Dowód rejestracyjny specjalny kempingowy.
Strona główna » Kamper » Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy, kamper

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy, kamper

Zmiana przeznaczenia auta na specjalny kempingowy wiąże się z przejściem kilku procedur. Czy warto zmieniać przeznaczenie? Zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Więcej o tym napisałem tutaj. Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy to nie jest nic skomplikowanego, jednak wiele osób o to pyta. W tym wpisie przeprowadzę Cię przez kolejne etapy rejestracji auta. Napiszę też jak to wyglądało w naszym przypadku.

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy - procedura

Sama procedura jest dość prosta. Nie dotyczy ona tylko kamperów ale też np. aut z kratką. Finalny dokument czyli nowy dowód rejestracyjny wydaje wydział komunikacji. Jednak wcześniej trzeba wykonać szereg innych czynności.

ZMIANA PRZEZNACZENIA NA SPECJALNY KEMPINGOWY

Zmiany konstrukcyjne i OSKP

Aby zmienić przeznaczenie auta, trzeba dokonać zmian konstrukcyjnych niezbędnych do takiej zmiany np. wyjąć ścianę grodziową lub w przypadku kampera wykonać odpowiednią zabudowę. Musi to zrobić firma posiadająca odpowiednie PKD 45.20.Z. Mając oświadczenie z takiej firmy, musisz udać się na stację diagnostyczną. Wzór oświadczenia znajdziesz tutaj, Takie oświadczenie dodałem do wniosku do urzędu. Diagnosta chciał natomiast innego, bardziej szczegółowego, z dokładnie opisanymi zmianami. 

Ważne, aby była to okręgowa stacja kontroli pojazdów, jedynie taka może wykonać przegląd pozwalający na zmianę przeznaczenia. Tam diagnosta obejrzy wykonane zmiany i przeprowadzi badanie. Niektóre stacje mogą dodatkowo wymagać faktury od warsztatu. Dlatego zawsze wcześniej lepiej udać się do nich i pogadać, szczególnie jeżeli zmiany robisz samemu. Zakładam, że nie zmieniasz ilości siedzeń i nie ma konieczności wizyty w ITS. W przeciwnym wypadku przeczytaj, jak my zmieniliśmy ilość miejsc, bez udziału zewnętrznej firmy.

Więcej o przepisach obowiązujących podczas budowy i rejestracji kampera przeczytasz w e-booku. w tym:

  • Jak poradzić sobie, z PKD, gdy nie masz firmy? 
  • Jakie są wady i zalety auta ciężarowego, osobowego, specjalnego
  • Co z akcyzą?
  • Co musi mieć pojazd aby był kamperem?
  • Co z demontażem ściany grodziowej
  • 3 przypadki zmiany ilości miejsc.

Zmiana przeznaczenia na specjalny kempingowy - wydział komunikacji

Mając zrobione badanie musisz następnie udać się do wydziału komunikacji. Tam składa się zwyczajny wniosek, dołączając do niego opłatę(w naszym przypadku, bez zmiany tablic 84 zł), badanie z OSKP, oraz oświadczenie od firmy z odpowiednim PKD. Słyszałem, że niektóre urzędy chcą fakturę. Od 01.07.2021 została wprowadzona akcyza obciążająca niektóre zmiany przeznaczenia pojazdów, w tym z ciężarowego na specjalny kempingowy, w tym przypadku urząd może zażądać potwierdzenia zapłaty akcyzy lub zaświadczenie od naczelnika urzędu skarbowego o zwolnieniu z jej opłacenia. Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku urząd powinien bez problemu zarejestrować auto. Tak było w naszym przypadku. 

Podsumowując, zmiana przeznaczenia auta na specjalny kempingowy to nic skomplikowanego. Trzeba tylko przełamać się przed wizytą w urzędzie i na OSKP. Warto to robić samemu i nie ponosić dodatkowych kosztów. Kroki do wykonania:

  • Zlecasz firmie z odpowiednim PKD wykonanie zmian, ona wydaje oświadczenie
  • Jedziesz na przegląd na OSKP tam dostaniesz protokół z badania
  • Idziesz do wydziału komunikacji składasz wniosek i czekasz na nowy dowód
ITS

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.