Widok na jezioro Wiesensee.
Strona główna » Przewodniki » Weissensee – atrakcje południa Austrii

Weissensee – atrakcje południa Austrii

Jadąc na naszą spontaniczną włoską objazdówkę, nie wiedzieliśmy, gdzie spędzimy pierwszą noc. Potrzebowaliśmy miejsca, w którym moglibyśmy odpocząć, wychillować, nabrać sił, a także w spokoju zastanowić się co dalej? Znaleźliśmy miejsce idealne czyli Weissensee w południowej Austrii. Udało nam się zregenerować, pozwiedzać i zobaczyć kilka ciekawych miejsc w okolicy. W tym krótkim wpisie polecimy Ci, co możesz zrobić w okolicy Weissensee oraz gdzie spać. Pokażemy, że jest to idealna miejscówka jako przystanek w dłuższej podróży.

Widok na jezioro Wiesensee.

Kilka słów o Weissensee

Weissensee to jezioro polodowcowe położone w Karyntii, niedaleko granicy włoskiej i słoweńskiej. Jego lokalizacja sprawia, że jest świetnym miejscem, aby zrobić sobie przystanek jadąc np. do Włoch czy na Bałkany. Weissensee leży na wysokości aż 903 m n.p.m. Pomimo tego w lecie woda jest na tyle ciepła, że można się spokojnie kąpać. W zimę natomiast tafla jeziora służy za lodowisko i można tu spotkać wiele ludzi na łyżwach. Akwen cechuje się bardzo czystą, wręcz krystaliczną wodą. To największe jezioro w okolicy i jedna z głównych atrakcji.

Droga nad jeziorem Wiessensee.
Widok na jezioro Wiesensee i miasteczko austriackie.

Weissensee noclegi

W okolicy znajdziesz wiele noclegów położonych tuż nad brzegiem jeziora. Niektóre z nich mają własny dostęp do wody i kawałek plaży. Ze swojej strony polecamy zachodni brzeg Weissensee, gdziekolwiek pomiędzy miejscowościami Praditz i Neusach. My spaliśmy na super kempingu, Seecamping Müller. Możemy go polecić z pełnym przekonaniem. Kemping jest czysty, bardzo dobrze wyposażony i co najważniejsze przepięknie położony. Jest tam dostęp do kąpieliska, plaży, można też wypożyczyć kajaki. To także świetne miejsce wypadowe na spacer czy rower. Kemping jest bardzo duży, mimo szczytu sezonu i dość sporego zatłoczenia znaleźliśmy miejsce przyjeżdżając tam w środku nocy. Najbliższy większy market znajduje się niecałe 10 kilometrów dalej.

Kemping nad jeziorem Weissensee.

Weissensee atrakcje

Co można robić w okolicy Weissensee? Najbliższa okolica jeziora jest idealnym miejscem do aktywności fizycznych. Jest tu mnóstwo szlaków rowerowych, czy pieszych. Możesz wyjść w góry, przespacerować się brzegiem jeziora, wypożyczyć kajak lub łódkę. Piękne widoki będą towarzyszyć Ci na każdym kroku. Jeżeli jesteś fanem odpoczynku i potrzebujesz się zrelaksować w przybrzeżnych miasteczkach znajdziesz klimatyczne knajpki możesz też spędzić dzień na plaży. Zimą, jak już wcześniej wspominałem zabierz ze sobą łyżwy, jeżeli w przeciwieństwie do mnie wiesz, jak się z nich korzysta ;). W miejscowości Weissensee jest też niewielki stok narciarski. Będąc nad Weissensee spędziliśmy bardzo przyjemny dzień nad samym jeziorem. Jednak w niedalekiej odległości (do 100km) znajdziecie więcej ciekawych atrakcji. Poniżej nasze propozycje.

Widok na jezioro Wiesensee., dziewczyna siedząca na pomoście
Widok na jezioro Wiesensee.

Raggaschlucht

To wąwóz oddalony od Weissensee o około godzinę jazdy samochodem. Przepięknie wyżłobione koryto rzeki Raggabach z mniejszymi i większymi wodospadami. Pod niemal samo wejście do Raggaschlucht można podjechać samochodem. Bilet wstępu kosztuje 7€ (sierpień  2020) dla osoby dorosłej. Zwiedzanie odbywa się podążając wyznaczonym szlakiem po przygotowanych drewnianych pomostach. Wąwóz robi spore wrażenie. Jest to naszym zdaniem bardzo ciekawa atrakcja. W sezonie może być zatłoczony, więc polecamy wybrać się do Raggaschlucht dość wcześnie.

Wąwóz Raggaschlucht.
Wąwóz Raggaschlucht.
Wąwóz Raggaschlucht.
Wąwóz Raggaschlucht.
Alpy niedaleko wąwozu Raggaschlucht.

Muzeum Porsche

Niedaleko Weissensee znajduje się też muzeum Porsche. Jest to dość ciekawa atrakcja, aczkolwiek mamy mieszane uczucia. Z pewnością fajnie było zobaczyć te wszystkie auta i całą historię słynnej marki. Jednak zbiory muzeum są umiarkowanie bogate, mieści się ono na dwóch piętrach zwykłego domu. Cena wstępu 9€ za osobę naszym zdaniem jest nieco wygórowana jak na ilość zebranych eksponatów. Oczekiwaliśmy czegoś więcej. Niemniej jednak, jeżeli jesteś fanem motoryzacji, to jest to miejsce dla Ciebie.

Porsche w muzeum.
Samochody Porsche w muzeum.
Samochody Porsche w muzeum.

My Weissensee wykorzystaliśmy jako przystanek w dłuższej trasie. Dlatego też na więcej atrakcji w okolicy sobie nie pozwoliliśmy, ponieważ znad jeziora prosto skierowaliśmy się do Wenecji. Podjechaliśmy jedynie pod wodospad Fallbach, który jest podobno najwyższym jednostopniowym wodospadem w Austrii. W niedalekiej odległości od Weissensee znajduje się też najwyższy szczyt Austrii Grossglockner oraz najwyższa tama Kölnbrein. Weissensee nas zauroczyło, spędziliśmy tu bardzo udane dwa dni. Jest to z pewnością miejsce z tych, z których żal wyjeżdżać.

Wodospad Fallbach.

Ten wpis jest częścią cyklu o naszym spontanicznym włoskim urlopie. Jeżeli podobał Ci się opis Weissensee, koniecznie zobacz relację z pozostałych części wyjazdu:

Similar Posts

6 Comments

  1. Piękne miejsce, zapisuję, żeby się tam wybrać, jak już wróci możliwość podróżowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.