Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Husfjellet.
Strona główna » Przewodniki » Senja – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Senja – 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Senja to zdecydowanie jedno z większych odkryć naszej wyprawy za koło podbiegunowe do Norwegii. Jest to druga co do wielkości wyspa w Norwegii, nie licząc Svalbardu. Położona jest między Tromsø a Lofotami i chyba dlatego, jest naszym zdaniem trochę niedoceniana i nieodkryta. Zdecydowana większość ruchu turystycznego kieruje się na Lofoty pomijając Senję. To naszym zdaniem duży błąd, ponieważ Senja ma wiele do zaoferowania i jest, jak to mówią, Norwegią w pigułce. Wyspa ma bardzo zróżnicowane tereny i znajdziesz na niej zarówno strzeliste skaliste góry wybijające się ponad szarpiące linię brzegową fiordy, jak i piękne plaże czy jeziora. Co zobaczyć na Senji? Jakie atrakcje są na tej wyspie? Zapraszamy Cię na 10 miejsc na Senji, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc na wyspie. Lista jest naszym subiektywnym zestawieniem.

Więcej o Senji znajdziesz w naszym e-booku

Parking dla kamperów na wyspie Senja.

1. Segla - wizytówka wyspy Senja

Segla to niewątpliwie najbardziej charakterystyczny szczyt na Senji. Warto przyjrzeć mu się z bliska, niemal pionowe ściany opadające przez ponad 500 metrów do morza to niezwykły widok. Niekoniecznie musisz wchodzić na Seglę, szlak jest dość stromy i nie można z niego  podziwiać tej niesamowitej góry. Polecamy Ci zobaczyć jak Segla wygląda od strony miejscowości Fjordgård. Idealnym szczytem do tego jest Hesten. Szlak na niego jest ogólnie łatwy, jedynie końcówka jest nieco bardziej stroma i eksponowana. Jednak, aby zobaczyć to co najlepsze wcale nie musisz iść do końca.

Segla
Segla.
Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Hesten.
Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Hesten.

2. Barden - wysoka i łatwo dostępna góra

Jeżeli lubisz chodzić po górach, koniecznie udaj się na Barden. Jest to dość wysoki szczyt jak na standardy wyspy Senja, ma on 659 m n.p.m. Szlak jest dość łatwy, jedynie jeden moment jest nieco bardziej stromy. Najlepiej wyjść na Barden z niewielkiego parkingu tuż przy wjeździe do tunelu od strony drogi nr 862. Widoki na trasie są naprawdę niesamowite, a dzięki wejściu na Barden spojrzysz na Seglę również z drugiej strony. Wybierając ten szlak zobaczysz też miejsce, które nam chyba najbardziej zapadło w pamięć, czyli punkt trzeci tego zestawienia.

Widok ze szczytu Barden.
Widok ze szczytu Barden.

3. Ørnfjorden - jeden z lepszych widoków na Senji

To pierwsze miejsce, które zobaczyliśmy po przyjeździe na Senję, dojechaliśmy tam wczesnym popołudniem i chcieliśmy zaliczyć jeszcze jeden trekking tego dnia. Wybraliśmy się na Dave (wyjście jest z tego samego parkingu, co na Barden). Na sam szczyt nie weszliśmy, nie było po co, ponieważ widok, który zobaczyliśmy z przełęczy na długo utkwi w naszych głowach, a wyżej zaczęło już zachodzić chmurami. To z pewnością  jeden z lepszych obrazów stworzonych przez naturę, jaki widzieliśmy w życiu i ten, który zrobił na nas największe wrażenie podczas tego wyjazdu do Norwegii. Być może dlatego, że był pierwszy, a może naprawdę był niezwykły. Te wysokie, strzeliste szczyty wynurzające się z fiordu to było coś pięknego, a hodowla łososi w dole jedynie dodawała uroku temu miejscu. Polecamy Ci wejść na tą przełęcz to około 40 minut spaceru pod górę, potrzebne będą dobre wodoodporne buty, ponieważ szlak jest bardzo błotnisty.

Wyspa Senja w Norwegii.

4. Ånderdalen- jedyny park narodowy na Senji

Senja ma także swój park narodowy, w południowej części wyspy znajduje się Ånderdalen. Polecamy Ci wycieczkę nad jezioro Åndervatnet. Trekking jest łatwy, to około 6 km w jedną stronę, po drodze można odbić na punkt widokowy oraz nad wodospad, co wydłuży wycieczkę o nieco ponad 2 km. Tuż przy wyjściu na szlaki znajduje się darmowy parking. To bardzo dobre miejsce, aby poobcować z naturą, nie ma tu zbyt dużo ludzi, a dookoła panuje cisza i spokój. Co ciekawe nad jeziorem znajduje się chatka, w której można przenocować zupełnie za darmo. Jest ona świetnie wyposażona, warunkiem jest pozostawienie po sobie porządku. Widoki są tutaj nieco inne niż w północnej części Senji. Góry są bardziej łagodne i zalesione, a już pod koniec sierpnia pojawiały się też jesienne kolory. Przez całą drogę towarzyszył nam do tego szum jednego z wielu potoków. To był bardzo przyjemny trekking.

Park Narodowy Anderdalen.
Chatka nad jeziorem na wyspie Senja.
Chatka nad jeziorem na wyspie Senja.
Park Narodowy Anderdalen.

5. Husøy

To niewielka miejscowość, położona na wysepce tuż obok Senji. Szczególnie imponująco prezentuje się z góry, z drogi dojazdowej do niej. Warto się zatrzymać na chwilę i zrobić zdjęcie. Same Husøy jest dość małe i można je obejść w około pół godziny. Warto wybrać się na zielony skraj wyspy i zobaczyć otwarte morze. Husøy z trzech stron otoczone jest wysokimi górami, z czwartej jest wyjście z fiordu.

Husoy.
Husoy.
Husoy.
Husoy.

6. Fort Skrolsvik - ślady wojny na Senji

Norwegia podczas II Wojny Światowej przez dość długi czas znajdowałą się pod okupacją niemiecką. O tym, że Niemcy mieli rozmach można przekonać się w Polsce odwiedzając np. projekt Riese lub Wilczy Szaniec i Mamerki. Umocnienia na Senji nie są może aż tak duże, ale z pewnością robią wrażenie. Opuszczone i dzikie bunkry, w których pozostała pewna infrastruktura, ogromne działa czy opuszczony statek, to tylko część z rzeczy, które można tu zobaczyć. Pod powierzchnią rozciąga się labirynt korytarzy, do którego nie odważyliśmy się zejść, zobaczyliśmy tylko kilka podziemnych pomieszczeń. Fort Skrolsvik to idealna atrakcja, dla fanów fortyfikacji wojennych, jest do tego pięknie położony i stanowi dobry punkt widokowy. Miejsce jest także trochę przerażające, bo jest zupełnie opuszczone, nie ma tu biletów czy przewodników, a teren nie jest w żaden sposób strzeżony. Chcąc eksplorować podziemia, trzeba wziąć latarkę.

Fort Skrolsvik na wyspie Senja.
Porzucony statek na wyspie Senja.
Fort Skrolsvik na wyspie Senja.
Fort Skrolsvik na wyspie Senja.

7. Plaża Ersfjord - najsłynniejszy kibelek na Senji

Senja to nie tylko szlaki trekkingowe, to także piękne plaże, jedna z ładniejszych i bardziej popularnych na wyspie to plaża Ersfjord. To tam skusiłem się na jedną z dwóch arktycznych kąpieli w Morzu Norweskim. Woda wyglądała naprawdę zachęcająco, miała przepiękny kolor i była krystalicznie czysta. Plaża jest duża i szeroka, są tam stoliki i paleniska, a obok znajduje się darmowy parking. To tutaj wybudowano też najsłynniejszą toaletę na Senji. Złoty kibelek z przeszklonym dachem, dzięki któremu można podziwiać zorzę podczas codziennych czynności, kosztował 3 miliony NOK.

Plaża Ersfjord na wyspie Senja.
Toaleta na plaży Ersfjord.

8. Hamn - karaibski port na Senji

Hamn to malutka miejscowość na zachodzie Senji. Cechuje się tym, że otacza ją krystalicznie czysta woda, która ma szmaragdowy kolor. Warto na Hamn spojrzeć z góry idąc na Sukkertoppen lub chociaż na punkt widokowy po drodze na ten szczyt. Na punkt widokowy dojdziesz w 20-30 minut z parkingu.

Hamn, Senja.
Hamn.

9. Husfjellet

Kolejny szczyt górski na Senji, na który warto wejść. Rozpościera się z niego piękna panorama na okoliczne fiordy, wysepki i góry. Szlak jest bardzo prosty bez trudności technicznych. Może być jednak niekomfortowy dla osób z lękiem przestrzeni. Wyjście jest z darmowego parkingu przy kościele w Skaland. Na szlaku jest dużo błota i much i jest to bardzo irytujące, jednak widoki są warte wysiłku.

Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Husfjellet.
Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Husfjellet.
Senja, wyspa w Norwegii, widok ze szlaku na Husfjellet.

10. Bergsbotn i Tungeneset - punkty widokowe na Senji

Senja to także świetne punkty widokowe, na które można podjechać samochodem, położone są się tuż przy drodze. Tungeneset znajdziesz między plażami Ersfjord i Steinfjord. Przy drewnianej kładce jest niewielki parking, na którym zostawisz auto. Wychodzi się z niego na skalne wybrzeże, z którego widać między innymi Zęby Diabła. 

Bergsbotn to platforma widokowa wybudowana na serpentynach. Norwegowie twierdzą, że z tego miejsca widać punkt styku morza z niebem. My trafiliśmy dwa razy na słabą widoczność, ale i tak uważamy, że warto zatrzymać się tu podczas przejazdu przez Senję. Przy drodze jest niewielka zatoczka.

Tungeneset, punkt widokowy na wyspie Senja.

To już koniec naszego zestawienia 10 miejsc, które warto zobaczyć będąc na Senji. Ta wyspa jest naszym numerem 1 jeśli chodzi o północ Norwegii, przebiła nawet Lofoty. Jest idealną destynacją na kilkudniowy, a nawet tygodniowy wypad. Łatwo można tam dotrzeć z pobliskiego Tromsø, a widoki są po prostu zniewalające. Do tego jest o wiele mniej zatłoczona i znacznie bardziej dzika. To jak, zachęciliśmy Cię, aby pojechać na Senję, a może już tam byłeś? Daj znać w komentarzu.

Jeżeli wybierasz się na północ Norwegii, sprawdź naszą interaktywną mapę. To niemal 300 punktów z naniesionymi najciekawszymi atrakcjami, noclegami dla kamaperów, czy miejscami usługowymi usługowymi. Ta mapa oszczędzi Ci czasu na planowaniu wyjazdu i przyda się przy pobycie na dalekiej północy. Znajdziesz ją tutaj

Zobacz film z Senji

Podobne wpisy

8 komentarzy

    1. My właśnie tez byliśmy w Oslo wcześniej, jednak mieliśmy zapędy dalej i udało się, a Senja nas szczególnie zachwyciła.

  1. Piękne widoki,już wiem że muszę kiedyś tam zagościć,dzięki za inspirację.Podpowiedzcie jak z noclegami,jak cenowo,jak z dostępnością.

    1. My spaliśmy tam w kamperze, na dziko, na Senji na pewno będzie mniej tych noclegów niż np. na Lofotach. Ceny proszę sprawdzać na Bookingu, my się nie orientowaliśmy – nie mieliśmy potrzeby. Kamper jest dbrym sposobem na podróżowanie po tamtych rejonach. Można wynająć, pewnie wyjdzie taniej niż noclegi i wynajem auta. Widzieliśmy dużo aut firmy Arctic campers.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *