WESTRERNOWE MIASTECZKO W ANDALUZJI FILM
Strona główna » Przewodniki » Andaluzja śladem filmu
|

Andaluzja śladem filmu

Andaluzja to z pewnością jeden z najbardziej turystycznych regionów w Hiszpanii, a może i w całej Europie. Znajdziesz tam piękne plaże, wysokie góry i białe miasteczka. Nic dziwnego, że Andaluzja przyciąga tłumy turystów, a także filmowców. Wiele miejsc w tym regionie było wykorzystywane jako plan filmowy. Zapraszam Cię na wycieczkę po Andaluzji śladem filmu.

almeria westernowe miasteczko

Guadix

To niewielkie miasto w prowincji Grenada, głównie słynie między z domów w jaskiniach. Mało kto wie, że miasto ma bogatą historię związana z filmem. Do tego jest tu nawet polski akcent – w Guadix kręcono sceny z filmu “Karol, człowiek, który został papieżem”.  W całym mieście znajdziesz krzesła reżyserskie, postawione są w miejscach, w których siedział dyrektor filmu w momencie kręcenia. Rozglądaj się uważnie. Sceny z “Karola kręcono przed miejscową katedrą”.

krzesło filmowe w guadix

Westerny spaghetti (i nie tylko)

Słyszałeś kiedyś o tym specyficznym gatunku filmowym? W Hiszpanii Spaghetti westerny są bardzo popularne i nakręcono ich tu mnóstwo. Pustynia Tabernas, świetnie odwzorowuje surowy klimat dzikiego zachodu. Nie dziwi więc fakt, że powstało tu kilka westernowych miasteczek. Spaghetti westerny to filmy klasy B z przedziwnym poczuciem humoru. Na pustyni Tabernas kręcono też takie filmy jak Dobry, zły i brzydki Sergio Leone. W sumie pustynia była planem dla ponad 300 produkcji.

Fort Bravo, to jedno z westernowych miasteczek, które odwiedziliśmy. Byliśmy tam poza sezonem i to był błąd, ponieważ kompletnie nic się nie działo – były zaledwie trzy pokazy kowbojskie nic poza tym. Niestety słono zapłaciliśmy za wejście, bilety kosztują około 20 €. Drugie miasteczko to Oasys Hollywood, jest większe i ma też sekcje ZOO i aquaparku, więc będzie to najlepsza opcja dla dzieci. Przy Oasys Hollywood jest też darmowy parking, na którym można przenocować kamperem. Trzecie miasteczko, najmniejsze i najtańsze to Western Leone.

almeria westernowe miasteczko

El Chorillo

To opuszczony plan filmowy, na którym kręcono “Grę o Tron”, położony jest na pustkowiu pomiędzy górami. Warto tu na chwile zajechać i przejść się uliczkami pustynnego miasta. To tylko scenografia, jednak robi fajne wrażenie i jest to z pewnością ciekawe doświadczenie. Nigdy wcześniej nie byliśmy na planie filmowym i nie widzieliśmy tak profesjonalnej scenografii.

scenografia filmowa el chorillo
scenografia filmowa el chorillo
plan filmowy gra o tron

Plaza de Espana Sevilla

Bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miast Sewilli było planem filmowych Gwiezdnych Wojen. Możesz go zobaczyć a “Ataku klonów”, kiedy Anakin i Padme docierają do Naboo. Plac jest przepiękny, ogromny i kolorowy, otoczony zielenią robi naprawdę niesamowite wrażenie. Często można zobaczyć tu różne pokazy ulicznych artystów, przede wszystkim flamenco. Na plaza de Espana w Sewilli kręcono także komedię “Dyktator” z Sachą Baronem Cohenem. Niedaleko Sewilli są ruiny Italica, które pojawiły się w “Grze o tron”

sevilla plaza de espana
sevilla plaza de espana

Alzcazaba w Almerii

Alcazaba w Almerii jest największą w Andaluzji, to atrakcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Ogromne muru i kilka dziedzińców sprawiają, że mieliśmy wrażenie, jakby Alcazaba nigdy się nie kończyła. Tutaj kręcono między innymi “Grę o Tron”, krwawe sceny z początków serialu. Przeczytaj o tym i o innych miejscach, które warto zobaczyć w Almerii.

Alcazaba w Almerii

Kadyks

Miasto, choć na szczególnie do gustu nie przypadło, gościło samego Jamesa Bonda. Kadyks pojawił się w filmie “Śmierć nadejdzie jutro”, gdzie agentowi 007 towarzyszyła Halle Berry. Kadyks imitował w filmie Hawanę, do której jest podobny.

kadyks

Cabo de Gata

W tym przepięknym parku narodowy w prowincji Almeria gościł Harrison Ford jako Indiana Jones. Poza tym Cabo de Gata pojawia się też w “Grze o tron” w serialu możesz zobaczyć Torre de Mesa Roldán. Park jest jedną z głównych atrakcji Andaluzji, dlatego napisaliśmy o nim osobny artykuł. Koniecznie tam zajrzyj, dowiesz się, co warto zobaczyć w Cabo de Gata

Cabo de Gata

Jak widzisz Hiszpania to nie tylko bogactwo przyrodnicze i turystyczne, to także świetny plener filmowy. To oczywiście nie wszystkie miejsca w Andaluzji, które pojawiły się na planach produkcji filmowych. Zachęcam Cię do odwiedzenia przynajmniej części z nich i spojrzenia na Andaluzję okiem filmowca.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.