Ceny w Norwegii.
Strona główna » Poradniki » Ceny w Norwegii – czy da się nie zbankrutować?
Poradniki

Ceny w Norwegii – czy da się nie zbankrutować?

Norwegia to z pewnością jeden z najpiękniejszych krajów w Europie. Niesamowita, dzika przyroda, linia brzegowa poszarpana przez fiordy i góry wznoszące się kilkaset metrów ponad taflę wody. Zobacz top 10 miejsc w Norwegii północnej.  To oczywiście nie wszystkie zalety tego kraju. Zdecydowanie jedną z głównych wad są ceny w Norwegii. Czy aby na pewno? W tym wpisie sprawdzimy, ile kosztuje życie w Norwegii. A także dowiesz się, czy półtoramiesięczny pobyt w tym skandynawskim kraju może zrujnować budżet. Podpowiemy też, jak nie zbankrutować.

Norwegia północna - film

Opłata za Drogi w Norwegii

Opłaty za drogi w Norwegii są bardzo zróżnicowane. System poboru opłat także nie należy do przejrzystych. Ciężko zaplanować więc ile będzie kosztował dany przejazd. W Norwegii za drogi płaci się w pełni zdalnie, a punkty poboru opłat porozrzucane są po całym kraju. Co ciekawe nie płaci się za jakiś przejechany odcinek, a za przejazd przed konkretny punkt. Taryfy podzielone są w zależności od miejsca i rodzaju samochodu. Punkty kontrolne znajdziesz tutaj, dostępny jest tam także planer trasy. 

Jeżeli wybierasz się na dłużej, warto zaopatrzyć się w Autopass. To norweski system poboru opłat, po podpisaniu umowy z jednym z operatorów dostaniesz specjalną naklejkę na szybę. Dzięki temu możesz na bieżąco kontrolować wydatki i sprawdzić opłaty. Trzeba to zrobić jednak sporo przed wyjazdem, aby naklejka zdążyła przyjść pocztą.  Każdy z operatorów ma jakieś swoje zniżki na przejazdy. My za drogi i promy zapłaciliśmy 572 NOK, ale weź pod uwagę to, że byliśmy na północy kraju, a tam jest zdecydowanie najmniej punktów poboru opłat. 

Droga nad brzegiem morza.

Parkowanie w Norwegii

Pozostawienie auta na płatnym parkingu w Norwegii nie należy do rzeczy zbyt przyjemnych. Parkowanie w Norwegii jest kosmicznie drogie, a zdecydowanie najlepszą metodą na sprawdzenie ceny w danym miejscu jest wykorzystanie aplikacji Easy Park. Zaznaczasz tam miejsce, w którym chcesz zostawić auto i czas, a kwotę widzisz od razu. Godzina pozostawienia auta na godzinę to koszt rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset koron, nieco tańsze są parkingi prywatne, na plaży Haukland na Lofotach zapłaciliśmy przykładowo 160 NOK za 24 godziny. 

Ceny paliwa w Norwegii

Paliwo w Skandynawii jest znacznie droższe niż w Polsce. Prym wiedzie tutaj Szwecja, gdzie ceny są zdecydowanie najwyższe. W Norwegii najtaniej płaciliśmy 13,9 NOK i to na samych Lofotach. Jednak ropa potrafiła też kosztować znacznie ponad 18 NOK, w szczególności przy głównych drogach. Ceny Paliwa w Norwegii na ogół zamykały się w przedziale 16-17 NOK, my wybieraliśmy te stacje, gdzie było to 16 i mniej. Benzyna jest droższa o około jedną koronę niż ropa. Planując wyjazd do Norwegii, warto zatankować zatem do pełna jeszcze w Polsce, w przypadku przeprawy promowej lub w Finlandii, jeśli wybierasz się autem na północ kraju. 

Parking dla kamperów na wyspie Senja.

Ceny Norwegii - sklepy

Tak naprawdę o cenach w Norwegii można by pisać bez końca. W sklepach jest naprawdę drogo i turysta z Polski może przeżyć niemały szok. Co ciekawe są produkty, które można kupić w Norwegii dość tanio, zaraz dowiesz się jak to zrobić. 

Ceny pieczywa w Norwegii

Pieczywo w Norwegii jest bardzo drogie a do tego niezbyt smaczne, szczególnie jeśli chcesz zaoszczędzić. Najtańsze chleby w popularnych marketach kosztują około 8-9 NOK i jak nazwali je spotkani przez nas Polacy w drodze na Błękitne jezioro niedaleko Tromso – są to trociny. Przeważnie pieczywo kosztowało nas około 16 NOK, te najdroższe bochenki były wycenione nawet i na ponad 50 NOK, to aż 25 zł za bochenek chleba. Często ratowaliśmy się też takimi pakowanymi chlebkami (Polarbrod), trzymały dość długo ważność, jedno ich opakowanie kosztowało około 34 NOK.

Ceny w Norwegii - mięso

Mięso w Norwegii jest bardzo drogie, chyba po pieczywie to był największy szok cenowy dla nas. Ceny wędliny w Norwegii kształtowały się na poziomie 200-500 NOK za kilogram. Mięso mielone to wydatek rzędu 150 koron za kilo. Wszystko oczywiście uzależnione było od jakości danego produktu. Nieco taniej można było dostać parówki przeważnie około 40 NOK za kilogram, w sklepach Coop były takie nawet po 20 NOK/kg, a więc znacznie taniej niż przeciętne parówki w Polsce. Składem nie różniły się za bardzo od tych droższych.

Posiłek na plaży w Norwegii.

Warzywa i Owoce

Tutaj ceny były przeróżne i bardzo zależały od danego produktu. Często te egzotyczne typu mango czy awokado kosztowały podobnie jak w Polsce. Natomiast te produkty, które są dla nas rodzime, jak np. ziemniaki, jabłka czy cebula kosztowały znacznie drożej. Co ciekawe, w niektórych sklepach ziemniaki kosztowały tyle, co bataty. Przykładowo za kilogram jabłek trzeba zapłacić 40 NOK, ziemniaki były w cenie około 20 koron za kilogram, podobnie bataty. Pomidory i papryka to koszt w okolicach 45-50 NOK za kilogram.

Nabiał, jaja i wyroby mleczne

Ceny nabiału w Norwegii są również dość wysokie. Przykładowo, niewielki jogurt kosztuje w okolicach 10-15 NOK. Cena 1,75 litra mleka to około 27 koron. Nieco lepiej jest, jeśli chodzi o jajka, pakowane są po 6 lub 12 sztuk i można je dostać już w okolicach 40 NOK.

Alkohol i papierosy - ceny w Norwegii

Ceny alkoholu w Norwegii należą do jednych z najwyższych w Europie, jeśli w ogóle nie są najwyższe. Pomijając już dostępność alkoholu, ten mocniejszy można kupić jedynie w specjalnych sklepach. W regularnych marketach dostępne jest piwo. W odróżnieniu od Szwecji, gdzie piwo w sklepach ma jedynie 3,5% alkoholu, w Norwegii można dostać złocisty trunek o normalnym stopniu rażenia. Puszka piwa to koszt 30-40 NOK. Za pół litra wódki trzeba zapłacić już około 250 NOK. Cena paczki papierosów w Norwegii to 100 i więcej NOK.

Ryby i owoce morza

Jeżeli miałbym wskazać w Norwegii coś, co nie odstrasza swoimi cenami, to byłyby to z pewnością ryby. W tym kraju jest mnóstwo łowisk i słynie on z pysznych łososi czy dorszy. Ceny ryb i owoców morza w sklepach nie były wygórowane, w porównaniu do innych produktów. Jeżeli trafiały się promocje, to dobrego łososia można  było dostać znacznie taniej niż w Polsce. Kilogram mrożonych owoców morza kosztował 139 koron. 

Ceny w Norwegii.
Ceny w Norwegii.

Noclegi

My będąc w Norwegii, nie korzystaliśmy z płatnych noclegów, zawsze nocowaliśmy gdzieś na dziko, ewentualnie płaciliśmy za parkowanie. Ceny noclegów zawsze sprawdzisz na Bookingu lub AirbnB. Ceny kempingów w Norwegii kształtują się na poziomie 200-300 NOK za dobę.

Jak wydawać mniej w Norwegii?

Ceny w Norwegii potrafią być bardzo wysokie, są jednak pewne sposoby, aby nie zbankrutować, wyjeżdżając do tego nordyckiego kraju. Przede wszystkim, jeśli jedziesz własnym autem, zbierz jak najwięcej jedzenia, pamiętaj tylko, że Norwegia nie należy do UE, obowiązują więc limity niektórych produktów.

W prawie każdym większym markecie jest lodówka z żywnością, której kończy się termin, jest ona na ogół przeceniona o 40-50%, rób zakupy na bieżąco, a do sklepu idź rano, jak przecenione towary nie są jeszcze przebrane. Udało nam się np. dostać 400 g filetu z dorsza za 36 NOK.

Nocuj na dziko, w Skandynawii jest to dozwolona i jest ona doskonale przystosowana do życia w kamperze lub namiocie. Znajdziesz wiele darmowych miejsc, gdzie możesz nabrać wodę, czy pozbyć się nieczystości.

Półka sklepowa w Norwegii.

Przykładowe ceny w Norwegii

Poniżej znajdziesz przykłady cen i różnych artykułów, zaokrąglone do pełnych wartości. My kupowaliśmy głównie w marketach Rema1000 i Coop. Są to jedne z popularniejszych sklepów w Norwegii.

  • Pomidory kg – 48 NOK
  • Papryka kg – 47 NOK
  • Cebula kg – 30 NOK
  • Ziemniaki kg – 20 NOK
  • Jabłka kg 40 NOK
  • Chorizo 60g – 20 NOK
  • Sałatka ziemniaczana tania 500g – 10 NOK
  • Piwo Carlsberg 0,5l – 31 NOK
  • Piwo Grydenlund IPA 0,5l – 35 NOK
  • Pilsner 0,5l – 43 NOK
  • Masło opakowanie – 30 NOK
  • Mleko 1,75l – 28 NOK
  • Jogurt Skyr 130g – 14 NOK
  • Jajka 12 szt. – 46 NOK
  • Pizza mrożona 350g – 10 NOK
  • Makaron 500g – 35 NOK
  • Tortelloni 250g – 29 NOK
  • Chleba 750g – 17 NOK
  • Mango sztuka – 18 NOK
  • Banany kg – 22 NOK
  • Filet z kurczaka kg – 136 NOK
  • Salami 150g – 32 NOK
  • 2 rogale z makiem – 13 NOK
  • Chleb Svalbard bochenek – 50 NOK

Jak widzisz, ceny w Norwegii do najniższych nie należą. Nam jednak udało się przeżyć w Skandynawii półtora miesiąca, wydając niewiele więcej niż przed dwa tygodnie we Włoszech. Niedługo powstanie wpis ze szczegółowym podsumowaniem naszych wydatków z wyprawy za koło podbiegunowe.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *