szlak w górach świętokrzyskich
Strona główna » Przewodniki » Góry Świętokrzyskie – 4 propozycje tras

Góry Świętokrzyskie – 4 propozycje tras

Góry Świętokrzyskie to najstarsze tego typu formacje w Polsce, łagodnie pofałdowane krajobrazy, bezsprzecznie świetnie prezentują się wiosną. Niesamowita zieleń i budząca się do życia przyroda otacza Cię niemal na każdym kroku. Dlaczego warto odwiedzić ten region? Jakie szlaki wybrać, aby uniknąć tłumów i co warto zobaczyć? O tym przeczytasz poniżej. 

bagno w górach świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie - szlaki

Góry Świętokrzyskie to jednak nie tylko Łysica, należąca do korony gór polski i Święty Krzyż, mogliśmy się o tym przekonać podczas trzydniowego pobytu w tym regionie. Jest tam wiele szlaków, na których nie spotkasz nikogo to idealne miejsce, aby poobcować z naturą i odpocząć od cywilizacji. Przy odrobinie szczęścia można nawet spotkać dzikie zwierzęta. Przed Tobą propozycje tras i miejsc do odwiedzenia w Górach Świętokrzyskich, leżące nieco poza utartym szlakiem.

góry świętokrzyskie szlak

Sieradowicki Park Krajobrazowy

Jest położony pomiędzy Suchedniowem, Starachowicami i Bodzentynem byliśmy tam na dłuższej wycieczce po części z leśniczymi z Nadleśnictwa Suchedniów. Przejście po lesie z osobami, które tam pracują na co dzień to bardzo ciekawe doświadczenie. W ogóle fajnie jest zobaczyć czyjąś pracę od kulis, my już nigdy nie spojrzymy na las z takiej perspektywy, jak kiedyś. Mam propozycję dwóch wycieczek po Sieradowickim Parku Krajobrazowym.

widok na pasmo łysicy

Barbarka - Kamień Michniowski - Burzący Stok

Auto możesz zostawić na parkingu pod kapliczką św. Barbary, po przeciwnej stronie drogi roztacza się widok na najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich. Idź czarnym szlakiem do Rezerwatu Kamień Michniowski, tam jest największy szczyt Parku mierzący aż 435 m n.p.m. Tuż obok znajdziesz jaskinię Ponurego, podobno została ona zasypana po wojnie przez miejscowych, aby dzieci tam nie chodziły. Dalej już niebieskim szlakiem można dojść do źródła Burzący Stok. Źródło jest aktywne i zostało obudowane, można pić z niego wodę, a podobno najlepiej nadaje się na rosół ;). Można wrócić tą samą drogą lub iść dalej do rezerwatu Wykus. Ta jednak proponujemy oddzielną wycieczkę, ponieważ szlak nie jest dalej zbyt ciekawy.

góry świętokrzyskie źródło burzący stok

Rezerwat Wykus

Wyjdź z miejscowości Parcele i cały czas niebieskim szlakiem na północ kieruj się aż do rezerwatu. Możesz wrócić tą samą drogą, opcjonalnie pójść  stronę zielonego szlaku i miejscowości Radkowice. To niewielka wieś, na uwagę zasługuje tam drewniany kościół sprowadzony do Radkowic. Poza tym fajnym miejscem jest kasztanowa aleja, to pomnik przyrody znajduje się na prywatnej posesji – dawnym dworku, w którym można wynająć nocleg. To fajna baza wypadowa, na całe Góry świętokrzyskie, a w okolicy jest sporo tras rowerowych. 

kościół w radkowicach
aleja kasztanowa w radkowicach

Ponury

Gdy spotykaliśmy się z osobami mieszkającym w Górach Świętokrzyskich od lat, często padała wzmianka o Ponurym. Ponury, a w zasadzie Jan Piwnik był dowódcą partyzanckiego oddziału AK na terenie Gór Świętokrzyskich. Dożył zaledwie 32 lat, a mimo tego wsławił się swoim bohaterstwem w walce z okupantem, a na jego temat krążą do dziś różne legendy.

góry świętokrzyskie rezerwat kamień

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy

Park ten leży na południu Gór Świętokrzyskich, rozpościera się od miasteczka Daleszyce aż do zalewu Chańcza. Tutaj również mamy dwie propozycje mniej uczęszczanych tras.

Rezerwat Cisów

To krótka trasa – pętla, która zaczyna się i kończy w miejscowości Cisów, prowadzi przez rezerwat o tej samej nazwie. Będąc tu na szlaku, nie spotkaliśmy nikogo, panuje absolutna cisza i spokój. Można nacieszyć się lasem, a trasy są dość ciekawe. W samym rezerwacie jest ścieżka przyrodnicza, którą zdecydowanie warto przejść.

Jaźwina

Góra ta należy do korony Gór Świętokrzyskich, ma jedynie 361 m n.p.m. Proponujemy wyjść z parkingu przy szkole w miejscowości Ociesęki i iść cały czas żółtym szlakiem. Uwaga w terenie, szlaki są oznaczone nieco inaczej niż w rzeczywistości na drzewach. Trzymaj się trasy, którą masz poniżej.

góry świętokrzyskie borsuk spotkany na szlaku
góry świętokrzyskie szczyt jaźwina

Podsumowując, warto wybrać się w Góry Świętokrzyskie, w ich mniej znane rejony. Ciekawe miejsca są na wyciągnięcie ręki, a trasy opisane powyżej nie powinny sprawić problemu nawet tym mniej wprawionym wędrowcom. To świetny sposób, aby oderwać się od codzienności i spędzić czas na łonie natury. Więcej inspiracji do zwiedzania Gór Świętokrzyskich znajdziesz na stronie lokalnej organizacji turystycznej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *