Woda w kamperze okładka wpisu.
Strona główna » Kamper » Woda w kamperze – instalacja wodna

Woda w kamperze – instalacja wodna

W kamperze przyda Ci się z pewnością bieżąca woda. W szczególności, jeżeli planujesz nocować na dziko. Zaraz dowiesz się, jak zrobiliśmy instalację hydrauliczną u siebie w kamperze. W e-booku “Od zera do kampera” instalację wodną opisałem znacznie dokładniej. Niedługo planujemy wydanie, zapisz się na newsletter i pobierz próbkę, w tym spis treści, nie przegapisz też wtedy wydania e-booka.

Okładka e-booka o budowie kampera.

Woda w kamperze - planowanie

Przede wszystkim zastanów się, co będzie zasilane z Twojej instalacji wodnej w kamperze, jakie są Twoje potrzeby oraz ile wody będziesz zużywać? W naszym kamperze mamy dwie baterie – kuchenną i prysznic. Niektórzy mają jeszcze umywalkę, a w wypasionych kamperach, jakie oglądaliśmy na expo nawet jeszcze więcej. Zakładam jednak, że nie masz miliona złotych w swoim budżecie i pokażę nieco bardziej budżetowe rozwiązanie. 

Przemyśl, gdzie będą one rozmieszczone baterie do Twoich urządzeń i gdzie możesz zrobić zbiorniki. Pojemność zbiorników do kampera dobierz do swoich potrzeb. Co innego, jeśli masz zamiar nocować na kempingach i potrzebujesz tylko trochę wody, bo zmywanie i prysznic bierzesz w ogólnodostępnych miejscach, a inaczej jest, gdy nocujesz na dziko i tej wody będziesz potrzebować więcej.

U nas 70-litrowy zbiornik wystarcza na kilka dni przy oszczędnym zużyciu. Jednak jak nocowaliśmy w Norwegii na dziko, tuż obok miejsca serwisowego i nie musieliśmy liczyć zużycia, woda pitna w kamperze skończyła się nam w niecałą dobę. Zawsze mamy jednak też zapas w baniakach, minimum 10 litrów.

Linki do zakupów

Zbiorniki wody do kampera

W naszym Jumperze mamy zainstalowane dwa zbiorniki na wodę. 70 l zbiornik wody czystej Fiamma i 93 l zbiornik na wodę szarą Reimo, dedykowany dla trojaczków. Wydaje się to wystarczająco na bieżące potrzeby dla dwóch osób. Zawsze jednak mamy w zapasie kilka litrów czystej wody w bagażniku. 

Opcjonalnie, jeżeli wolisz tańsze rozwiązanie, możesz umieścić zwykły zbiornik w środku auta. Musisz jednak pamiętać, że aby woda szara spływała, zbiornik musi znajdować się niżej niż jej odpływ ze zlewu czy prysznica. Pod autem możesz też zamontować innego typu zbiorniki na szarą wodę, tańsze, a niekoniecznie dopasowane do danego modelu auta, znajdziesz tam mnóstwo miejsca.

Zbiornik wody szarej w kamperze

Woda w kamperze - przewody

W naszym busie do rozprowadzenia instalacji wodnej użyłem węży zbrojonych, przeznaczonych do wody pitnej. Większość z nich ma średnice 10 mm i wydaje mi się to najrozsądniejszą opcją. Zwróć uwage przy kupnie przewodów, czy nadają się do wody pitnej, oraz w jakich temperaturach może taki wąż pracować. Węże odpływowe polecam stosować karbowane, są bardziej elastyczne, u nas są o średnicy 20mm. Alternatywą mogą być węże dedykowane do kamperów, John Guest.

Instalacja wodna w kamperze - przewody.

Łączenie przewodów w instalacji wodnej kampera

Muszę przyznać, że początkowo miałem wątpliwości, w jaki sposób łączyć przewody w naszej instalacji wodnej w kamperze, w szczególności te o różnych średnicach. Ciężko było mi znaleźć odpowiednie złączki, króćce itp. Przy przejściu z węża 10 na 13 mm wykorzystałem np. zawór zwrotny, który ma dwie różne średnice. Znalazłem też na allegro złączkę przeznaczoną do pneumatyki z dwiema średnicami, wykorzystałam też trójniki plastikowe. Węże na złączach zaciskałem za pomocą opasek ślimakowych. Do łączenia możesz też wykorzystać specjalne złączki np. Tekalan lub John Guest, są one jednak dość drogie.

Bateria w kamperze.

Ciepła woda w kamperze

Jeżeli planujesz mieć ciepłą wodę w kamperze, musisz zdecydować, w jaki sposób będziesz chciał ja ogrzewać. Najbardziej popularnymi metodami jest gaz i prąd. Na rynku dostępny jest spory wybór bojlerów. Do wyboru masz topowe marki jak niemieckie Truma czy Elgena oraz ich chińskie zamienniki. Opcjonalnie możesz też wykorzystać bojler z wymiennikiem ciepła, wtedy woda w kamperze będzie się ogrzewać ciepłem silnika. U nas wodę grzeje elektryczny bojler Truma 14 l. Ma dość duża moc, bo aż 850W, dlatego zastosowałem ogranicznik, oszczędzam w ten sposób akumulator. Taki układ wraz z panelami 360W daje rade w słoneczne dni. W Norwegii jednak wodę grzaliśmy głównie w trasie z seperatora.

Instalacja wodna w kamperze podczas budowy.

Armatura do kampera

U nas mamy domową armaturę, zwykłe baterie, prysznicową i kuchenną takie, jak w domu. Są też specjalne dedykowane urządzenia do kamperów, a ich wybór jest naprawdę duży. Bez problemu znajdziesz je w Google. 

Pompa wody do kampera

Aby w instalacji powstało ciśnienie, potrzebna jest pompa wody. Na rynku znajdziesz sporo różnych pomp przeznaczonych do łodzi i kamperów. Możesz wybrać pompę zanurzeniową lub ciśnieniową. Zwróć uwagę czy pasuje do bojlera, np. Truma TT2 nie może pracować z pompą ciśnieniową. W naszym kamperze zastosowaliśmy pompę Seaflo 12 V 4,3 l/min. Za pompą warto zainstalować zbiornik wyrównawczy, u nas także marki Seaflo.

Pompa wody i zbiornik wyrównawczy.

Zbiornik szarej wody do kampera

Zbiornik na szarą wodę dobrze jest zrobić pod autem, nie zabiera wtedy miejsca, problem może być na zimę, bo woda może zamarzać, są specjalne maty grzewcze, aby temu zapobiec. Pamiętaj, aby w przypadku montażu w środku ten zbiornik był niżej niż odpływy, inaczej woda nie będzie spływać bez pompy. U nas mamy zbiornik dedykowany do trojaczków, zmontowany pod autem w tylnej części. Do montażu użyłem taśmy stalowej i nitonakrętek, a uzupełniłem to pasami transportowymi.

To główne elementy naszej instalacji wodnej w kamperze. Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Ci ten temat i dzięki temu budowa Twojego auta będzie łatwiejsza. W e-booku, który wydamy już niedługo, znajdziesz znacznie więcej informacji na temat wody w kamperze.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.