dowód
ITS

Ten wpis jest częścią cyklu dotyczącego budowy kampera. Cykl ten będzie na bieżąco uzupełniany. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj na pozostałe wpisy. 

Bądź na bieżąco, zapisz się na newsletter

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *