Wejście do Donjon Twierdza Srebrna góra,
Strona główna » Przewodniki » Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie
Przewodniki

Twierdza Srebrna Góra – zwiedzanie

Bogactwo atrakcji Dolnego Śląska jest po prostu niezliczone. Jeżeli odwiedziłeś już ten region, to prawdopodobnie o tym wiesz. Jeśli nie, to przeczytaj nasz wpis na temat 9 powodów, dla których zakochasz się w Dolnym Śląsku. Jednym z tych powodów jest mnogość zamków, pałaców i twierdz. W tym wpisie zabierzemy Cię na zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra. Opowiemy Ci o naszych wrażeniach z wizyty. Jak zwykle dostaniesz też garść informacji praktycznych, przydatnych podczas odwiedzin w Twierdzy.

Przewodnik w stroju z epoki podczas oprowadzania turystów po |Twierdzy Srebrna Góra.

Twierdza Srebrna Góra - historia

Znajdująca się w małej miejscowości o tej samej nazwie Twierdza Srebrna Góra to największa górska twierdza w Europie. Zajmuje powierzchnię ponad 100 hektarów, a na jej terenie jest aż 299 kazamatów. Budowa warowni trwała 12 lat i uczestniczyło w niej cztery tysiące robotników z Czech i Niemiec, plus więźniowie i mieszkańcy Srebrnej Góry. Podczas swojej stuletniej działalności warownia była oblegana tylko raz, w 1807 roku. Żołnierze odparli Szturm wojsk napoleońskich, dzięki temu Twierdza Srebrna Góra może poszczycić się statusem niezdobytej. W kolejnych latach służyła jako poligon saperski. Dopiero na początku lat dwutysięcznych Twierdza Srebrna Góra zyskała obecną postać i zaczęto prace nad przerobieniem jej na atrakcję turystyczną.  Z pewnością ozdobą Twierdzy jest jej główna wieża – donżon. Ma ona aż 30 metrów wysokości, a grubość muru waha się od 4 do 12 metrów. Robi to wrażenie podobnie jak i cały ogrom tego miejsca.

Wejście do Donjon.
Twierdza Srebrna Góra, podziemne tunele.

Kilka słów o armii pruskiej

Armia stacjonująca w Srebrnej Górze była zlepkiem różnych narodowości, a warunki w niej do łatwych nie należały. Z całą pewnością można powiedzieć, że życie zwykłego żołnierza było bardzo ciężkie. Domniemywa się, że służba trwała cztery doby. Część ludzi zostawała i pracowała dorabiając sobie do żołdu. W izbach było około 10 stopni, panowała wilgoć, a myszy i szczury były codziennymi towarzyszami mieszkających tu rekrutów. W armii panował system kar i nagród, przy czym tych pierwszych było mnóstwo, a nagrodą był dzień bez kary. Dla przykładu za źle ułożony kapelusz czy fryzurę można było dostać 12 batów. Podczas zwiedzania można nawet posiedzieć na karnym osiołku. Będąc na wycieczce z przewodnikiem dokładnie poznasz ciężkie losy pruskich żołnierzy stacjonujących w Twierdzy Srebrna Góra.

Karny osiołek w Twoerdzy Srebrna Góra.
Eksponaty w muzeum w Srebrnej Górze.

Twierdza Srebrna Góra - informacje praktyczne

To kolejna atrakcja po Kopalni Złota w Złotym Stoku, w której udało nam się załapać na ostatnie zwiedzanie i kolejny raz mieliśmy prywatny tour z przewodnikiem. D wyboru masz kilka rodzajów zwiedzania. Na uwagę zasługuje fakt, że w każdą sobotę w Twierdzy Srebrna Góra organizowane jest zwiedzanie nocne. Bilet kosztuje 25 złotych a aktualny cennik i godziny otwarcia możesz znaleźć na stronie obiektu.

Dojazd do samej Twierdzy Srebrna Góra nie jest możliwy dla turystów. Auto trzeba zostawić na jednym z pobliskich parkingów. My byliśmy w późnojesiennym, pandemicznym okresie dlatego parkingi były puste i bezpłatne. Do samej Twierdzy trzeba dojść z parkingu około kilometra asfaltową drogą pod górę, jednak nie jest to wymagający spacer. W sezonie natomiast można wjechać kolejką. Na miejscu znajduje się też sklep z pamiątkami.

Pocisk testowany w Twierdzy Srebrna Góra, oryginał.
Twierdza Srebrna Góra, podziemne tunele.

Twierdza Srebrna Góra - zwiedzanie

Wycieczki odbywają się z przewodnikiem, ubranym w odpowiedni strój z epoki działalności militarnej Twierdzy Srebrna Góra. Dowiesz się podczas niej o działalności twierdzy i życiu pruskiego żołnierza. Pierwsza część zwiedzania to przejście po odnowionych kazamatach podczas której poznasz realia, jakie obowiązywały w dawnych czasach. Przewodnik omawia budowę twierdzy i geografię okolicy. W każdej izbie dowiesz się czegoś nowego o życiu w Twierdzy. Podczas zwiedzania zobaczysz, jak wyglądał ubiór i ekwipunek armii, nawet gdzie trzymali oni fajki i ile guzików było w mundurze. Poznasz też dokładne przydziały zwykłych żołnierzy, ile alkoholu, jedzenia i ubrań dostawali, co było najcenniejsze a także skąd mieli pieniądze na liczne libacje.

Dalsza część zwiedzania to przejście pomieszczeniami zachowanymi z dawnych czasów, gdzie możemy zobaczyć oryginalną podłogę czy mury. Ciekawą atrakcją jest pokaz strzelania z broni prochowej. Nie spodziewaliśmy się, że wydawała ona aż taki huk. Polecamy Ci także spacer po okolicy. Twierdza Srebrna Góra to także świetny punkt widokowy, podobno z dachu Donżona dostrzec można wrocławski Skytower. Niestety podczas naszego pobytu była bardzo słaba pogoda i nie mogliśmy tego sprawdzić. Zwiedzanie trwa około godziny.

Prycze w izbie żołnierskiej.

Podsumowując, mamy bardzo dobre opinie po wizycie w Twierdzy Srebrna Góra. Jest to z pewnością atrakcja warta odwiedzenia, będąc na Dolnym Śląsku. Przewodnicy są profesjonalni i widać ich zaangażowanie. Sam obiekt jest naprawdę imponujący my żałujemy, że trafiliśmy na złą pogodę bo z pewnością spędzilibyśmy tam więcej czasu.  Musimy wrócić kiedyś do Twierdzy Srebrna Góra, być może podczas jednej z cyklicznych imprez. Zachęciliśmy Cię do odwiedzenia tego miejsca? Daj znać w komentarzu.

Podobne wpisy

10 Comments

    1. Oj chciało by się ruszyć ! Myślę, że przy ładnej pogodzie Twierdza prezentuje się jeszcze lepiej 🙂

  1. Dolny Śląsk to jak dla mnie teren prawie nieznany, a jak widzę wart odwiedzenia. Zapisuję jako miejsce do zobaczenia. Pozdrawiam 🙂

    1. To prawda, na Dolnym Śląsku jest tego mnóstwo 🙂 To też jeden z naszych ulubionych regionów 🙂

  2. Byłem na Twierdzy w Srebrnej Górze kilka razy. Za każdym razem robi ogromne wrażenie. To z pewnością jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Podobno jest plan wybudowania wyciągu gondolowego na srebrnogórską twierdzę.

    1. O to ciekawe z tym wyciągiem. Chociaż moim zdaniem trochę popsuje klimat. My byliśmy pierwszy raz, ale chcemy wrócić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *