Podłoga w kamperze, wykładzina PCV.
Kamper

Podłoga do kampera

Przy przebudowie dostawczaka na kampera podłoga to niewątpliwie jedna z pierwszych rzeczy możliwych do zrobienia. Ważne, żeby była solidnie wykonana ponieważ będziesz przecież po niej chodził i będzie narażona na duże obciążenia. W tym wpisie krótko opiszę jej wykonanie w naszym Jumperze, po kolei pokażę Ci co na podłogę do kampera położyliśmy u siebie. Na zakończenie wpisu znajdziesz film z przebiegiem prac. 

Nasza podłoga składa się z kilku warstw, a jej konstrukcja powiązana jest ściśle z izolacją w kamperze, dlatego polecam Ci również zajrzeć do tamtego wpisu. Podłoga w kamperze musi być dobrze zaizolowana ponieważ ma chronić Cię prze zimnem. Jak już poprzednio wspominałem podłoga to jedna z pierwszych rzeczy, które możesz zrobić budując kampera. Można przystąpić do jej budowy zaraz po przygotowaniu bazy, po oczyszczeniu i pomalowaniu podłogi możesz zacząć jej konstrukcję.

wnętrze kampera rozebrane do gołej blachy.
Wnętrze kampera rozebrane do gołej blachy, drewniany stelaż na podłodze.

Co na podłogę do kampera?

U nas podłoga w kamperze składa się kolejno: ze stelaża drewnianego i 3 cm XPS, warstwy Alufox, kleju do XPS, sklejki z ceiby 10mm i na koniec wykładziny z PCV. Przede wszystkim jest to konstrukcja lekka, do tego sztywna i dobrze zaizolowana.

Izolacja w kamerze, wnętrze samochodu wyłożone XPS.

Czyszczenie i Izolacja

Na początek podłoga została wyczyszczona, odkurzona, odtłuszczona izopropanolem i pomalowana newralgicznych miejscach specjalną farbą do konstrukcji metalowych Elastometal. Następnie całą podłogę w kamperze pokryliśmy jedną warstwą farby Hammerite żeby jeszcze bardziej ją zabezpieczyć. 

Na tak przygotowaną podłogę położyliśmy stelaż z łat drewnianych 20×30 mm. Łaty zostały uprzednio oszlifowane i pomalowane impregnatem, następnie przykleiłem je do blachy klejem montażowym Mamut. Potem pomiędzy stelaż włożyłem płyty XPS, przymocowane za pomocą specjalnego kleju do styroduru. Kleju należy dać dość dużo, bez wątpienia nie warto go żałować. Ja w kilku miejscach dałem go zdecydowanie zbyt mało i potem musiałem go dodatkowo wstrzykiwać pod płyty. Łączenia na koniec okleiłem taśmą PE lub kauczukową. Na XPS położyłem warstwę z Alufox, została ona przybita zszywkami do stelaża. Dodatkowo Alufox przykleiłem do XPS uniwersalnym klejem kontaktowym Pattex z Castoramy, na zakończenie luki uzupełniłem taśmą aluminiową.

Wykończenie

Kolejnym krokiem przy wykonaniu podłogi do kampera było wycięcie sklejki, użyłem sklejki z Ceiby, ponieważ jest bardzo lekka. Zdecydowanie lżejsza niż standardowa liściasta. Płyty zostały odpowiednio docięte i oszlifowane. Przy nieregularnych kształtach takich jak nadkola z pewnością przyda Ci się szablon z kartonu, potem po prostu przenieś go na wycinane drewno. Drewno trzeba zabezpieczyć dlatego Sklejkę na podłogę pomalowaliśmy specjalnym woskiem do egzotyków. Tak przygotowane płyty zostały położone na Alufox. Dodatkowo pod sklejkę użyłem kleju do XPS ponieważ chciałem zrobić sztywny sandwitch. Tutaj podobnie, nie żałuj kleju, w szczególności na łączeniach płyt. Kończąc tą warstwę, sklejkę przykręciłem do stelaża tak, aby cała konstrukcja była spójna. 

Ostatnią warstwą podłogi u nas w kamperze stanowi wykładzina z PCV, w zamian można spotkać np. panele. My zdecydowaliśmy się na PCV ponieważ jest tanie, lekkie i wytrzymałe. W pierwszym kroku wykładzinę wyciąłem nożem do tapet na odpowiedni wymiar i kształt. Do sklejki zamocowałem ją w kilku miejscach wkrętami, tam gdzie i tak potrzebne były jakieś łączenia. Jako wykończenie progów użyłem aluminiowych kątowników, które najpierw nawierciłem. Potem w naroża dałem klej Sikaflex 221, na koniec tak przygotowany kątownik przykręciłem do sklejki.

Podłoga do kampera narzędzia

W wykonaniu podłogi z pewnością pomogą Ci następujące narzędzia. 
Do wycinania sklejki: pilarka tarczowa i wyrzynarka. 
Do pozostałych czynności: szlifierka, pędzle, wkrętarka nóż do tapet.

Koszty podłogi do kampera

Wydatek Cena [PLN]
Sklejka Ceiba 10mm płyta 122x244cm
144
Rolka Alufox 30m2*
364
Płyta XPS 30mm szt. (10 szt. poszło na L2)
8,17
Osmowosk 3l*
288
Klej Pattex kontaktowy*
34
Klej mamut
30
Hammerite 0,7l
37
Wykładzina PCV 4m2
240
Pędzle
10
Kantówki 20x30mm
35
Taśma PE/kauczukowa*
67
Taśma Aluminiowa*
13
Klej do XPS 750ml
22
Farba Elastometal*
59

*tego materiału nie wykorzystasz w całości na podłogę

Ten wpis jest częścią cyklu dotyczącego budowy kampera. Cykl ten będzie na bieżąco uzupełniany. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj na pozostałe wpisy. 

Podłoga do kampera - film

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *