Strona główna » Poradniki » Samodzielne podróżowanie – jak to zorganizować

Samodzielne podróżowanie – jak to zorganizować

Wiele osób myśląc o podróżowaniu rozważa tylko opcję wyjazdu zorganizowanego, a samodzielne podróżowanie z gry odrzuca. Niektórzy decydują się na takie rozwiązanie z wygody, inni nie mają na to czasu, a komuś się po prostu nie chce i woli za to zapłacić. Absolutnie nie negujemy takiego sposobu podróżowania, według nas każda opcja zwiedzania świata jest dobra lub bardzo dobra i gorąco namawiamy wszystkich do podróżowania. Ten wpis jest jednak dla tych, którzy chcieliby organizować wyjazdy sami, ale nie wiedzą, jak się do tego zabrać lub mają obawy, że ich to przerośnie bo nigdy wcześniej tego nie robili. 

Tymczasem samodzielne podróżowanie to nic trudnego. Wystarczy tylko spróbować. Ten artykuł ma Ci przedstawić od czego zacząć, na co zwracać uwagę i gdzie szukać informacji na temat danego miejsca, transportu i noclegów.

Dziewczyna nad brzegiem dunaju podziwiająca gmach parlamentu w Budapeszcie.

Dlaczego warto zrezygnować z biura podróży?

Samodzielne podróżowanie ma wiele zalet. Po pierwsze sami jesteśmy panem i władcą naszej podróży, wszystkie jej elementy możemy dostosować pod siebie. Nie jesteśmy od nikogo uzależnieni, robimy i zwiedzamy to, co chcemy, dostosowujemy termin do własnych potrzeb, czy w końcu osobiście wybieramy miejsce noclegów, jedzenie i środek transportu. Druga sprawa to koszty, organizując urlop we własnym zakresie możemy za te same pieniądze zrobić wiele więcej, ten temat rozwiniemy w dalszej części wpisu. Nie narażamy się na problemy finansowe organizatora, w ostatnich czasach sporo słyszy się o problemach turystów, którzy utknęli gdzieś bez zakwaterowania i możliwości powrotu. Oczywiście sami też jesteśmy narażeni na różnego rodzaju oszustów, ale są skuteczne sposoby, aby się przed tym chronić, o czym również znajdziecie więcej informacji poniżej. 

W końcu rzecz może nieoczywista ale ważna, samodzielne zorganizowanie podróżowanie i zorganizowanie wymarzonego urlopu przynosi wiele satysfakcji. Jesteśmy podbudowani tym, że ogarnęliśmy super wyjazd dla całej rodziny lub po prostu sami spędziliśmy fajnie czas i nikt nam w tym nie pomagał. To taka psychologiczna wartość dodana sprawiająca, że mamy więcej energii oraz świadomie i bardziej efektywnie kierujemy swoim najcenniejszym zasobem na wyjeździe czyli czasem. Dodatkowo, planując podróż już wcześniej zaczynamy żyć wyjazdem i cieszyć się z niego.

Para w okularach, podróż przez Chorwacją, ramka z sercem w tle.

Od czego zacząć samodzielne podróżowanie?

Kiedy wyjechać?

Przede wszystkim musicie zdecydować, kiedy i na jak długo, a potem gdzie chcecie jechać. Sami najlepiej znacie swoje preferencje i harmonogram. Wiecie, czy jedziecie sami i możecie jechać poza sezonem, czy macie dzieci w wieku szkolnym i w grę wchodzą tylko wakacje. Kiedy w pracy jest luźniej, a kiedy szef nie pozwala na urlop. Czy chcecie jechać na tydzień dwa czy na przedłużony weekend.

Dziewczyna podziwiająca wzgórze w Budapeszcie.

Gdzie pojechać?

Załóżmy, że znacie już datę i długość wyjazdu, kolejnym krokiem jest wybranie destynacji. Jeżeli nie macie od dawna sprecyzowanego konkretnego celu, kraju czy regionu, gdzie zawsze chcieliście pojechać, nie jesteście zdecydowani co do miejsca, musicie wtedy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Co chcecie robić na wyjeździe? Czy chcecie spędzić czas aktywnie? Czy leżeć na plaży? Może chodzić po górach? Albo jeździć rowerem itd.? Czy np. chcecie kombinacji i musicie znaleźć miejsce, które zapewni nam kilka możliwości, jak np. Słowenia czy Czarnogóra. Tam z wysokich gór są dwie trzy godzinki drogi nad ciepły Adriatyk. 

Wybierając miejsce musicie też dostosować się do warunków panujących tam w momencie, kiedy chcecie jechać. Kiepskim pomysłem jest wyjazd do Australii w lipcu. Sprawdźcie wtedy pogodę w wybranym miejscu np. tutaj wybierając lokalizację i prognozę miesięczną, macie tam dostęp do danych historycznych. Musicie odpowiedzieć sobie też na pytanie, jaki macie budżet? Czy nie będzie to wyjazd zbyt drogi, a może macie w portfelu nadwyżki i możecie sobie pozwolić na więcej 🙂 

Pamiętajcie, żeby miejsce dostosować do czasu wyjazdu. Pół biedy jeżeli chcecie spędzić urlop na plażowaniu i bardziej stacjonarnie. Jeżeli chcecie spędzać czas aktywnie i dużo zwiedzać poczytajcie o atrakcjach jakie są w okolicy. Być może do jakiegoś miejsca nie opłaca się jechać na dwa tygodnie bo wszystko co Was interesuje można zobaczyć w 5 dni.

PAra w okularach na tle Dubrovnika, podróż przez Chorwację.

Co jeśli nie mamy destynacji?

Jeśli nie macie sprecyzowanego celu Waszej podróży lub zbieracie inspiracje, świetnym sposobem jest obserwowanie # na Instagramie, np. #podróżepopolsce, #polskatravel albo #podróżepoeuropie, #visiteurope. Znajdziecie pod nimi piękne miejsca, które odwiedzili inni i będziecie mogli je sobie zapisać. Dobrym pomysłem jest również dołączenie do różnych podróżniczych grup na Facebooku, np. 999 pomysłów na weekendowe zwiedzanie Polski i Europy!, gdzie również publikowane są różne relacje z podróży, które mogą Was zainspirować.

Podróź do Wrocławia, Dziedziniec z kolorowymi neonami.

Samodzielne podróżowanie - transport

Znacie już cel swojej podróży, pora się tam dostać. Macie do rozważenia kilka możliwości: własny samochód, samolot, komunikacja publiczna, autostop, carpooling. Omówimy teraz wady i zalety każdego z nich oraz napiszemy, na co zwracać uwagę.

Samochód

Jest to wg nas najwygodniejsza opcja na dłuższy wyjazd. Samochód macie pod domem i jedziecie nim do punktu docelowego. Możecie też zapakować najwięcej bagaży, ogranicza Was tylko pojemność bagażnika, którą można zwiększyć dodatkowymi boxami. Jest to też jeden z tańszych środków podróżowania, a dodatkowo możecie go wykorzystać do zwiedzania jak już będziecie na miejscu. 

Na co zwrócić uwagę przed wyjazdem? Pomijamy tu oczywiste sprawy jak sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Jeżeli wyjeżdżamy poza UE należy sprawdzić, jakie ubezpieczenie potrzebne jest w danym kraju, czy wymagana jest np. zielona karta. Sprawdzajcie też przepisy drogowe obowiązujące tam gdzie jedziecie, niektóre mają bardzo odmienne od polskich, np. w Austrii obowiązuje całkowity zakaz używania wideorejestratorów a nawet już ich posiadanie jest nielegalne. Ogólne przepisy ruchu drogowego w Europie możecie sprawdzić tutaj.

Mężsczyzna oglądający zabytkowy pomarańczowy samochód, VW Transporter T2

Ważne też jest sprawdzenie opłat drogowych, kompletne informacje są na stronie PZMOT, nie polecamy jednak kupowania winietek poprzez ich portal, gdyż narzucają sporą marżę. Winietki można kupować w punktach na granicy lub w części krajów przez Internet. Fajnie opisany system opłat jest na stronie Roadtripbus.

Dokładnie zaplanujcie trasę, znacie swoje możliwości jako kierowcy, wiecie ile czasu możecie jechać. Jeśli to konieczne zarezerwujcie nocleg po drodze. Do planowania trasy najlepiej sprawdzają się mapy Google. Jak nie macie dostępu do Internetu warto pobrać mapy na telefon np. w aplikacji HERE WeGo. Sprawdźcie, jak można skrócić drogę np. poprzez skorzystanie z promu. 

Para na plaży czekająca na wschód Słońca.

Co jeśli nie mamy samochodu?

Opcjonalnym sposobem podróżowania samochodem jest carpooling, są serwisy typu Blablacar, gdzie można znaleźć interesujący nas przejazd w bardzo korzystnej cenie. Nasz kolega przejechał tak połowę wybrzeża chorwackiego, z okolic Szybernika do Dubrovnika i z powrotem. Ewentualnie można podróżować na stopa ale trzeba sprawdzić, czy jest to legalne w danym kraju. Bartek kiedyś przejechał w ten sposób połowę Niemiec i dalej, aż pod Amsterdam. Jest to jednak sposób podróżowania odpowiedni dla osób spontanicznych i nielicznej grupy.

Para na ławce patrząca na stok narciarski.

Samolot

Samolot jest dobrym sposobem transportu, jeżeli nasz cel jest daleko lub na zwiedzanie mamy jedynie przedłużony weekend, szkoda wtedy czasu na przejazdy samochodem. W Internecie jest mnóstwo wyszukiwarek biletów lotniczych np. Skyscanner, Fly4free, Kayak, Momondo, Esky, Tanie loty i wiele wiele innych. Jeżeli nie macie sprecyzowanego celu ani terminu polecamy podróże Google tam można wybrać elastyczne daty oraz planowaną długość podróży i w rezultacie otrzymujecie najciekawsze propozycje na najbliższe pół roku. 

Jeżeli już wyszukacie interesujące Was połączenie, polecamy kupić bilety na stronie przewoźnika. Nie ma wtedy prowizji dla pośrednika. Jeżeli coś się stanie, a lot nie dojdzie do skutku reklamacje składa się też prosto u linii lotniczej. Za bilety na ogół płaci się kartą czy to kredytową czy debetową, jest to bardzo duża zaleta, ponieważ nawet w przypadku splajtowania linii lotniczej macie szansę odzyskać całość zapłaconej kwoty za pomocą chargeback. My skorzystaliśmy z tego przy bankructwie islandzkiego WOWaira. Czym jest chargeback i jak działa o tym przeczytacie na blogu Jak Oszczędzać Pieniądze.

Samolot zostawiający ślady na tle czystego nieba

Na co zwrócić uwagę przy wyborze biletu lotniczego?

Pierwszym kryterium jest oczywiście cena, samolot jest stosunkowo drogim środkiem podróży. Nawet przy tanich liniach cena przelotu znacznie się zwiększa przy doborze bagażu, a bez tego na dłuższy wyjazd nie polecicie. Jeśli chodzi o wspomniany już wcześniej bagaż to warto od razu przemyśleć jaki dobrać do biletu, ponieważ dokupienie dodatkowej opcji potem będzie dużo droższe. Tanie linie zarabiają właśnie na dodatkach, jak np wybór miejsca. Coraz więcej też regularnych linii lotniczych takich jak LOT, czy Iberia w podstawowej cenie biletu na krótkie europejskie trasy ma jedynie bagaż podręczny.

Nie oznacza to, że nie można polecieć w świetnej cenie, loty np. do Norwegii czy Szwecji regularnie można znaleźć za mniej niż 100 zł w obie strony. Oczywiście ogólna zasada jest taka, że z im większym wyprzedzeniem kupuje sie bilety, tym taniej. Czasem linie robią specjalne promocje, warto śledzić interesujące nas loty. W portalach takich jak kayak czy fru można ustawić sobie alerty, jeśli ceny na dane połączenie spadną. 

Para

Zwracajcie też uwagę na koszty dodatkowe, niezwiązane z samym lotem. Tanie linie nie latają na ogół na główne lotniska, koniecznie trzeba sprawdzić dojazd do interesującego Was celu. Czasem skorzystanie z komunikacji może być bardziej kosztowne niż sam przelot. Na lotnisko trzeba jakoś dojechać to oznacza dodatkowe koszty oraz czas, który musicie uwzględnić. Dojazd komunikacją może być czasem ryzykowny szczególnie gdy lot jest bardzo wcześnie lub bardzo późno. Dojazd własnym autem to dodatkowe koszty związane z pozostawieniem samochodu na parkingu. Niektóre lotniska jak np. Modlin mają darmowe parkowanie dla carsharingu i tu śmiało można skorzystać z Panka.

Para na ławce podziwiająca Budapeszt z góry.

Co po przylocie na miejsce?

Przy podróżowaniu samolotem musicie zadbać o środek przemieszczania się w Waszym miejscu docelowym. Zależny jest on od tego co chcecie robić. Jeżeli chcecie spędzić tydzień w hotelu i na plaży ten problem Was nie dotyczy. Co jednak w przypadku, gdy chcecie dużo zobaczyć na Waszym wyjeździe? My preferujemy zwiedzanie na piechotę, przy city breakach bardzo dużo chodzimy a z lotniska dojeżdżamy do centrum komunikacją miejską. Tak było np. w Rzymie czy w Walencji

Przy objazdówkach wypożyczamy samochód. Na lotniskach znajduje się dużo wypożyczalni, zapewniających szeroki wybór aut. Dobrą opcją jest wypożyczenie samochodu poprzez linię lotniczą, razem z kupnem biletu. Można wtedy uzyskać o wiele lepszą cenę. Bardzo ważne jest to, żeby sprawdzić, gdzie jest odbiór samochodu, najlepsze oferty mogą być oddalone od lotniska o kilka kilometrów. Przy wyborze samochodu razem z biletem należy też zwrócić uwagę na godziny wypożyczenia. System automatycznie zaznacza godziny wypożyczenia dłuższe niż rzeczywiście są Wam potrzebne. Czasem przez to naliczana jest dodatkowa doba, zarówno za auto jak i ubezpieczenie, warto to ręcznie skorygować.  

Alternatywą do planowanych rejsów mogą być czartery. Można poszukać w wyszukiwarce takich lotów, lub nawet spróbować w biurach podróży, czasem mogą mieć dodatkowe miejsce w samolocie i wziąć osoby spoza zorganizowanej wycieczki na sam przelot.

Podróż samolotem, widok z góry na ziemię.

Komunikacja publiczna

Nie każdy ma własny samochód lub nie lubi jeździć w dalekie trasy. Alternatywą jest wtedy komunikacja publiczna. Jest ona niestety dość droga szczególnie pociągi zagranicą potrafią zrujnować budżet. Fajną opcją jest bilet Interrail, w skrócie chodzi o to, że można wykupić abonament na jazdę pociągami po kilkudziesięciu krajach europy. O podróżowaniu pociągiem i Interrail możecie więcej przeczytać na blogu EuroPordóże.

Polska ma bardzo dobrą siatkę tanich połączeń autokarowych, również ze stolicami najbliższych krajów. Tu prym wiedzie Flixbus. Mają naprawdę wiele opcji w dobrych cenach.

Snowboard na tle gór.

Samodzielne podrózowanie - nocleg

Kiedy macie już obrany cel podróży i wiecie, jak tam dotrzeć, przychodzi kolej na rezerwację noclegu. Pomocne są tutaj popularne portale jak booking.com czy Airbnb. Czym się różnią? Na bookingu znajdziecie głównie oferty hoteli, pensjonatów, apartamentów itp. Na Airbnb natomiast publikowane są kwatery osób prywatnych, domy, mieszkania lub nawet pojedyncze pokoje przystosowane do goszczenia turystów. Zaletą tego jest możliwość czerpania informacji o miejscu, w którym jesteśmy z najlepszego źródła. My aktywnie korzystamy z obu serwisów, porównujemy oferty w interesującym nas miejscu i wybieramy korzystniejszą. Jeżeli lubicie spać na kempingach polecamy tę stronę.

Co jeżeli jedziemy na odludzie i nie ma ofert w dużych portalach? Wtedy z pomocą przychodzi mapa Google. Dużo obiektów jest po prostu na niej oznaczonych, są tam dane kontaktowe, czasem też link do strony. 

Pamiętajcie, aby zwrócic uwagą na warunki rezerwacji. Sprawdźcie, do kiedy możecie ją bezpłatnie odwołać i czy w ogóle jest taka opcja. Czy można przyjechać ze zwierzętami? Jak z parkingiem na miejscu? Oraz co bardzo istotne, w jakich godzinach można się zameldować?

Łódka zacumowana przy plaży.

Jak nie dać się oszukać?

Serwisy pokroju wymienionych tutaj raczej nie mogą sobie pozwolić na utratę renomy. Dbają o klientów zapewniając możliwość składania reklamacji i skarg. Oferty objęte są systemem ocen i komentarzy. My z automatu odrzucamy te z oceną poniżej 7, a przeważnie celujemy w nie mniej niż 8 w dziesięciostopniowej skali. Ważne też aby obiekt miał dużo opinii. Dodatkowo można sprawdzić opinie na Google i Tripadvisor. Pamiętajcie o chargebacku, działa w każdym przypadku, także przy rezerwacji noclegu i w razie nieudanego pobytu możecie liczyć na zwrot. Warto więc płacić kartą tam gdzie możecie.

Mężczyzna w pustym basenie.

Samodzielne podróżowanie - bezpieczeństwo

Bardzo ważna sprawa, wyjeżdżając, szczególnie za granicę pamiętajcie o ubezpieczeniu. Nie dotyczy to tylko wspomnianej wcześniej zielonej karty do samochodu, ale przede wszystkim ubezpieczenia turystycznego. Pobyt w szpitalu za granicą może skutecznie odchudzić nawet najgrubszy portfel, dlatego najważniejszą kwotą w polisie jest ubezpieczenie kosztów leczenia. Obecnie wykupienie ubezpieczenia jest banalnie proste, można to zrobić w kilka minut przez Internet, a także u agenta lub w odpowiedniej placówce. 

Więcej o ubezpieczeniach turystycznych przeczytacie tutaj. Koniecznie miejcie ze sobą EKUZ, w UE nie zostaniecie wtedy obciążeni kosztami leczenia w szpitalu. Bez tego będziecie musieli zapłacić, a następnie ubiegać się o zwrot. Będzie to długoterminowe i męczące.  

Mamy nadzieję, że ubezpieczenie nigdy się Wam nie przyda i kontakt z ubezpieczycielem ograniczy się do wykupienia polisy.  My niestety byliśmy zmuszeni z tego skorzystać przy wypadku narciarskim Moni w Austrii. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, dostaliśmy wszelkie zwroty za poniesione na miejscu wydatki (jak np kule, których EKUZ nie obejmuje) i rachunki, które przyszły już po powrocie. Do tego doszło odszkodowanie z NNW. Zwróćcie uwagę na dodatkowe kruczki w polisie, może ona nie obejmować leczenia po powrocie lub konieczne jest wykupienie dodatkowej opcji w przypadku choroby przewlekłej. My przez rok kupowaliśmy dodatek ze względu na skręcone wcześniej kolano tak, aby ponowny uraz był objęty leczeniem.

Są jeszcze różnego rodzaju ubezpieczenia roczne. Najczęściej te oferty skierowane są do uczniów i studentów. Można też znaleźć pakiety dla osób pracujących po 26 roku życia, np. Planeta Młodych. Dobre ubezpieczenie jest też w PZM

Kontuzjowana noga zawinięta w skafander usztywniający.

Skąd czerpać informacje o miejscach, do których jedziemy?

Zewsząd. Każde źródło informacji jest dobre, czytajcie, oglądajcie filmy i zdjęcia. Przeglądajcie blogi, przewodniki, mapy. Znajdźcie grupę na facebooku wyspecjalizowana w danym regionie bądź kraju lub ogólno podróżniczą, obserwujcie hashtagi na Instagramie ogólne podróżnicze lub z nazwą kraju / regionu, który chcecie odwiedzić. Naprawdę w dzisiejszych czasach informacja jest wszędzie. 

Pamiętajcie, że nie zawsze trzeba jechać daleko lub lecieć na drugi koniec świata. Piękne miejsca są na wyciągnięcie ręki. Nie musicie celować w utarte kierunki, możecie odkrywać własne raje na Ziemi. Często oddalone o kilka godzin drogi od Waszego domu.

Para na stoku narciarskim patrząca na góry.

Samodzielne podróżowanie - ile to kosztuje?

Czy samodzielne podróżowanie może być tanie, przecież biura mają wynegocjowane ceny, lata doświadczenia i organizacji za sobą? Tak, to prawda, ale organizatorzy muszą opłacić to samo co Wy, a do tego animatorów, pracowników biur i jeszcze na tym zarobić. 

My jadąc na tygodniowy wyjazd wydajemy podobnie do tego, ile kosztuje niezła wycieczka all inclusive. Nie odmawiamy sobie przy tym niczego. Ile razy zdarzyło się, że nie smakowało Ci jedzenie w hotelu? My jemy w restauracjach lub robimy sobie własne posiłki zależy od okoliczności. Jeszcze nie zdarzyło się, żebyśmy nie jedli czegoś pysznego i wracali z wyjazdu kulinarnie niezadowoleni. Do tego wliczone w to mamy wszystkie koszty – bilety wstępu na atrakcje, knajpy, drinki, pamiątki, dosłownie wszystko. A kiedy Wam zdarzyło się dopłacać do wycieczki fakultatywnej? Pomyślcie nie tylko o cenie samego wyjazdu podanej na stronie biura podróży. Dodajcie wszystkie inne opłaty i wydatki, które ponosicie podczas wyjazdu. Nadal myślicie, że samemu w tej cenie nie będziecie w stanie zorganizować sobie lepszego wyjazdu? Spróbujcie a przekonacie się, jak bardzo się mylicie.

Obiad w restauracji w Budapeszcie.

Samodzielne podróżowanie - podsumowanie

  1. Uwierz w siebie, wiedz, że sam możesz zorganizować sobie wyjazd. Nie bój się tego, skoro inni mogą to Ty też. 
  2. Wybierz termin wyjazdu, uwzględniając plany urlopowe, koszty – zależne od sezonu oraz swoje własne możliwości. Zastanów się, na jak długo chcesz wyjechać.
  3. Wybierz miejsce docelowe i dowiedz się o nim jak najwięcej – czytaj, oglądaj filmy, pytaj w portalach społecznościowych. Sprawdź, co możesz robić, jakie są w okolicy atrakcje. Odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz robić na wyjeździe? Sprawdź warunki o danej porze roku. Zobacz, czy nie założyłeś zbyt krótkiego lub długiego czasu na dany region.
  4. Wybierz środek transportu, rozważ wszystkie możliwości i wybierz optymalną, pamiętaj o wadach i zaletach poszczególnych opcji. Sprawdź planowany czas podróży i koszty.
  5. wybierz miejsce do nocowania. Przejrzyj najpopularniejsze portale, zobacz na mapie gdzie znajdują się obiekty, które Cię zainteresowały. Sprawdź warunki rezerwacji. wybieraj rozsądnie.
  6. Wykup ubezpieczenie.
  7. Pakuj się! Jedź, leć, płyń! Ciesz się wymarzonym urlopem, pamiętaj, że zawdzięczasz go tylko sobie!
Para na plaży w słoneczny dzień.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *