Kopalnia Uranu w Kletnie, wystawa szkła uranowego.
Strona główna » Przewodniki » Jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia Uranu w Kletnie
Przewodniki

Jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia Uranu w Kletnie

O Dolnym Śląsku moglibyśmy pisać bez końca. Niezliczona ilość atrakcji sprawia, że jest to nasz ulubiony region w Polsce. Tym razem zapraszamy Cię na wizytę w podziemiach małej miejscowości w Masywie Śnieżnika. Znajduje się w niej około 50% minerałów występujących  na świecie. Ta miejscowość to Kletno słynące z bardzo bogatej górniczej historii. Jaskinia Niedźwiedzia i Kopalnia Uranu w Kletnie to miejsca, do których zabierzemy Cię w tym wpisie.

Wejście do Jaskini Niedźwiedziej.

Jaskinia Niedźwiedzia

Z Kletna wychodzi żółty szlak na Śnieżnik, idąc nim w stronę szczytu miniesz Jaskinię Niedźwiedzią. Jest to bardzo ciekawy punkt do odwiedzenia w tej okolicy. Auto możesz zostawić na jednym z płatnych parkingów, a spacer do Jaskini Niedźwiedziej zajmie Ci mniej więcej pół godziny.

szkielej niedźwiedzia jaskiniowego.

Jaskinia Niedźwiedzia - historia

Podczas eksploatacji marmuru w Kletnie odkryto przypadkowo w jednym z wyrobisk wejście do podziemi. Stało się to w roku 1966 i był to otwór prowadzący do niewielkiej komory nazwanej później Salą Niedźwiedzia. Jaskinia zawdzięcza swoją nazwę niedźwiedziowi jaskiniowemu ponieważ stanowiła niegdyś schronienie dla tych wymarłych już zwierząt. Kości licznych osobników znaleziono w jednej z sal. Obecnie można tu nawet znaleźć pełny szkielet tego wymarłego przed laty zwierzęcia. Szkielet nie pochodzi jednak od jednego osobnika, a jest złożony z kości wielu przedstawicieli gatunku. 

Jaskinia była przez lata eksploatowana i co jakiś czas odkrywano nowe sale. Ze względu na dobro tego obiektu zaprzestano wydobywanie marmuru w Kletnie, co było decyzją z pewnością bezprecedensową jak na tamte czasy. Nie odkryto jeszcze całej Jaskini, wciąż trwają prace eksploatacyjne, a w związku z tym planowane są otwarcia nowych tras do zwiedzania. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie należy do jednych z najdłuższych i najgłębszych w Polsce, do tego nie ma konkurencji jeśli chodzi o jaskinie sudeckie.

Jaskinia Niedźwiedzia.

Jaskinia Niedźwiedzia - zwiedzanie

Czas zwiedzania Jaskini Niedźwiedziej w wersji podstawowej to około 45 minut. Przed lub po wejściu możesz obejrzeć film z odkrywania jaskini w Kletnie. Podczas wycieczki Poznasz historię Jaskini Niedźwiedziej oraz sposoby formowania się rzeźb skalnych. Po drodze miniesz kilka większych lub mniejszych sal z różnorodną i niewątpliwie dobrze zachowaną szatą naciekową. Zobaczysz też wspomniany wcześniej szkielet niedźwiedzia. Jest to trasa podstawowa, do jej zwiedzania nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, ścieżka jest bardzo dobrze przygotowana dla każdego turysty. Stworzono nawet specjalną trasę zwiedzania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Co ciekawe udostępniona jest też trasa ekstremalna trwająca trzy godziny. Obejmuje ona mniej dostępne korytarze, po których trzeba się przeciskać i czołgać. To z pewnością gratka dla lubiących ciasne przestrzenie i bardziej wymagające szlaki.

Jaskinia Niedźwiedzia i jej bogata szata naciekowa.
Jaskinia Niedźwiedzia.

Jaskinia Niedźwiedzia - informacje praktyczne

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem o określonej godzinie. Zdecydowanie warto jest wcześniej zadzwonić i zarezerwować sobie termin, szczególnie w czasie pandemii może być to konieczność. W zależności od sezonu ustalana jest częstotliwość wejść i liczebność grup ponieważ Jaskinia Niedźwiedzia znajduje się na terenie rezerwatu przyrody. Aktualny cennik i godziny otwarcia Jaskini w Kletnie znajdziecie na stronie obiektu. Pamiętaj, że niezależnie od pory roku panują tu podobne warunki. Temperatura w jaskini waha się w okolicach 6 stopni i jest tu bardzo duza wilgotność, dochodząca do 100%. Jaskinię niedźwiedzią polecamy odwiedzać poza sezonem ponieważ jest to bardzo popularna atrakcja. 

Jaskinia Niedźwiedzia, turysci w tunelu podczas zwiedzania.
Jaskinia Niedźwiedzia i jej bogata szata naciekowa.
Jaskinia Niedźwiedzia i jej bogata szata naciekowa.

Kopalnia Uranu w Kletnie

Kletno to bardzo bogaty rejon wydobywczy, o czym można się przekonać przyglądając się bliżej występującym tu kamieniom i skałom. Niedaleko Jaskini Niedźwiedziej znajduje się Kopalnia Uranu. Dojedziesz do niej wąską i dość krętą  asfaltową drogą. Pod kopalnią znajduje się niewielki bezpłatny parking. Do kasy wejdziesz po stromych schodkach w górę mijając wejście do kopalni. Co ciekawe znajduje się ona na starym szybie kopalni, ponieważ jest to jedyny teren nienależący do Lasów Państwowych.

Historia Kopalni Uranu w Kletnie

Była to bardzo ciekawa wizyta, podczas której poznaliśmy wiele interesujących informacji o 600-letniej historii górnictwa w Kletnie. Ciekawostką jest, że w Kletnie można spotkać aż połowę minerałów znajdujących się na całym świecie, to z pewnością robi wielkie wrażenie. Przewodnik opowie Ci o tym, w jaki sposób odbywała się praca górników oraz jaką rolę w kopalni spełniały kobiety. Poznasz też najczęstszą przyczynę śmierci osób pracujących pod ziemią i nie była to choroba popromienna ani nowotwory, a pylica płuc. Zobaczysz też przedmioty, którymi posługiwano się podczas  prac, a także wystawę szkła uranowego. Podczas zwiedzania kopalni w Kletnie możesz wziąć do ręki prawdziwą rudę uranu. Nie jest ona niebezpieczna dla zdrowia chociaż promieniowanie przy jej kawałku jest zdecydowanie większe niż kilka centymetrów dalej. Do zwiedzania udostępnione jest około 400 m korytarzy sztolni nr 18.

Kopalnia Uranu w Kletnie, turyści w wąskim korytarzu.
Kopalnia Uranu w Kletnie, manekin przedstawiający górnika.
Kopalnia Uranu w Kletnie, sprzęt używany przez górników.

Kopalnia Uranu - informacje praktyczne

W ofercie Kopalni Uranu w Kletnie jest do wyboru kilka opcji wycieczek, między innymi trasa ekstremalna i wizyta nocna. My bylismy na zwykłym zwiedzaniu, gdzie bilet kosztował 25 złotych dla osoby dorosłej. Całość wycieczki trwała około 50 minut. Normalnie czas wycieczki mieści się w 40-45 minutach, jednak jako że byliśmy w cztery osoby mogliśmy swobodnie porozmawiać z oprowadzającą nas panią. Na czas wizyty dostaniesz kask ochronny, który bardzo często się przydaje ponieważ idąc niskimi korytarzami co chwila słychać uderzenie głową w belki stropu. Tutaj podobnie jak w przypadku Jaskini Niedźwiedziej, pamiętaj o stałych warunkach atmosferycznych. W Kopalni Uranu jest bardzo duża wilgotność i temperatura oscyluje wokół 7 stopni przez cały rok. Kopalnię Uranu w Kletnie podobnie jak Jaskinię Niedźwiedzią polecamy odwiedzać poza wysokim sezonem.

Kopalnia Uranu w Kletnie, ruda uranu i wskazania licznika.
Dolny Śląsk, Kopalnia Uranu w Kletnie, wystawa szkła uranowego.

Jak widzisz Kletno to miejscowość mająca bardzo wiele do zaoferowania. To z pewnością dobry pomysł na wyjazd dla całej rodziny. Jaskinia niedźwiedzia i Kopalnia Uranu to ciekawy sposób spędzenia czasu w Masywie Śnieżnika. Polecamy jako alternatywę do górskich wycieczek szczególnie przy gorszej pogodzie.

Podobne wpisy

8 Comments

  1. Bardzo fajny opis. W najbliższym czasie planujemy wybrać się w kłodzkie okolice to i może kopalnie Uranu odwiedzimy. Dzięki za inspirujący wpis.

    1. Polecamy! To bardzo ciekawy rejon, Zobaczcie jeszcze Projekt Riese, Twierdzę Srebrna Góra, Koplanie Złota w Złotym Stoku 🙂

    1. Martyna, z pewnością nie jest to atrakcja dla każdego, co do tych na Islandii to warto zrobić wyjątek 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *