Domki na uliczce w Tykocinie.
Strona główna » Przewodniki » Tykocin – 9 miejsc, które musisz zobaczyć

Tykocin – 9 miejsc, które musisz zobaczyć

Tykocin to niewielkie miasteczko położone na Podlasiu, około trzydzieści kilometrów od Białegostoku. Przez Tykocin przepływa rzeka Narew co z pewnością dodaje uroku temu miejscu. Miejscowość ma dość bogatą historię, przed wojną był tu jeden z większych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Tykocin był też znanym ośrodkiem w dawnych czasach. Chętnie spędzali tu czas królowie Polski,  a w szczególności to miasteczko upodobał sobie Zygmunt August. Warto zaznaczyć, że za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Tykocin znajdował się w centrum kraju. Do dzisiaj zachowało się wiele zabytków oraz dawny charakterystyczny układ miasta. Tykocin i jego atrakcje to z pewnością dobry pomysł na krótki wypad.

Tykocin, dziedziniec zamku.

My do Tykocina wybieraliśmy się już od dawna, być może dlatego okazał się pierwszym celem naszej podróży własnym kamperem. Miasteczko odwiedziliśmy jadąc na Mazury, spaliśmy na dziko 4 kilometry od samego Tykocina. Na zwiedzanie przeznaczyliśmy pół dnia, to z pewnością wystarczyło na poznanie samego miasteczka. Jednak w pobliżu Tykocina można spędzić więcej czasu, przeznaczając go na aktywny wypoczynek lub sielskie lenistwo. 

W tym wpisie przedstawimy Ci wybrane przez nas 9 atrakcji, które powinieneś zobaczyć będąc w Tykocinie. Kolejność jest zupełnie przypadkowa. To oczywiście nasz subiektywny wybór, a Podlasie ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Na końcu wpisu znajdziesz też kilka informacji praktycznych o Tykocinie, mapę oraz film.

Tykocin, dziedziniec zamku.

1. Tykocin - Zamek

W Tykocinie znajduje się jeden z najmłodszych zamków w Polsce. Obecna warownia powstała 11 lat temu. Jest to już trzeci zamek wzniesiony w tym samym miejscu. Budowlę wzniesiono na fundamentach poprzedniego zamku. Podczas prac archeologicznych wydobyto tu mnóstwo dawnych artefaktów. Na uwagę zasługuje fakt, że zamek w Tykocinie to inwestycja w pełni prywatna, nie dotowana z żadnych źródeł. 

Podczas zwiedzania zamku w Tykocinie dowiesz się o jego historii, a także poznasz przeszłość miasta. W muzeum znajduje się wiele eksponatów wydobytych podczas niedawnych prac archeologicznych. Ozdobą zamku jest replika 4,5 metrowego pieca kaflowego. To drugi co do wielkości taki piec w kraju. Największy znajduje się w Gdańsku. Co ciekawe, na zamku w Tykocinie zostało ustalone najstarsze i najwyższe odznaczenie polskie – Order Orła Białego. Zamek jest nadal w budowie planowane jest ukończenie ostatniego skrzydła. Właściciel dość wiernie stara się odbudować obiekt. Chociaż nie zachowały się dawne zdjęcia czy też malowidła i nie do końca wiadomo, jak zamek wyglądał w przeszłości. Podstawą odtworzenia są wykopaliska.  Udało się odtworzyć nawet dawne więzienie. 

Zwiedzanie zamku w Tykocinie kosztuje 15 zł i odbywa się z przewodnikiem. Pod warownią jest duży, darmowy parking. Obecnie jest tu też restauracja oraz hotel. Czas wycieczki to około 45 minut.

KAfel wydobyty podczas prac archeologicznych w Tykocinie.
Replika pieca kaflowego w zamku w Tykocinie.

2. Wielka Synagoga w Tykocinie

O tym, że Tykocin jest miastem z bogatą kulturą żydowską, można przekonać się niemal na każdym kroku. Jedną z głównych atrakcji jest tutaj Wielka Synagoga. Znajduje się ona w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej. Synagoga w Tykocinie jest jedną z najstarszych w kraju i drugą co do wielkości. Wejście do środka jest płatne i kosztuje 20 zł, co uważam, że jest ceną dość wysoką. Nigdy wcześnie nie byliśmy jednak w takiej świątyni, więc zdecydowaliśmy się na wejście. Dla zwiedzających dostępny jest audioprzewodnik, do którego dostęp jest za pomocą kodu QR. W środku synagogi w Tykocinie znajduje się muzeum, gdzie zobaczysz kilka gablot z eksponatami związanymi z judaizmem. Wnętrze robi wrażenie i jest zdecydowanie inne niż to znane z katolickich świątyń.

Tykocin, Wielka Synagoga.
Tykocin, wnętrze Wielkiej Synagogi.

3. Kościół Trójcy Przenajświętszej

Choć nie jesteśmy fanami architektury sakralnej, to Kościół w Tykocinie robi wrażenie swoimi rozmiarami. W środku jest bogato zdobiony ołtarz, kolekcja obrazów oraz rokokowe organy z XVIII wieku. Co ciekawe do budowy kościoła użyto cegieł ze starego zamku w Tykocinie.

Tykocin, Kościół Trójcy Przenajświętszej.

4. Wiatrak koźlak Tykocinie

Spacerując uliczkami Tykocina warto przejść się obok wiatraka. Dawny młyn wybudowano w 1887 roku. Jest on zachowany w bardzo dobrym stanie, niestety nie uratowały się jego łopaty. Obecnie na teren wiatraka nie da się wejść, można go podziwiać jedynie z zewnątrz.

Wiatrak koźlak w Tykocinie.

5. Pomnik Orła Białego i Urząd Miasta Tykocin

Spacerując kamienistymi uliczkami Tykocina natrafisz na odnowiony urząd miasta, zabytkowy budynek wygląda bardzo ładnie. Tuż obok jest Pomnik Orła Białego, powstał on dla uczczenia ustanowienia orderu o tej samej nazwie, które miało miejsce w Tykocinie.

Pomnik Orła Białego w Tykocinie.

6. Duży Rynek w Tykocinie

To główny plac miasta, jest bardzo ładnie zagospodarowany, zachował dawny trapezowy kształt, bez wątpienia jest wizytówką Tykocina. Otoczony jest zabytkowymi domkami, a na samym rynku jest bardzo zielono i kwieciście. To z pewnością dobry punkt do rozpoczęcia zwiedzania miasta. Przy placu znajduje się kilka restauracji i sklepików. Tutaj postawiony został pomnik Stefana Czarnieckiego, który do dzisiaj można oglądać.

Tykocin, Duży Rynek.

7. Zespół Klasztorny Bernardynów w Tykocinie

Będąc w Tykocinie bezsprzecznie warto przejść się do klasztoru Bernardynów. Obiekt powstał pod koniec XVIII wieku z inicjatywy Jana Klemensa Branickiego. Podobnie jak w przypadku kościoła do jego budowy wykorzystano cegły z dawnego zamku w Tykocinie. Klasztor posiada bardzo ładnie zagospodarowane ogrody. Obecnie mieści się w nim dom pomocy społecznej.

Klasztor Bernardynów.
Klasztor Bernardynów.

8. Kiermusy

Jest to wieś położona około cztery kilometry od Tykocina. Warto tam zajrzeć z kilku względów. Znajdziesz tam Ostoję Żubra, podczas naszej wizyty nie była w pełni otwarta i obejrzeliśmy ją głównie z zewnątrz. Udało nam się jednak zobaczyć żubra z bardzo bliskiej odległości. Zwierzę bez wątpienia robi wrażenie swoimi rozmiarami. W Kiermusach znajduje się też Muzeum Oręża. Wygląda jak zamek otoczony fosą, niestety muzeum otwarte jest jedynie w niedziele. Z zewnątrz prezentowało się dość ciekawie i żałowaliśmy, że nie możemy zajrzeć do środka. Obok ostoi Żubra jest Karczma Rzym nawet w tak wczesnym sezonie, podczas pandemii, gdzie otwarte były jedynie ogródki było tu pełno aut, co zwiastuje bardzo dobrej jakości jedzenie. Obok znajduje się duży parking, przy którym są niesamowicie urokliwe zdobione domki. Są one częścią bazy noclegowej w Kiermusach.

Malownicze domki w Kiermusach.
Muzeum Oręża w Kiermusach.

9. Pentowo - Europejska Wieś Bociania

Poza Tykocinem a jeszcze przed Kiermusami leży Europejska Wieś Bociania Pentowo. Jest to gospodarstwo agroturystyczne, w którym da się poczuć sielankowy klimat Podlasia. Znajduje się tu kilkadziesiąt gniazd bocianów. Do obserwowania tych popularnych ptaków są udostępnione też dwie wieże. My Pentowo zwiedziliśmy jedynie z zewnątrz. Dowiesz się tu o kilku ciekawostkach z życia bocianów a także zrelaksujesz po zwiedzaniu Tykocina.

Pentowo - Europejska Wieś Bociania.

Tykocin - informacje praktyczne

Na zwiedzanie Tykocina i okolic warto przeznaczyć jeden dzień. Będziesz miał wtedy pewność, że wystarczy Ci czasu na wszystkie warte uwagi punkty. W mieście znajduje się kilka bezpłatnych i dużych parkingów. My nie mieliśmy problemu z zaparkowaniem naszego kampera. Dojazd do Tykocina jest bardzo prosty, niedaleko znajduje się droga ekspresowa S8, wystarczy wykorzystać odpowiedni zjazd. Jako nocleg na dziko polecam miejsce nad sama Narwią, cisza i spokój jest tam wrzechobecna. Jeżeli szukasz normalnego noclegu dobrym wyborem są wspomniane wcześniej Kiermusy. Stanowią one świetną bazę wypadową na rower.  W Tykocinie znajduje się kilka restauracji, większośc przy samym rynku jedna, przy Wielkiej Synagodze. Nie jedliśmy na mieście więc nie powiemy Ci, czy jedzenie jest tam dobre, ale może sprawdzić opinię o tych miejscach, na Google i Trip Advisor.

Tykocin, Duży Rynek.
Źrebak.

Tykocin - film

Podsumowując, Tykocin to jedno z bardziej urokliwych miasteczek jakie odwiedziliśmy. Kilka ciekawych atrakcji w połączeniu z podlaskim sielskim klimatem to kombinacja, która gwarantuje udany wyjazd. My z Tykocina wyjeżdżaliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że tym wpisem udało nam się namówić Cię na odwiedzenie tego podlaskiego miasteczka. 

Tykocin - mapa atrakcji

Podobne wpisy

4 komentarze

  1. Profesjonalne zrobiona relacja! Mapa, opisy, super zdjęcia! Tykocin mieliśmy zapakowany w ramach trasy greenvelo, ale przyznam że o wiatraku nie wiedziałem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *