JASKINIA W ANDALUZJI
Strona główna » Przewodniki » Niesamowite jaskinie w Andaluzji

Niesamowite jaskinie w Andaluzji

Piękne plaże, wysokie góry i białe miasteczka, to w skrócie Andaluzja. My odkrywamy mniej znane oblicze południa Hiszpanie, to schowane pod ziemią. Przedstawiamy Ci trzy jaskinie, które trzeba zobaczyć w Andaluzji. Każda z nich ma coś unikatowego, każda wyróżnia się czym innym i każda jest niesamowita.

jaskinia w andauzji cueva del Tesoro

Jaskinie w Andaluzji

Dlaczego warto wybrać się do jaskiń w Andaluzji? Po pierwsze są piękne i ciekawe. To z pewnością atrakcje, które nie kojarzą się z Hiszpanią. Po drugie wizyta w jaskini pomoże Ci, choć na chwile zapomnieć o upałach. Pod ziemią jest znacznie chłodniej. Pamiętam, jak podczas wizyty w Neapolu nie mogliśmy doczekać się zejścia do tamtejszych podziemi, żeby trochę się ochłodzić. Wybraliśmy dla Ciebie trzy jaskinie, a każda z nich zawiera coś, co sprawia, że jest wyjątkowa.

Cueva de nerja

La Geoda de Pulpi

Ta Andaluzyjska jaskinia j pozornie nie zawiera w sobie nic niezwykłego. Znajduje się na terenie starej kopalni, znajdziesz tam kolorowe minerały, podobne jak w polskim Kletnie, czy Szklarach. Pospacerujesz pod ziemią w towarzystwie przewodnia. Na koniec wycieczki zobaczysz jednak coś niesamowitego – geodę, czyli przestrzeń skalną wypełnioną minerałem. 

Nie jest to jednak byle jaka geoda, a jedna z największych na świecie i jedyna tak duża udostępniona do zwiedzania. Jest krystalicznie biała, czysta i byliśmy pod jej ogromnym wrażeniem. Druga prawdopodobnie jeszcze większa była tuż obok, jednak została zniszczona przez górników. Jeżeli lubisz podziemnie klimaty, kopalnie i jaskinie, to koniecznie zapisz sobie to miejsce. Wstęp kosztuje 22 €, dodatkowo za 3 € możesz wypożyczyć audio guide, ponieważ poza sezonem wycieczki są w języku hiszpańskim. Jest możliwość przewodnika anglojęzycznego, pod warunkiem zebrania większej grupy. Na zwiedzanie przeznacz sobie około dwóch godzin, samo przejście trasy to godzina i 45 minut. Aktualne ceny i godziny otwarcia sprawdź na stronie jaskini.

La geoda de pulpi jaskinia w andaluzji
La geoda de pulpi jaskinia w andaluzji

Cueva del Tesoro

Kolejna jaskinia w Andaluzji, która jest tym razem bardzo nietypowa. Nie znajdziesz tutaj szaty naciekowej, stalaktytów i stalagmitów. Wytworzenie takiej rzeźby trwa tysiące lat i można zaobserwować dopiero jej zalążki. Ściany są niemal gładkie. Jest tak, ponieważ Cueva del Tesoro jest pochodzenia morskiego jedyna taka w Europie i jedna z trzech na świecie. Dodatkową atrakcją są podziemne jeziorka. Jaskinia jest dość mała i zwiedza się ją szybko, pół godzinki wystarczy, aby obejść całą. Co ciekawe w najgłębiej położonej sali znacznie podnosi się temperatura, ponieważ jest tam bardzo ograniczony dostęp świeżego powietrza. Cueva del Tesoro jest bardzo blisko Malagi, więc to fajny pomysł na wycieczkę odwiedzając to miasto. Pod jaskinią jest darmowy parking, a wstęp kosztuje 4,8 €. Szczegóły sprawdzisz na stronie.

jaskinia w andauzji cueva del Tesoro
jaskinia w andauzji cueva del Tesoro

Cueva de Nerja

To jaskinia w przeciwieństwie do poprzedniczki może pochwalić się bardzo bogatą szatą naciekową i niesamowitymi rzeźbami. Tutaj właśnie znajduje się największy na świecie Stalagnat. Cueva de Nerja jest w miasteczku o tej samej nazwie. Pod jaskinią jest parking płatny 2 €. Niedaleko jest też Frigiliana jedno z najpiękniejszych białych miasteczek w Andaluzji. Jaskinię zwiedza się samodzielnie, a na jej obejście wystarczy około 30-45 minut. Ważna uwaga – pierwsze wejście każdego dnia od poniedziałku do piątku jest darmowe. Przynajmniej było tak poza sezonem. Warto więc zarezerwować sobie wizytę z większym wyprzedzeniem, dzięki temu zaoszczędzisz sporo kasy – bilet wstępu to 12 €. Więcej na stronie jaskini.

Cueva de nerja
Cueva de nerja

Jaskinie w Andaluzji - informacje praktyczne

Kilka porad przed odwiedzeniem opisanych jaskiń:

  • przed wizytą zadzwoń i zarezerwuj sobie wejście, szczególnie w sezonie
  • w jaskiniach jest dość ciepło, nawet około 20 stopni
  • zabierz ze sobą dobre buty
  • pod każdą z jaskiń jest parking

Podsumowując, Andaluzja może poszczycić się naprawdę fajnymi podziemnymi atrakcjami. 3 wymienione jaskinie są naprawdę niesamowite i wyróżniające się. Każda z nich ma w sobie coś niespotykanego nigdzie indziej. Jeżeli lubisz jaskinie, to w Andaluzji na pewno nie będziesz się nudzić.

La geoda de pulpi jaskinia w andaluzji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.