Strona główna » Przewodniki » Twierdza Modlin – zwiedzanie, ciekawostki, historia

Twierdza Modlin – zwiedzanie, ciekawostki, historia

Twierdza Modlin to jedna z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie, Jest ogromna, a samo jej serce ma 250 ha powierzchni. To mniej więcej tyle, co cała Twierdza Srebrna Góra. Jej niewątpliwym atutem jest malownicze położenie u zbiegu Wisły i Narwi. Co trzeba zobaczyć w Twierdzy Modlin, jak ją zwiedzać i czy warto tam pojechać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. 

czołg w twierdzy modlin

Twierdza Modlin - ciekawostki

  • Budynek koszar to jeden z najdłuższych budynków w Europie ma aż 2,5 km, a w jego korytarzach urządzane są biegi na 5 km. 
  • W Twierdzy Modlin powstała polska marynarka wojenna
  • Najbardziej nietypowym żołnierzem stacjonującym w Twierdzy Modlin był niedźwiedź polarny Baśka Murmańska. 
  • Twierdza Modlin była planem dla wielu filmów i seriali, kręcono tu między innymi “Miasto 44” czy “Kler”.
  • Twierdza została zbudowana z 200 milionów cegieł. Jakby ułożyć je wszystkie jedna za drugą, można by okrążyć Ziemię, a z resztek zbudować zamek w Malborku.
  • Twierdza jest ogromna, samo serce na 250 ha, to tyle, co 350 boisk piłkarskich, do tego dochodzą dwa pierścienie fortów, najdalszy oddalony jest około 9 km od koszar. 
twierdza modlin baśka murmańska

Twierdza Modlin - historia

Mało kto wie, ale pierwsze fortyfikacje w tym miejscu powstały już w czasach potopu szwedzkiego. Budowa właściwej twierdzy rozpoczęła się na początku XIX wieku z rozkazu Napoleona I. Twierdza Modlin była ważnym elementem dla armii francuskiej. Po klęsce Napoleona, a następnie powstania listopadowego, Modlin przeszedł w ręce rosyjskie. W tym okresie nastąpiła rozbudowa Twierdzy. Po I Wojnie Światowej obiekt stał się ważnym ośrodkiem armii polskiej, był tu garnizon i magazyny. Jednak znaczenie militarne Twierdzy Modlin spadało wraz z rozwojem lotnictwa. 

wieża twierdzy modlin
wieża

Modlin był jednym z ostatnich punktów oporu podczas II Wojny Światowej. Oblężoną i zbombardowaną  twierdzą Dowodził generał Wiktor Thommée. Na skutek kapitulacji Warszawy walka w Modlinie stała się bezcelowa i twierdza ostatecznie poddała się 29 września. Po wojnie teren należał do Wojska Polskiego, ostatnie jednostki wyniosły się stąd zaledwie kilka lat temu. Obecnie Twierdza Modlin jest w posiadaniu prywatnej firmy, która sukcesywnie rozwija obiekt.

twierdza modlin flaga polski

Twierdza Modlin - dojazd

Modlin to osiedle należące administracyjnie do Nowego Dworu Mazowieckiego. Twierdza położona jest niedaleko drogi S7 i tuż obok lotniska Modlin. To sprawia, że bardzo łatwo można tu dojechać. Przy samej twierdzy jest sporo darmowych parkingów. Najlepiej zaparkować obok Prochowni 197 współrzędne: 52.437166, 20.675738. Do Nowego Dworu kursują też linie autobusowe i pociągi z Warszawy. Najlepiej skorzystać z autobusu jadącego na lotnisko w Modlinie.

autobus z twierdzy modlin

Twierdza Modlin - zwiedzanie

Jest kilka opcji zwiedzania Twierdzy Modlin. Indywidualnie można wejść na wieżę czerwoną, stamtąd są najlepsze widoki. Dla zwiedzających udostępniona jest także Prochownia 197, w której znajdziesz interaktywne muzeum poświęcone twierdzy. Indywidualny turysta nie może poruszać się po dziedzińcu koszar, za to polecamy spacer dookoła twierdzy, wiele budynków jest dostępnych do oglądania z zewnątrz, a teren jest naprawde ogromny, dookoła wytyczone są szlaki turystyczne. Najciekawsze opcje i miejsca dostępne są tylko z przewodnikiem.

twierdza modlin wieża czerwona
spacer po twierdzy

Zwiedzanie z przewodnikiem

Z przewodnikiem odkryjesz najciekawsze zakamarki Twierdzy Modlin. Do wyboru jest kilka tras, przejazd mini autobusem, a także zwiedzanie nocne. Na ogół przewodnik jest dostępny na miejscu w godzinach otwarcia, przed przyjazdem warto jednak skontaktować się i dowiedzieć jakie opcje są dostępne. Więcej znajdziesz na stronie Twierdzy Modlin, tam także możesz kupić bilet online na niektóre opcje zwiedzania. Twierdza Modlin dopiero startuje to atrakcja z bardzo dużym potencjałem.

fort III pomiechówek

Cennik

Oficjalna strona Twierdzy Modlin

Pakiet – Prochownia 197 + Wieża Czerwona
Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 15 zł 

Przewodnik + Prochownia + Wieża Czerwona
Bilet 35 zł  (oferta dotyczy wybranych weekendów)

Bus + Prochownia + Wieża Czerwona
Bilet 39 zł (oferta dotyczy wybranych weekendów) 

Wystawa klocków Cobi
Bilet normalny 20 zł 
Bilet ulgowy 10 zł 

Tarasy widokowe na Wieży Czerwonej
Bilet normalny 13 zł 
Bilet ulgowy 8 zł 

Wystawa multimedialna w Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197
Bilet normalny 13 zł 
Bilet ulgowy 8 zł

Ulgi przysługują: 

  • dzieciom i młodzieży do 15 roku życia,
  • osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom,
  • emerytom,
  • rezerwistom, którzy odbywali służbę w Twierdzy Modlin.

Dzieci do lat 3 – za darmo

twierdza modlin spichlerz

Najciekawsze miejsca

Koszary

To najdłuższy budynek w Twierdzy Modlin i jeden z najdłuższych w Europie. Ma długość 2,5 km i otacza cały dziedziniec. Pomiędzy koszarami a wieżą czerwoną jest jednak przerwa, ta część została zniszczona przez Rosjan, ponieważ była przeznaczona dla cara i uważali oni, że nikt inny nie jest godny, aby tam przebywać. Kilka miejsc w Koszarach można zwiedzać z przewodnikiem. 

koszary twierdzy modlin
wieża wodna modlin

Wieża Czerwona

Górująca nad Twierdzą Modlin wieża czerwona jest niewątpliwie świetnym punktem widokowym. To jedno z kilku miejsc, gdzie można wejść bez przewodnika. Roztacza się tu super widok na połączenie Wisły i Narwi, a w pogodne dni można nawet dostrzec wieżowce Warszawy. 

widok z twierdzy modlin

Urbex w Twierdzy Modlin

Na terenie Twierdzy Modlin znajdziesz wiele opuszczonych miejsc, które pełniły kiedyś konkretne funkcje. Większość z nich znajduje się w koszarach i dostaniesz się tu jedynie z przewodnikiem, to taki pół urbex. Odwiedzisz między innymi stare korytarze, część z nich była zaadaptowana na plan filmowy. Do tego schrony z czasów zimnej wojny, na nas zdecydowanie największe wrażenie zrobiła PRLowska kuchnia i stołówka. 

dawna stołówka prl
korytarz w koszarach

Prochownia 197

To odremontowany budynek, w którym znajdziesz kasę i muzeum. Są tam przedmioty żołnierzy – broń czy mundury. Przeżyjesz bombardowanie w gabinecie gen. Thomméego i postrzelasz z CKM, oczywiście to tylko symulacje. To miejsce to także historia Twierdzy Modlin w pigułce.

twierdza modlin prochownia 197

Cmentarz wojskowy

Kilkanaście minut spacerkiem od serca Twierdzy znajdziesz wojskowy cmentarz. Pochowani są tam żołnierze stacjonujący w Modlinie, nagrobki to kawał wojskowej historii z różnych okresów.

Reduta Napoleońska

To osobny fort nieco na uboczu, podczas wykopalisk znaleziono tam czapkę z czasów Napoleońskich, a plotka głosiła, że redutę zaprojektował sam Napoleon, to nie do końca prawda. Owo znalezisko na tyle rozpaliło wyobraźnię poszukiwaczy skarbów, że ściągnięto tam ciężki sprzęt. Pod ziemią miała być sieć tuneli, jednak odkopano tylko rzekome wejścia, dalej nic nie było. Niedaleko budowli znajduje się też tajemnicza kapliczka, podobno pochowani są tam powstańcy styczniowi, co nie jest potwierdzone.

figurka niedźwiedzia w reducie napoleońskiej

Elektrownia

To miejsce nie jest na razie dostępne do zwiedzania, ale z pewnością ma w sobie potencjał. Plany na wykorzystanie dawnej elektrowni Twierdzy Modlin już są i może to być jedno z najciekawszych miejsc. Dawne urządzenia, połączone z gastronomią i bliskością rzeki będą kiedyś fajnym miejscem na relaks.

twierdza modlin stara elektrownia

Klocki COBI

Twierdza Modlin może pochwalić się też wystawą klocków COBI. Zbudowane zabawkowe modele będą na pewno nie lada gratką dla najmłodszych zwiedzających.

klocki COBI twierdza modlin

Twierdza Modlin z dzieckiem

Ciekawą atrakcją dla dzieci w Twierdzy Modlin oprócz wspomnianych już wcześniej klocków będzie przejazd busem. Do tego w okolicy serca twierdzy porozstawiane są figurki Baśki Murmańskiej. Odszukanie ich jest podstawą do rozwiązania szeregu zagadek. Całość tworzy fajną grę terenową dla dzieci. 

twierdza modlin minibus

Jak widzisz Twierdza Modlin, pomimo że jest dość nową atrakcją turystyczną na mapie Mazowsza ma wiele do zaoferowania. Fajne widoki, urbex i bogata historia, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Plany rozwoju twierdzy są też całkiem ciekawe. Potrzeba na to jednak trochę czasu, a będzie to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Polski. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *