Dolny Śląsk, zachód słońca nad górami.
Strona główna » Inspiracje » 9 Powodów, aby pokochać Dolny Śląsk
Inspiracje

9 Powodów, aby pokochać Dolny Śląsk

Dolny Śląsk odwiedzamy regularnie już od jakiegoś czasu, ale w 2020 roku po wielu wizytach w tym regionie awansował on na nasze ulubione województwo w Polsce. Jest tu wiele pięknych miejsc, ciekawych zarówno pod względem przyrodniczym jak i historycznym. Możliwości do aktywnego spędzenia czasu zarówno w ładną pogodę jak i w czasie deszczu jest tyle, że nie będziesz się nudził w tym regionie. W tym wpisie znajdziesz 9 powodów, dla których warto odwiedzić Dolny Śląsk. Niezależnie od tego, w którym miejscu tego województwa będziesz, na pewno znajdziesz którąś z poniższych atrakcji. Nawet jeśli nie są one tu przez nas opisane. Dodałbyś coś do tej listy? Daj znać w komentarzu.

Wielki staw i Śnieżka.

1. Szlaki piesze

Dolny Śląsk to przede wszystkim Sudety i przepiękne szlaki piesze. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędrówkami górskim, czy jestem zaprawionym w boju góromaniakiem, znajdziesz tutaj dla siebie trasy, które sprawią, że Twoje serce zabije szybciej. Możesz wybrać się na całodniowy trekking po Karkonoszach, Masywie Śnieżnika czy Górach Izerskich. Do wyboru masz też przepiękne i mniej popularne Rudawy Janowickie, Góry Bystrzyckie czy Góry Kaczawskie, gdzie najciekawsze trasy zajmą Ci 2-3 godziny. Na Dolnym Śląsku znajduje się również wiele Szczytów Korony Gór Polski. Może one będą dla Ciebie inspiracją do rozpoczęcia wędrówek po Sudetach? Jeśli nie wiesz, od którego pasma zacząć, zajrzyj do naszego wpisu 7 propozycji tras w Sudetach albo napisz w komentarzu. Chętnie Ci coś doradzimy! W końcu już całkiem sporo wypadów na Dolny Śląsk mamy na swoim koncie.

Turystka na szlaku na Śnieżkę.

2. Niesamowite formacje skalne

Ze względu na długą przeszłość geologiczną oraz zmienne warunki klimatyczne w Sudetach spotkasz przeróżne formacje skalne. Najbardziej popularnymi i spektakularnymi są oczywiście całe Góry Stołowe, gdzie będziesz mógł przejść się po prawdziwych skalnych labiryntach i miastach. Jednak Góry Stołowe to nie jedyne miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie podczas wędrówek spotkasz ciekawe formacje skalne. W ich poszukiwaniu możesz udać się również w znacznie mniej popularne Rudawy Janowickie. Znajdziesz tam niesamowite Starościńskie Skały, Góry Sokole czy Ostrą Małą. Także podczas wędrówek po Karkonoszach spotkasz wiele ciekawych formacji skalnych o zaskakujących nazwach takich jak Pielgrzymy czy Słonecznik, w którym ja widzę raczej słonia ;).

Rudawy Janowickie, Skalny most.

3. Kopalnie

Dolny Śląsk to teren wyjątkowo bogaty geologicznie, dlatego od samego początku osiedlenia się tu ludzi prowadzone były prace wykopaliskowe. Znajdziesz tu kilka różnych kopalni udostępnionych do zwiedzenia z przewodnikiem. Natkniesz się na pewno też na dzikie i opuszczone sztolnie. My do tej pory odwiedziliśmy 3 kopalnie na Dolnym Śląsku i każdą z nich możemy z czystym sercem polecić. Każda jest inna i każda wyjątkowa, więc jeśli poczujesz bakcyla, to gwarantuję Ci, że będziesz chciał zobaczyć je wszystkie! W każdej kopalni trafiliśmy na bardzo fajną przewodniczkę, co spotęgowało nasze pozytywne odczucia ze zwiedzania.

Dolny Śląsk, Kopalnia Uranu w Kletnie, wystawa szkła uranowego.
Kopalnia Złota Złoty Stok.

Pierwszą kopalnią, którą odwiedziliśmy była Kopalnia Św. Jan w Krobicy. Jeszcze do XIX wieku wydobywana była tu cyna. Trasa turystyczna powstała stosunkowo niedawno i jest bardzo ciekawa. Zwiedza się 2 poziomy prowadzenia wykopalisk, miejscami jest dość wąsko, ale doznania są niezapomniane. Drugą kopalnią, była Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Jej zwiedzanie tak nam się spodobało, że poświęciliśmy temu cały wpis na naszym blogu, do którego Cię odsyłamy. Jest to naprawdę niesamowita atrakcja dla dużych i małych turystów. Polecamy Ci również zajrzeć do Kopalni Uranu w Kletnie. Dowiesz się w niej bardzo dużo o historii górnictwa w tym regionie i zobaczysz na własne oczy, jak wygląda szkło uranowe. Na Dolnym Śląsku znajduje się więcej kopalni udostępnianych do zwiedzania i my na pewno odwiedzimy je wszystkie.

Dolny Śląsk, Kopalnia Złota Złoty Stok tunel.

4. Podziemia z czasów II Wojny Światowej

Dolny Śląsk miał strategiczne znaczenie podczas II Wojny Światowej, dlatego na terenie całego regionu można znaleźć ślady działalności hitlerowskiej. Trzeba tylko udać się pod ziemię w celu ich poszukiwania! Na Dolnym Śląsku powstał Projekt Riese, czyli “Olbrzym” często też nazywany po prostu podziemnymi miastami. Skala tego przedsięwzięcia robi wrażenie. Nam do tej pory udało się odwiedzić 2 podziemia należące do Riese – Włodarza i podziemia Zamku Książ. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, a poznanie historii tych miejsc działa na wyobraźnię. Cały projekt bowiem owiany jest tajemnicą i do tej pory nie wiadomo, po co Hitler zlecił wybudowanie tak potężnej sieci podziemnych tuneli. W ramach projektu Riese na Dolnym Śląsku znajduje się jeszcze kilka podziemi, między innymi Osówka czy Walim. Planujemy odwiedzić je wszystkie bo każde są inne.

Tunel w podziemiach zamku Książ, Dolny Śląsk.
Zatopione podziemia na Dolnym Śląsku, projekt Riese, Włodarz.

Projekt Arado w Kamiennej Górze, to kolejne podziemia pochodzące z czasów II Wojny Światowej. Chociaż nie są tak rozległe jak te z projektu Riese to bardzo polecamy Ci je odwiedzić. Obiekt prowadzony jest przez prawdziwych pasjonatów historii i tego miejsca. Udało im się zgromadzić bardzo wiele eksponatów z epoki, między innymi różne rodzaje broni, narzędzia czy szkice i plany. Zwiedzanie prowadzone jest też w bardzo ciekawy sposób.

Podziemny tunel z czasów II Wojny Światowej, plany wojskowego samolotu.

5. Zamki, pałace i twierdze

Dolny Śląsk to wymarzony kierunek podróży dla wszystkich fanów wszelkiego rodzaju zamków, pałaców, twierdz czy innych fortyfikacji. Znajdziesz tutaj przepiękne, odrestaurowane budowle takie jak Zamek Czocha czy Zamek Książ. W szczególności polecamy Ci odwiedzić ten pierwszy. Poczujesz się jak na planie Harrego Pottera, ponieważ część trasy zwiedzania poprowadzona jest tajnymi przejściami. Robi to wrażenie! Jeśli wolisz zwiedzać ruiny zamków, to Dolny Śląsk też Cię nie zawiedzie. Znajdziesz tutaj zarówno zadbane ruiny udostępnione do zwiedzania jak np. Zamek Chojnik koło Jeleniej Góry, jak i dzikie ruiny takie jak pozostałości po Zamku Bolczów w Rudawach Janowickich.

Dziedziniec Zamku Czocha.

Na Dolnym Śląsku zlokalizowane jest również wiele twierdz i fortyfikacji. Najbardziej znana to Twierdza Kłodzko, której jeszcze nie zwiedziliśmy. Za to udało nam się odwiedzić Twierdzę Srebrna Góra, która jest największą twierdzą górską w tej części Europy i faktycznie jej rozmiar robi wrażenie! Zwiedzanie jest poprowadzone w bardzo angażujący sposób i można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia codziennego żołnierzy armii pruskiej. Naprawdę polecamy!

Zamek w Książu.

6. Urocze miasteczka i miejscowości

Dolny Śląsk posiada bardzo spójną, poniemiecką zabudowę. Znajdziesz tutaj wiele miejscowości uzdrowiskowych i miasteczek, które skradną Twoje serce niepowtarzalną architekturą. Jeśli lubisz zwiedzać urocze miejscowości, to koniecznie zajrzyj do Międzygórza, gdzie praktycznie cała zabudowa wykonana jest w stylu tyrolskim. Od pierwszych chwil w tym miejscu będziesz miał wrażenie, że właśnie przeniosłeś się do południowej Austrii. Przepięknym miasteczkiem uzdrowiskowym jest również Świeradów-Zdrój, gdzie większość budynków w centrum miejscowości jest odrestaurowana. Warto również odwiedzić Karpacz, żeby zobaczyć świątynię Wang, czyli XIII-wieczny norweski kościółek zbudowany z sosnowych bali i w całości przetransportowany do Polski.

Międzygórze, Stylowy drewniany dom.

Jeśli jednak nie lubisz tłumów, to zdecydowanie odradzamy nocleg w centrum Karpacza, w szczególności w sezonie. Warto zajrzeć też na moment do Szklarskiej Poręby i odwiedzić tamtejszą Hutę Szkła “Julia”, gdzie zobaczyć można od podszewki proces wyrobu szklanej zastawy. W Jeleniej Górze możesz wybrać się na spacer bo bardzo zadbanej starówce w poszukiwaniu pomników jelenia – symbolu miasta. A jest ich tam całkiem sporo. 

Można by tak wymieniać miasteczka Dolnego Śląska i ich atrakcje bez końca. Na szczególną uwagę na pewno zasługuje jeszcze Kłodzko, Ząbkowice Śląskie, Świdnica, Stronie Śląskie i Wałbrzych. Myślę, że najlepiej będzie, jak sam przejdziesz się po którejś dolnośląskiej miejscowości i dasz się porwać jej urokowi.

Kościół Wang w Karpaczu

7. Klimatyczne Schroniska Górskie

To na Dolnym Śląsku znajduje się najwięcej schronisk górskich, które skradły nasze serca. Nawet jeśli nie jesteś fanem długich wędrówek, to koniecznie zajrzyj do jednego z dolnośląskich schronisk i poczuj ich niesamowity klimat. Spróbuj lokalnej kuchni i napij się gorącej herbaty w mroźny dzień albo rzemieślniczego piwka w upał. Do większość z tych schronisk można się dostać niezbyt wymagającym szlakiem górskim, a pod niektóre podjedziesz nawet samochodem. 

Szczególnie polecamy Ci odwiedzić Schronisko Pasterka w Górach Stołowych. Klimat tego miejsca ciężko jest opisać słowami, totalny luz i swoboda a do tego przepyszna kuchnia. Uwielbiamy jeszcze Chatkę Górzystów położoną na przepięknej Hali Izerskiej. Jeśli lubisz noclegi w namiocie, to jest to miejscówka dla Ciebie. Schronisko Jagodna w Górach Bystrzyckich ma tak niesamowitą kuchnię, że musisz jej spróbować będąc w okolicy. W długie weekendy i w szczycie sezonu czas oczekiwania na posiłek może wynosić nawet godzinę, ale uwierz nam WARTO! Jednym z najładniej położonych schronisk w Sudetach jest natomiast Samotnia, warto do niej zajrzeć wędrując po Karkonoszach. Oczywiście podczas swoich trekkingów po szlakach Dolnego Śląska na pewno znajdziesz jeszcze inne schroniska z duszą.

Namiot rozbitu przy górskim schronisku.

8. Wodospady

Nie jest tajemnicą, że w Polsce nie znajdziemy ogromnych półek skalnych, po których spływa woda. Jeśli jednak umiesz zachwycić się mniejszymi rozmiarem kaskadami, to Dolny Śląsk Cię nie rozczaruje! Znajdziesz tutaj kilka sporych jak na polskie realia wodospadów. Nas chyba najbardziej zachwycił wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie i Wilczki w Międzygórzu. Oba położone są w przepięknej scenerii, a do ich podziwiania przygotowano specjalne ścieżki i punkty widokowe. Wodospad Szklarki znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, do którego wejście jest płatne. Aktualny cennik znajdziesz na stronie Parku. W pobliżu umiejscowiony jest również wodospad Kamieńczyka, więc jeśli będziesz w okolicy, to możesz zobaczyć oba. Jeśli zrobisz to jednego dnia, to nie będziesz musiał podwójnie płacić za wejście do parku.

Sudety - Wodospad Szklarki.
Wodospad Wilczki.

9. Zapory Wodne

Ciekawą atrakcją na mapie Dolnego Śląska są też stare zapory wodne. Większość z nich pochodzi sprzed II Wojny Światowej i miały zapobiegać powodziom w regionie. Najbardziej znane zapory, które polecamy Ci zobaczyć podczas podróży po Dolnym Śląsku to te w Pilchowicach, Siedlęcinie czy Międzygórzu. My pewnego deszczowego dnia odwiedziliśmy zaporę wodną w Pilchowicach. To druga co do wielkości budowla tego typu w Polsce, wybudowana ją w 1912 roku. Jej rozmiary są naprawdę imponujące, w szczególności, jak się weźmie pod uwagę fakt, ludzie zbudowali ją własnymi rękoma. Przez zaporę można przejechać samochodem i przejść pieszo, ale najlepiej podziwiać ją z brzegu rzeki. Już sam dojazd do niej od strony Jeleniej Góry robi wrażenie – kręta droga w lesie i kilka porzuconych, niszczejących budynków, w tym stary dworzec kolejowy. W ścianie deszczu, w której jechaliśmy to wszystko wyglądało jak pierwsza scena ze starego horroru.

Rzeka i elektrownia wodna na tle zapory.

Mam nadzieję, że te 9 powodów przekonało Cię do odwiedzenia Dolnego Śląska. Jeśli tak się nie stało, to pamiętaj, że znajdziesz tutaj jeszcze takie atrakcje jak niepowtarzalne Kolorowe Jeziorka czy Jaskinię Niedźwiedzią. Jest to jedna z większych jaskiń w Polsce udostępnionych do zwiedzania, a więcej o niej przeczytasz w naszej relacji z Kletna. Dla nas Dolny Śląsk to region, do którego wracamy najchętniej i w którym co wizyta odkrywamy coś nowego. Mamy nadzieję, że Ty również odkryjesz jego uroki!

Podobne wpisy

8 Comments

    1. My się zakochaliśmy w Dolnym Śląsku już dawno i mimo tego, że mamy dość daleko to jeździmy kiedy tylko się da 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *