Zamek w Czersku.
Strona główna » Przewodniki » Zamek w Czersku – co zobaczysz? Atrakcje, bilety.
Przewodniki

Zamek w Czersku – co zobaczysz? Atrakcje, bilety.

Czersk to niewielka miejscowość położona obok Góry Kalwarii. Jest też jednym z najstarszych grodów na Mazowszu a jego historia sięga XI wieku. Czersk zbudowano w miejscu dawnej osady słowiańskiej, a niegdyś jego rolą była obrona Wisły przed najazdami ruskimi i litewskimi. W czerskiej osadzie schronienie mieli różnego rodzaju rzemieślnicy. Lata świetności Czerska nastąpiły podczas rządów Konrada Mazowieckiego jednego z książąt z dynastii Piastowskiej. Na miejscu grodu powstał następnie Zamek w Czersku. 

Zamek w Czersku.

Historia zamku w Czersku

Historia samego zamku zaczyna się w XIV wieku, wznosić go zaczął książę Janusz I Starszy. Zamek w Czersku miał za zadanie ochronę okolicznych ziem przed najazdami Krzyżaków. Niestety na skutek zmian politycznych i przypuszczalnie przesunięcia się koryta Wisły dalej od zamku, Czersk dość szybko stracił na znaczeniu. Blask odzyskał po rządami królowej Bony, która rozbudowała warownię, choć ta nigdy już nie uzyskała dawnego statusu. Czersk został znacznie zrujnowany podczas potopu szwedzkiego a późniejsze próby ratowania zamku nie odniosły spektakularnych skutków.

Zamek w Czersku.
Dziedziniec gotyckiego zamku.

Zamek w Czersku - zwiedzanie

Jako stali bywalcy Dolnego Śląska wkręciliśmy się w zwiedzanie dawnych warowni. W związku z tym postanowiliśmy odwiedzić lokalny dla nas zamek w Czersku. Jest to niewątpliwie jedna z niewielu tego typu atrakcji na Mazowszu. Ruiny są dość okazałe, zachowały się trzy baszty i kawałek dawnych murów. Baszta Bramna, przez którą wchodzi się na dziedziniec ma 22 m wysokości i prostokątny kształt, prowadzi do niej most kamienny. Pozostałe wieże zbudowane są na planie koła. Obecnie znacznie wybijają się ponad zamkowe mury. Niegdyś były jednak o wiele niższe. 

Zamek w Czersku.
Zamek w Czersku.

Czersk to z pewnością bardzo dobre miejsce na jednodniowa wycieczkę z Warszawy. W związku z epidemią i zamknięciem wież dla zwiedzających ustalono jedną cenę biletu. Wstęp kosztuje 5 zł, a tuż obok zamku znajduje się bezpłatny parking. Atrakcja jest otwarty cały rok, a szczegóły sprawdzisz na stronie obiektu. Ze wzgórza rozpościera się widok na okoliczne sady, które wiosną muszą prezentować się wyjątkowo imponująco. W sezonie na zamku w Czersku odbywają się różne imprezy kulturalne i historyczne. To fajne miejsce na rodzinny piknik i chill poza Warszawą. Okolice zamku mogą też być ciekawe dla rowerzystów, będąc tutaj spotkaliśmy wielu amatorów dwóch kółek. 

Kościół w Czersku.
Zamek w Czersku.

Podobne wpisy

6 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *