malaga panorama miasta
Strona główna » Przewodniki » Malaga – najciekawsze atrakcje

Malaga – najciekawsze atrakcje

Malaga to jedno z większych miast w Andaluzji, stolica prowincji, a także z pewnością popularne lotnisko w Hiszpanii. Malagę jest świetnym punktem, jeśli chcesz odwiedzić nadmorskie kurorty, jak Benalmadena, Marbella czy Fuengirola. Fajnym pomysłem jest też wycieczka na Gibraltar, czy do Rondy. Co jednak zwiedzać w samym mieście, jakie atrakcje Malaga ma do zaoferowania? O tym przeczytasz poniżej.

Malaga, widok na alcazabę z zamku

Loty do Malagi

Bezpośrednie loty do Malagi znajdziesz z wielu miast w Polsce, między innymi Warszawy, Katowic, czy Wrocławia. Do wyszukiwania Lotów nie tylko do Malagi polecam portal AZAir.cz, możesz ustawić tam, w jakich dniach mają być wyszukiwane loty, na ile chcesz polecieć, a strona pokaże Ci najtańsze połączenia. Z lotniska z łatwością dojedziesz do centrum miasta autobusem lub pociągiem.

Malaga, widok na katedrę z zamku

Malaga ciekawostki

  • Główna handlowa ulica Malagi znajduje się w 5 najdroższych ulic w Hiszpanii.
  • Katedra w Maladze jest druga co do wysokości w Hiszpanii.
  • W maladze dawnym przysmakiem była fermentowana ryba, przyrządzana podobnie do tych znanych na Islandii.
  • W Maladze urodził się Antonio Banderas.
  • Miasto zamieszkuje prawie 600 tysięcy osób.
Zachód słońca

Malaga - porady praktyczne

Malagę warto odwiedzić poza sezonem, weź pod uwagę to, że w Andaluzji jest bardzo gorąco i zwiedzanie zatłoczonego miasta może być bardzo uciążliwe. Nawet zimą powinno być tam dość ciepło. Oczywiście różnie może się zdarzyć i możesz trafić tak, jak my na dość zimny dzień. Jak już będziesz w Maladze, spróbuj lokalnych wypieków, na mapie poniżej znajdziesz zaznaczoną tradycyjną cukiernię. W autobusach nie można płacić kartą za bilet, a maksymalny nominał, jaki przyjmuje kierowca to 10 €. Jeżeli do Malagi wybierasz się kamperem, polecamy parking na uboczu miasta, również znajdziesz go na mapie, tuż obok jest przystanek autobusowy. 

Ciastko popularne w maladze

Malaga - atrakcje

Malaga to miasto o bogatej historii, już 3 tysiące lat temu byli tutaj osadnicy. Miasto może nie jest najbardziej popularnym w Andaluzji. Zdecydowanie więcej turystów przyciąga Sewilla i Grenada. W Maladze jednak warto się zatrzymać, choćby na jeden dzień. Tyle na pewno Ci wystarczy, aby zobaczyć główne atrakcje miasta, które wylistowałem dla Ciebie poniżej. Znaczna większość miejsc znajduje się w centrum Malagi, a wiele z nich sięga czasów arabskich, Malaga padła jako jedna z ostatnich bastionów Arabów.

Amfiteatr Rzymski w Maladze

Podobnie, jak sporo większych miast w Andaluzji, tak i Malaga ma swoje pozostałości z czasów Imperium Rzymskiego, w centrum miasta znajdziesz ruiny rzymskiego Amfiteatru, można je zobaczyć z zewnątrz zupełnie za darmo. Na pewno nie są tak imponujące, jak np. ten w Cartagenie, ale to miejsce jest dobrym początkiem na spacer po Maladze. 

Teatro romano malaga

Alcazaba

Jednym z zabytków arabskich w Maladze jest Alcazaba, to dość spora twierdza. Naszym zdaniem bardziej przypomina pałac niż fortyfikację obronną, porównujemy ją trochę z Alcazabą w Almerii – największą w regionie. Co krok jest jakieś patio, fontanna, czy ogrody, miejsce jest na pewno bardzo przyjemne. Bile łączony na Alcazabę i zamek Gibralfaro kosztuje 5,5 € od osoby, ważny jest przez 48 godzin. Aby dobrze zwiedzić Alcazabę, trzeba przeznaczyć około godziny.

Malaga alcazaba
Malaga alcazaba
Malaga alcazaba

Zamek Gibralfaro

Forteca góruje nad Malagą, dlatego jest świetnym punktem widokowym na miasto. Spacerując po murach zamku Gibralfaro, można zobaczyć panoramę portu czy też okoliczne wzgórza. Co chwila jest jakiś taras z widoczkiem. Na zamek można podjechać lub wejść od strony Alcazaby, to spacer na około 20-30 minut.

Zamek Gibralfaro w Maladze

Katedra w Maladze

W Andaluzji znajdują się największe świątynie w Hiszpanii, spowodowane jest to tym, że to ostatni region, z którego zostali wypędzeni Arabowie. Gigantyczne kościoły miały podkreślić znaczenie zwycięstwa Królów Katolickich. W Maladze więc nie mogło zabraknąć olbrzymiej katedry (drugiej co do wysokości w kraju i najwyższa wieża w Andaluzji), ustępuje co prawda swoimi rozmiarami tym w Sewilli i Grenadzie, ale też jest  imponująca. Co ciekawe jej budowa trwała około 200 lat i do dziś nie została ukończona. Dobrze się przyjrzyj, a zobaczysz, że brakuje jej jednej wieży.

Katedra w Maladze
Katedra w Maladze
Dom Pablo Picasso

Mercado Central

Odwiedzając większe miasta Hiszpanii, szukaj miejskich marketów. To duże hale, często bardzo pięknie zdobione. W środku znajdziesz niezliczone ilości lokalnych specyfików. Świeże owoce morza, warzywa czy mięsa, to nie jedyne smakołyki, jakich możesz tam spróbować, niestety tanio nie będzie. Jeśli chcesz kupić typowe i dobre hiszpańskie produkty w niższych cenach, zajrzyj do naszych wpisów: zakupy w Hiszpanii i kuchnia hiszpańska.

Market w Maladze
Market w Maladze

Malaga - ogród botaniczny

To miejsce położone na uboczu, dość daleko od centrum. Warto jednak się tam wybrać, ponieważ Monia była zachwycona i dla niej jest to najlepsza atrakcja w Maladze. Ja nie do końca czuję klimat tego typu miejsc, w połączeniu z wejście, które kosztowało 5 € i znakami, aby uważać na cenne rzeczy pozostawione w samochodzie, zdecydowałem, że odpuszczę. Ogród botaniczny jest bardzo duży i znajdziesz tam mnóstwo roślin. Jest też wiele ścieżek, przejście całego to zadanie na kilka godzin. Jeżeli lubisz egzotyczne rośliny, to jest to miejsce z pewnością dla Ciebie.

Malaga ogród botaniczny
Malaga ogród botaniczny

Playa Malagueta

To największa i najpopularniejsza plaża w Maladze. Jeżeli chcesz odpocząć nad morzem, posłuchać szumu fal i poczuć złoty piasek pod stopami, to właśnie tutaj skieruj swoje kroki.

Dom i Muzeum Pablo Picasso w Maladze

To właśnie z Malagi wywodzi się jeden z najwybitniejszych hiszpańskich artystów – Pablo Picasso. Znajdziesz tu muzeum poświęcone twórczości malarza oraz jego dom. Wejście do muzeum kosztuje 12 € (zawarte są w tym wystawy czasowe), aktualne godziny i ceny sprawdzisz na stronie muzeum, znajdziesz tam dzieła twórcy. W domu, w którym urodził się Picasso, są eksponaty związane bliżej z życiem codziennym malarza, wejście kosztuje 4 €, aktualne godziny i ceny sprawdź tutaj. Zastrzegam jednak, że nie byliśmy w środku, więc nie mamy opinii o tych miejscach, sztuka nie do końca nas interesuje.

Muzeum Pablo Picasso
Pomnik Pablo Picasso

Muzeum Mody i Motoryzacji

To bardzo polecana atrakcja w Maladze, w której też niestety nie byliśmy. Chcemy jednak zaznaczyć, że podobno warto. To połączona wystawa mody i aut wczesnych lat XX wieku. Szczegóły znajdziesz na stronie obiektu.

Podsumowując, Malaga to dobry pomysł na city break lub świetna baza wypadowa do zwiedzania Andaluzji. Choć samo miasto jest nieco w cieniu sąsiadów, to z pewnością warto poświęcić mu chociaż jeden dzień pobytu.

Cueva del Tesoro

Na koniec mały bonus, atrakcja, która znajduje się poza Malagą, jednak na tyle blisko, że polecamy ją odwiedzić. To jaskinia, jedyna pochodzenia morskiego w Europie udostępniona do zwiedzania i jedna z niewielu na świecie. Faktyczne znacząco różni się od jaskiń, które odwiedziliśmy wcześniej, choćby tych na Dolnym Śląsku. Główną atrakcja Cueva del Tesoro są podziemne jeziorka. Aktualne ceny i godziny otwarcia sprawdzisz tutaj.

Cueva del tesoro jeziorko
Cueva del tesoro jeziorko

Malaga - mapa atrakcji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.