magoty gibraltarskie
Strona główna » Przewodniki » Gibraltar – co musisz zwiedzić?

Gibraltar – co musisz zwiedzić?

Gibraltar to niewielkie terytorium zamorskie należące do Wielkiej Brytanii, nie należy więc do Unii Europejskie, ale jest w strefie Schengen. Zapłacisz tu funtem lub euro, dogadasz się po angielsku i hiszpańsku. Pojedziesz prawą stroną ulicy i spotkasz jedyne wolno żyjące małpy w Europie. Co jeszcze zrobisz, będąc na Gibraltarze, o tym poniżej.

Gibraltar - ciekawostki:

  • 2 razy przeprowadzono tu referendum w sprawie przynależności do Hiszpanii lub Wielkiej Brytanii, ostatnie w 2002, za każdym razem odrzucano jednak hiszpańską jurysdykcję.
  • Aby dostać się na Gibraltar, trzeba przejść lub przejechać przez płytę lotniska
  • Na Gibraltarze 4 lipca 1943 roku zginął generał Władysław Sikorski, znajduje się tu jego pomnik
  • Z Gibraltaru świetnie widać wybrzeże Afryki
  • Gibraltar zamieszkuje około 34 tysięcy osób
  • Powierzchnia Gibraltaru to ok 6,6 km2, czyli tyle co miasto Kruszwica
Skała Gibraltarska

Gibraltar wjazd

Wjazd na Gibraltar nie jest niczym utrudniony, ponieważ ten, na mocy porozumienia z 2020 roku należy do strefy Schengen. Wystarczy więc dowód osobisty, a kontrole na granicy nie są wymagające. My pokazywaliśmy jedynie dowody przy przejściu lub przejeździe przez granicę, celnicy nawet nie brali ich do ręki. Nawet podczas pandemii COVID nie było problemów.

Gibraltar Parkowanie

W sezonie tworzą się jednak korki do przejazdu przez granicę, dlatego auto polecamy zostawić jeszcze w Hiszpanii na jednym z parkingów przy granicy. My stawaliśmy na parkingu przy porcie, gdzie doba kosztowała 12,5 €. Jest on oddalony od granicy o jakieś 10 minut spacerem, te bliżej są droższe.

Gibraltar, lotnisko.

Gibraltar, co zwiedzać - atrakcje

Z pewnością większość atrakcji Gibraltaru znajduje się wysoko ponad poziomem morza. Gibraltar Rock czyi Skała Gibraltarska wyraźnie wybija się ponad taflę morza. Jej charakterystyczny kształt dostrzeżesz już z daleka. Poniżej znajdziesz wypunktowane atrakcje, które zdecydowanie warto odwiedzić, będąc na Gibraltarze.

Widok na Gibraltar

Park Naturalny Gibraltaru

To zdecydowanie najciekawsze miejsce na Gibraltarze, warto tu przyjść rano, jak jeszcze nie będzie gorąco i nie będzie tam tłumów, chyba że jesteś tu poza sezonem tak, jak my. Wstęp kosztuje 13 funtów dla osoby dorosłej, w tę cenę wliczony jest dostęp do wszystkich atrakcji na miejscu. Park w każdej chwili można opuścić i wrócić tego samego dnia. Na terenie parku są toalety oraz automaty z wodą, warto więc zaopatrzyć się w jakąś butelkę, bo jest to atrakcja niemal na cały dzień. Poniżej znajdziesz krótki opis atrakcji w parku, w kolejności, w jakiej warto je odwiedzić. Na górę można dostać się busem z miasta, pieszo lub kolejką linową. My oczywiście cały dzień spędziliśmy na nogach, robiąc ponad 40 tysięcy kroków.

Skała Gibraltarska

Zamek Maurów

Zakładając, że do parku wejdziesz pierwszymi schodami w mieście, jako pierwszą atrakcję zobaczysz zamek Maurów. To w zasadzie jedna wieża i pozostałości dziedzińca. Zdecydowanie warto jednak wejść do środka i pokręcić się po dawnych pomieszczeniach. Wisienką na torcie jest punkt widokowy na szczycie wieży.

Zamek Maurów Gibraltar.

Tunele z czasów II Wojny Światowej

Gibraltar ma bardzo bogatą historię militarną, praktycznie na każdym kroku spotkasz tu coś związanego z wojskiem. Jednym z takich miejsc są tunele z czasów II Wojny Światowej. Służyły one jako magazyny i schronienie podczas konfliktu. Nas zaskoczył ich rozmiar, były naprawdę duże, trochę kojarzą się z Projektem Riese, który zdecydowanie warto odwiedzić w Polsce. Do tuneli wchodzi się bez przewodnika, skanując jedynie kod QR z biletu-opaski, przed wejściem musisz też założyć kask.

Tunel na Gibraltarze.

Wystawa: Gibraltar pod oblężeniem

To zaaranżowana przestrzeń pomiędzy starymi budynkami, zobaczysz tam, jak wyglądały czasy XVIII-wiecznego oblężenia, warto tam wstąpić na chwilę, stanowiska mają dostępne audio przewodniki w języku angielskim.

Tunele z czasów oblężenia w XVIII wieku

Koleje wydrążone tunele, te są jednak zdecydowanie starsze i służyły celom militarnym podczas oblężenia Gibraltaru. Te tunele są zdecydowanie węższe niż te z II WŚ, miały też nieco inny cel, tam znajdowały się działa i ostrzeliwano wrogie jednostki, jest tu kilka fajnych punktów widokowych.

Tunel na Gibraltarze.
Tunel na Gibraltarze.

Małpy na Gibraltarze (Apes Den)

To chyba jedna z najciekawszych atrakcji Gibraltaru. Podczas wycieczki po parku z pewnością spotkasz sympatyczne małpki – Magoty. Małpki gibraltarskie są półdzikie i to jedyna populacja żyjąca na wolności na starym kontynencie. Były tu dawno przed przybyciem Brytyjczyków. Skąd małpy wzięły się na Gibraltarze? Najprawdopodobniej zostały sprowadzone przez Maurów, inna teoria głosi, że jest to pozostałość po populacji żyjącej wiele milionów lat temu. Najwięcej zwierzaków jest w okolicy Muru Karola.

Mimo że gibraltarskie małpy wyglądają bardzo przyjaźnie, trzeba być czujnym w ich towarzystwie. Mogą ukraść jedzenie lub telefon, przy nas zaczęły się gonić i krzyczeć, co trochę nas wystraszyła na początku. Podobno często też sikają lub robią inne rzeczy, nas to na szczęście nie spotkało. Pamiętaj, że jesteś gościem i nie drażnij ich. Pod żadnym pozorem nie wolno karmić małp, grozi za to mandat 4000 funtów.

Magoty na Gibraltarze
Magoty na Gibraltarze
Magoty na Gibraltarze

Most Windsorów

Z Apes Den warto przejść się na Most Windsorów, to wisząca wysoko nad ziemią konstrukcja, raczej nie dla osób z lękiem wysokości, ponieważ most dość mocno się buja. Obok jest jednak ścieżka, którą można przejść bez takich wrażeń.

Windsor's Bridge

Mur Karola

To pozostałości ufortyfikowań, obecnie to najlepszy sposób, aby dostać się jak najszybciej na górę, w okolice górnej stacji kolejki linowej. To kilkaset schodów pnących się ostro do góry, na murze często można minąć się z małpami, to także świetny punkt widokowy na port i zatokę.

Mur Karola Gibraltar

Górna stacja kolejki

Jak wspomniałem, na górę można się dostać kolejką linową, startuje ona z centrum, a bilet w dwie strony kosztuje 17 funtów, szczegóły znajdziesz tutaj. Na górze znajdziesz między innymi restaurację, jest to oczywiście też dobry punkt widokowy

Skywalk Gibraltar

Zaraz po zejściu z muru, skieruj się w prawo, jest tam Skywalk, czyli kolejna atrakcja dla osób lubiących nieco adrenaliny. To przeszklony taras zbudowany nad przepaścią i zarazem fajny punkt widokowy.

Widok na morze.

Jaskinia św. Michała (St. Michael’s Cave)

To z pewnością nieco inna jaskinia niż odwiedzone przez nas do tej pory, ponieważ bardzo widać tu działalność człowieka. Odbywają się tu pokazy audiowizualne, przez co jaskinia jest dość zniszczona, widać zielony nalot na szacie naciekowej, a ta jest naprawdę bardzo ciekawa, mnóstwo stalaktytów i stalagmitów współistnieje ze sobą od tysięcy lat. W jednej z sal znajduje się nawet aula koncertowa, utworzono ją, ze względu na bardzo dobrą akustykę pomieszczenia.

Jaskinia na Gibraltarze

Działo O’Hary (O’Hara’s Battery)

Na terenie Gibraltaru znajdziesz wiele dzieł z różnych czasów i o różnych rozmiarach, Działo O’Hary jest jednak wyjątkowe. Jest ono zdecydowanie największe, waży ponad 100 ton i do jego obsługi wykorzystywane było kilka pomieszczeń. Zasięg działa to imponujące 27 kilometrów.

Działo O'Hary na Gibraltarze.

Schody Śródziemnomorskie (Mediterranean Steps)

Po wizycie w parku warto zejść szlakiem Mediterranean Steps, jest on dość wymagający, więc przydadzą Ci się dobre buty. Oferuje jednak niesamowite widoki na okolicę.

Schody Śródziemnomorskie, Gibraltar.

Latarnia Morska na Gibraltarze

Schodami Śródziemnomorskimi dojdziesz w okolice latarni morskiej, to najbardziej na południe wysunięta część Gibraltaru, sama latarnia nie jest zbyt imponująca, na już niestety nie starczyło czasu, aby tam zajść.

Pomnik Władysława Sikorskiego, Gibraltar

Przy latarni znajduje się pomnik polskiego generała, który zginął w katastrofie lotniczej w wodach okalających Gibraltar. Pomnik odsłonięty został w 2013 roku. W tym rejonie znajdziesz też biały meczet.

Main Street, Gibraltar

Główna ulica Gibraltaru o jakże mylącej nazwie “Main Street to miejsce, które z pewnością powinieneś odwiedzić. Tutaj są butiki najdroższych marek, sklepy z pamiątkami i knajpy. Przy tej ulicy też było najwięcej życia, pomimo tego, że byliśmy totalnie poza sezonem i większość sklepów była pozamykana. Uliczka z pewnością ma swój klimat.

Main Street Gibraltar
Main Street Gibraltar

Plaże Catalana i Sandy Beach

Po wschodniej stronie półwyspu są dwie ładne plaże, my trochę bez sensu na nie poszliśmy, ponieważ okazało się, że dalej jest tunel i nie ma przejścia dla pieszych. Musieliśmy się zawracać i straciliśmy ponad godzinę. Plaże doskonale są widoczne z góry, więc jeśli nie planujesz kąpieli w morzu, to odradzam wizytę tam. Jeżeli będziesz miał więcej czasu i ochotę na lenistwo na piasku, to na pewno warto zajść tam, chociaż na chwilę.

Plaża
Plaża

Gibraltar podsumowanie

Podsumowując, Gibraltar, to bardzo ciekawe miejsce, które zdecydowanie polecam odwiedzić poza sezonem. Jeden dzień to trochę za mało, aby dobrze zwiedzić całą okolicę. Dwa dni byłyby dla nas optymalne. Najciekawsze atrakcje znajdują się na górze i tam polecam skierować się najpierw. Wchodząc na Gibraltar, zaraz za przejściem przez kontrolę, znajdziesz kod QR z mini przewodnikiem do pobrania, również po polsku. Są tam krótko opisane wszystkie najciekawsze miejsca Gibraltaru, więc zdecydowanie warto go pobrać. Zajrzyj też na stronę visitgibraltar.

Ulica widokowa na Gibraltarze.

Gibraltar - mapa atrakcji

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.