Okno dachowe do kampera.
Strona główna » Kamper » Okno dachowe do kampera
Kamper

Okno dachowe do kampera

Budując kampera z pewnością będziesz chciał mieć okno dachowe. Ma ono bowiem spełniać kilka funkcji w kamperze. W tym krótkim wpisie pokażę Ci, jak jest to zrobione u nas. Na co zwracaliśmy szczególną uwagę przy wyborze okna dachowego oraz jakie opcje są dostępne. Na końcu wpisu znajdziesz film z montażu okna dachowego w naszym kamperze.

Okno dachowe do kampera - na co zwrócić uwagę?

Wybierając okno dachowe do swojego kampera masz kilka możliwości ponieważ okna mogą się różnić kształtem kolorem czy funkcjonalnością. Zdecydowanie najczęściej spotykane są kwadratowe lub prostokątne. Do wyboru masz też grzybek wentylacyjny o okrągłym kształcie. Okno dachowe może być przezroczyste lub pełne, zaletą przezroczystego jest z pewnością dodatkowe doświetlenie i możliwość patrzenia na gwiazdy ;), jest ono niestety droższe. Okno może być też uchylne z dwóch stron lub z jednej. Ponieważ wilgoć i ciepłe powietrze unosi się do góry, główną funkcją okna dachowego jest zapewnienie dobrej wentylacji. W połączeniu z dobrą izolacją kampera poprawia to zdecydowanie komfort życia w busie. W lepszych oknach dachowych jest zamontowany wentylator, jeszcze bardziej wspomaga on cyrkulację powietrza. Przejrzyj przed zakupem różne opcje, my zdecydowaliśmy się na białe okno dachowe Fiamma Turbo Vent.

Dach kampera oklejony przed wycięciem okna dachowego.

Okno dachowe montaż

Montaż okna dachowego zdecydowanie warto wykonać przed izolacją sufitu. W przypadku okna z wentylatorem pamiętaj, aby doprowadzić przewody od instalacji 12V. chociaż spokojnie możesz zrobić to później. U nas montaż okna dachowego to była pierwsza wycięta dziura w karoserii auta, w związku z tym było trochę stresu. 

Od spodu należy przymocować drewnianą ramę, do niej przytwierdzisz potem za pomocą wkrętów samowiercących okno. Najpierw zmierzyłem, gdzie ma być okno, potem wywierciłem dziury w rogach. Wyrzynarka spokojnie poradziła sobie z cienką blachą. Pamiętaj, żeby okleić wszystko taśmą malarską, ponieważ zapobiegniesz w ten sposób porysowaniu lakieru. Następnie wyrównałem krawędzie i pomalowałem je farbą antykorozyjną. Nierówności okleiłem taśmą butylową i zapewniłem dodatkową warstwę uszczelniacza, w zamian za to możesz wykorzystać specjalny adapter. Upewnij się tylko, że pasuje do Twojego okna i samochodu. Na zakończenie okno dachowe wkleiłem Sikaflexem 252 – tutaj możliwe, że popełniłem błąd i powinienem użyć jakiegoś uszczelniacza butylowego. Póki co jest po kilku ulewach i się trzyma, zobaczymy jak będzie dalej.

Dzira w dachu kampera przed montowaniem okna dachowego.
Okno dachowe do kampera przymierzone do dziury w dachu.

Kolejność wykonania:

 • zrobienie ramy drewnianej
 • wymierzenie miejsca otworu
 • wiercenie dziur w rogach
 • oklejenie taśmą malarską
 • wycięcie blachy wyrzynarką
 • wyrównanie ostrych krawędzi pilnikiem
 • pomalowanie farbą antykorozyjną
 • dopasowanie okna
 • nałożenie kleju
 • przyklejenie ramy
 • przyklejenie okna
 • przykręcenie okna
 • uszczelnienie
Izolacja w kamerze, wnętrze samochodu wyłożone XPS.

Narzędzia potrzebne do montażu

Montaż okna dachowego wymaga kilku narzędzi takich jak: wiertarka i wyrzynarka czy wyciskacz do kleju. Z pewnością przyda się też wkrętarka i szlifierka lub pilarka do przycięcia kantówek na ramę.

Koszty okna dachowego do kampera

Głównym kosztem jest samo okno dachowe, za które zapłaciliśmy 825 zł. Do tego klej około 30zł i pistolet 20 zł oraz drobniejsze koszty, jak wkręty, trochę farby antykorozyjnej, pędzel, przewody elektryczne, kantówki itp. Całość nie przekracza 1000 zł, jeżeli zdecydujesz się na tańsze okno, Twój budżet znacznie zmaleje.

Ten wpis jest częścią cyklu dotyczącego budowy kampera. Cykl ten będzie na bieżąco uzupełniany. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj na pozostałe wpisy. 

Montaż okna dachowego w kamperze - film

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *