Statek zacumowany przy Bulwarach szczecińskich
Strona główna » Przewodniki » Szczecin – TOP 10 atrakcji
|

Szczecin – TOP 10 atrakcji

Szczecin to największe (400 tys. mieszkańców) miasto i zarazem stolica województwa zachodniopomorskiego. Położony jest nad Odrą i jeziorem Dąbie. Niestety zawsze było nam do Szczecina nie po drodze. Jest dość daleko od Warszawy, a na weekend najczęściej wybieraliśmy się w góry.  Dlatego bardzo ucieszyliśmy się, jak udało nam się go odwiedzić przy okazji naszego objazdowego urlopu po Polsce. To był nasz trzeci przystanek po Rudawach Janowickich i Świeradowie-Zdrój. Spędziliśmy tu dwa pełne dni, oczywiście całe miasto przeszliśmy na piechotę.

Pierwszą rzeczą, na jaką zwróciliśmy uwagę wjeżdżając do Szczecina był nieład architektoniczny. Stare, zabytkowe budynki przeplatają się tu z wielką płytą oraz z nowoczesnymi biurowcami. Dzieje się tak, ponieważ miasto zostało zniszczone przez bombardowania Aliantów podczas II Wojny Światowej, a później było odbudowywane w nurcie architektury komunistycznej. Poniżej znajdziecie listę atrakcji, które polecili nam nasi znajomi mieszkający w Szczecinie. W większości sami je odwiedziliśmy i uznaliśmy za absolutny „must see” w tym mieście. Najlepsze noclegi w Szczecinie znajdziesz tutaj

 

Szczecin - najciekawsze atrakcje

Szczecin odwiedziliśmy w czasie pandemii i niestety kilka miejsc, w które chcieliśmy pójść były zamknięte. Mimo tego wypad uznajemy za udany, tym bardziej, że przywitał nas słońcem po czterech dniach deszczu w górach. Z pewnością będziemy chcieli kiedyś do Szczecina wrócić i odwiedzić miejsca, które były niedostępne z powodu korony. Bardzo jesteśmy też ciekawi, jak będzie wyglądało wybrzeże Odry, jak już ukończą jego remont. Kolejność atrakcji we wpisie jest przypadkowa, polecamy Wam odwiedzić je wszystkie! Tym bardziej, że Szczecin nie jest dużym miastem i praktycznie wszędzie dojedziecie pieszo.

1. Zamek Książąt Pomorskich

Renesansowa budowla, której początki sięgają XIV wieku. Zamek Książąt Pomorskich został wzniesiony na wzgórzu nad Odrą. Został on znacznie zniszczony podczas II Wojny Światowej przez bombardowania Aliantów. Obecnie jest miejscem, w którym odbywają się różne kulturalne wydarzenia. Niestety podczas naszej wizyty zamek był zamknięty dla zwiedzających. Budowla zdecydowanie lepiej prezentuje się z daleka. Otoczony jest bowiem wąskimi uliczkami przez co nie można się cieszyć z bliska jego pełnym widokiem.

2. Wały Chrobrego

To taras widokowy o długości pół kilometra. Wzniesiony na początku XX wieku nad Odrą. Widok od strony rzeki na Wały Chrobrego razem z Muzeum Narodowym, Urzędem Wojewódzkim i Zamkiem Książąt Pomorskich stanowi wizytówkę Szczecina. Zdecydowanie polecamy tu przyjść po to, aby po prostu się przespacerować i wychillować, podziwiając miasto.

3. Centrum Dialogu Przełomy

Jest to filia Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekt zdobył tytuł Budynku roku 2016 na World Architecture Festival. Na uwagę zasługuje fakt, że budynek Centrum Dialogu Przełomy położony jest całkowicie pod ziemią pod Placem  Solidarności. W Muzeum znajdziecie wystawy dotyczące najnowszych dziejów Szczecina i Pomorza Zachodniego. Niestety była to jedna z atrakcji zamkniętych ze względu na epidemię.

4. Filharmonia

Budynek Filharmonii mieści się tuż obok Centrum Dialogu Przełomy, powstał w 2014 roku i jest jednym z bardziej wyróżniających się w Szczecinie. Warto przejść się tu na spacer szczególnie nocą Filharmonia jest wtedy efektownie podświetlona. W środku niestety nie byliśmy, ale podobno jej wnętrze robi ogromne wrażenie. Dajcie znać, czy warto, jak uda Wam się odwiedzić 🙂

5. Cafe 22

Bezsprzecznie punkt obowiązkowy, jeśli lubicie podziwiać panoramy miast! Jest to jedna ze szczecińskich kawiarni. Wyróżnia ją jednak położenie, ponieważ znajduje się na 22 piętrze wieżowca. Cafe 22 zajmuje cały poziom i jest znakomitym punktem widokowym – można z niej podziwiać panoramę 360. Bardzo polecamy tu wpaść na aperola i piwo, a przy okazji nacieszyć się widokiem. Kawiarnię można obejść dookoła i  niemal każdym oknie jest tablica z informacją na co patrzymy.

6. Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki

To chyba najfajniejsza atrakcja, jaką udało nam się odwiedzić. Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki jest niestety nieco oddalone od centrum miasta. Polecamy jednak dojść do niego wzdłuż al. Jana Pawła II Przez Jasne Błonia i Park Kasprowicza. Wstęp kosztuje 12 zł dla osoby dorosłej. W muzeum znajduje się wiele fajnych eksponatów, szczególnie motoryzacyjnych. Można tu podziwiać takie klasyki jak Polonez czy Fiat 125p, nie zabraknie też ciekawych przeróbek jak Maluch w wersji off-road 😉 Tutaj też znajduje się największa na świecie kolekcja wiekowych maszyn do szycia i pisania szczecińskiej marki Stoewer. Polecamy muzeum z czystym sumieniem, nam się tutaj wyjątkowo podobało.

Dziewczyna w czarnej sukience przechadza się między starymi samochodami w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia, Szczecin.
Maluch w wersji off-road w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia, Szczecin.
Zabytkowy, niebieski, sportowy samochód Stoewer.
Zabawki klasycznych samochodów w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia.
Zabutkowy Polonez w Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia, Szczecin.

7. Plac Jasne Błonia

Jest to rozległy zielony teren, bardzo ładnie zagospodarowany i zadbany. Powstał w czasach międzywojennych. Na jednym z jego końców znajduje się piękny budynek urzędu miejskiego na drugim Park Kasprowicza i Pomnik Czynu Polaków. Nam na myśl przywodził angielskie parki przy collegach. Fajnie jest się tu przespacerować, jest to naszym zdaniem jedna z przyjemniejszych okolic Szczecina. Wycieczkę na Jasne Błonia polecamy połączyć z Parkiem Kasprowicza, Ogrodem Różanym “Różanka” i zakończyć na Pl. Lotników.

Ludzie wypoczywający na trawniku przez Urzędem Miasta w Szczecinie. Plac Jasne Błonia.
Ludzie wypoczywający na trawniku na Jasnych Błoniach.

8. Bulwary Szczecińskie

To miejsce leży po przeciwnej stronie Odry niż centrum miasta dzięki czemu możemy stąd podziwiać piękną panoramę Szczecina. Bulwary Szczecińskie dopiero są w trakcie zagospodarowywania. W części są już jednak knajpki i ławeczki, ale widać że cały czas się tu coś dzieje. Zdecydowanie warto wybrać się tu na spacer za dnia i na drinka wieczorem. Miejsce ma bardzo duży potencjał, aby stać się istotnym, imprezowo-kulturalnym miejscem na mapie miasta (z naciskiem na imprezowym).

Znajdujące się obok stare, ceglane, przemysłowe budynki takie jak odnowiona już Stara Rzeźnia, wymagają dużych inwestycji i nakładów. Jednak jak zostaną odrestaurowane staną się dla Szczecina czymś czym Manufaktura jest dla Łodzi, Centrum Koneser dla Warszawy czy Dolnych Młynów dla Krakowa. Wieczorem na Bulwarach można też obejrzeć dźwigozaury, czyli podświetlone żurawie portowe, które przez wiele lat służyły w Stoczni Szczecińskiej. Nam niestety nie udało się zrobić im zdjęcia ponieważ zasiedzieliśmy się w jednym z barów prowadząc rozmowę z właścicielem. Jak już bar był zamykany, a my się zebraliśmy się do wyjścia, to dźwigozaury zostały wyłączone (wcale nie było tak późno, więc uważajcie!).

9. Wieża widokowa Bazyliki Archikatedralnej

Kolejny po Cafe 22 dobry punkt widokowy w Szczecinie. Wieża bazyliki ma 110 metrów wysokości, taras widokowy znajduje się mniej więcej w jej połowie na 56 metrach. Wstęp jest biletowany i kosztuje 12 zł.

10. Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe znajduje się na wyjeździe ze Szczecina. Nazwę zawdzięcza swojemu kolorowi. Dookoła akwenu prowadzą różne szlaki, jest to zdecydowanie miejsce na spacer, aby odetchnąć od zgiełku miasta i pooddychać świeżym powietrzem. Są tutaj też punkty widokowe, z których można podziwiać Szczecin.

Szczecin - noclegi

Jaką okolicę wybrać do spania w Szczecinie? My mieszkaliśmy w samym centrum, tuż nad Odrą, obok zamku Książąt Pomorskich. Z pewnością był to dobry wybór ponieważ większość miejsc, które planowaliśmy odwiedzić była blisko, w zasięgu kilkudziesięciu minut spaceru. Wydaje się, że trafiliśmy idealnie, na fajne dwupokojowe mieszkanie w rozsądnej cenie. 

W związku z epidemia parkowanie w centrum było darmowe, normalnie jest oczywiście płatne. Bez większych problemów znaleźliśmy miejsce na ulicy, przed naszym mieszkaniem. Duży i bezpłatny parking w okolicach starej części miasta znajduje się pod estakadą skrzyżowania ul. Jana z Kolna i Trasy Zamkowej.

We wpisie nie uwzględniliśmy oczywiście wszystkich atrakcji, jakie może zaoferować Szczecin, a tylko te, które uważamy za najciekawsze. Niektórych z nich nie udało nam się niestety w pełni odwiedzić. Wartymi polecenia miejscami w mieście są jeszcze Brama Portowa, przepiękny budynek Urzędu Morskiego, Park Kasprowicza z amfiteatrem, Ogród Różany “Różanka” (w szczególności w czerwcu, jak wszystko w nim kwitnie) czy też podziemne trasy Szczecina. Podsumowując nasz wypad to były udane dwa dni, po których mamy wrażenie, że to wystarczający czas, aby zwiedzić to miasto. Bardzo polecamy Szczecin na weekendowy city break.

Na koniec koniecznie zajrzyjcie do mapy opisanych miejsc w Szczecinie

Podobne wpisy

17 komentarzy

    1. To prawda bardzo ciekawe miasto, widać też że niektóre miejsca dopiero się rozwijają.

    1. Nam też zawsze było nie po drodze. Dzięki pandemii udało nam się odwiedzić Szczecin i byliśmy bardzo zadowoleni 🙂

  1. nigdy nie byłam w Szczecinie! Ale widzę, że sporo mnie ominęło i powinnam to jak najszybciej nadrobić, Jezioro Szmaragdowe jest niesamowite!

    1. Akurat nad Jeziorem byliśmy na chwilę na pewno warto się tam przejść dłużej. Miasto ogólnie bardzo przyjemne 🙂

  2. Bulwary wyglądają już zupełnie inaczej i jest cudnie. Wolę je od tych warszawskich, które mam na co dzień. Dzięki za wpis, bo Szczecin to moje rodzinne miasto.

    1. Widać, że bulwary się rozwijają te stare budynki jak się odnowi będą tworzyły niesamowity klimat!

  3. Cieszę się, że odwiedziliście moje rodzinne miasto i tak pozytywnie je oceniacie. To fakt, miasto wciąż się rozwija i ma coraz więcej do zaoferowania turystom. Czy próbowaliście naszych pasztecików? Wpadnijcie jeszcze, najlepiej na regaty The Tall Ships Races, wtedy to się dzieje!

    1. Paulina, dzięki za polecenie 🙂 Do Szczecina mamy niestety dość daleko i, ale jak uda się skończyć naszego kampera to nie będzie to przeszkodą 🙂

  4. Szczecin to woda, nigdzie indziej nie zobaczycie tyle dzikich miejsc w środku miasta. Wynajęcie motorówek robi się coraz bardziej dostępne. Orły zobaczycie bez trudu 10 min od bulwarów, które są super.

  5. Szczecin jest Polskim miastem i fajnym dużo ludzi negatywnie patrzy na to miasto po głupich tekstach Wojciech Cejrowski głosi bzdury o dziwnych teologia ze szkoda że w Gdańsku czekałem na stolik bo pierwszeństwo mieli Duńczycy Norwegii i Szwecji turyści a on z krzyżem jak pacjac na starym mieście

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *