alhambra ogrody generalife
Strona główna » Przewodniki » Alhambra – zwiedzanie, co musisz wiedzieć?

Alhambra – zwiedzanie, co musisz wiedzieć?

Alhambra to z pewnością wizytówka Grenady. To jeden z najbardziej popularnych zabytków w Hiszpanii, regularnie plasuje się czołowej dziesiątce najczęściej odwiedzanych miejsc w tym kraju. Dlatego Alhambrę polecamy odwiedzić poza sezonem. Zima jest to ogólnie świetny czas na południową Hiszpanię, zrobiliśmy sobie tak wcześniej city break w Walencji. My byliśmy tam podczas naszego tripu po Andaluzji. Niestety mamy mały niedosyt, którego mogliśmy z łatwością uniknąć. Dlatego powstał ten wpis, dowiesz się wszystkiego, co musisz przed wizytą w Alhambrze.

Widok na Alhambrę

Alhambra - historia

Alhambra to ogromny zespół pałacowo warowny, wybudowali ją Arabowie w XIII wieku i była rozbudowywana aż do XIV wieku. Obiekt wpisany jest na listę UNESCO. Alhambra była oddzielnym, samowystarczalnym miastem położonym obok Grenady, dawniej była połączona mostem z arabską dzielnicą Albaicin.  Zamieszkiwało ją około trzech tysięcy osób i  była ostatnim ośrodkiem arabskim w Hiszpanii.

Ogrody

Alhambra - bilety

Jest kilka opcji na zakup biletów do Alhambry, podobnie, jak i rodzajów wejść, poniżej przybliżę Ci te możliwości.

Gdzie kupić bilety do Alhambry?

Bilety do Alhambry zdecydowanie warto kupić z wyprzedzeniem w Internecie. Uwaga – kupuj tylko na oficjalnej stronie, inne mogą znacznie zawyżać ceny, a w wyszukiwarce jest tego mnóstwo. Bilety możesz też kupić w maszynach, które znajdziesz przy wejściach do Alhambry, lub w kasach. Jeżeli będziesz wcześnie, przed otwarciem, możesz mieć szanse na kupienie biletów na całą Alhambrę. W przeciwnym razie może Ci się nie udać dostać do najbardziej popularnego Palacio Nazaries. Niestety tak właśnie przydarzyło się nam. Zamiast prosto do kasy poszliśmy do maszyn, tam już nie było biletów na ten dzień, w kasach były ostatnie dwa, dlaczego więc nie udało nam się ich kupić? Zastrzegam, że w sezonie kupienie biletów na ten sam dzień może być niemożliwe.

Bardzo ważne – w Alhambrze sprawdzali dowody osobiste lub paszporty, bez tego nie kupisz biletu w kasie, ani nie wejdziesz na teren obiektu. Pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument. W Hiszpanii bardzo poważnie podchodzą też do obostrzeń COVIDowych. Tylko jedna osoba mogła podejść do kasy – niech weźmie wszystkie dokumenty. U nas Monia poszła, ale musiała się wrócić po mój dowód, w tym czasie ostatnie dwa bilety na całość Alhambry się sprzedały… Zostaliśmy więc na zwiedzanie bez Wspomnianego wyżej Palacio Nazaries.

Budynek Generalife

Jakie są bilety do Alhambry?

Alhambra jest dość duża i rozległa, podzielona jest na kilka stref, do których można wejść osobno, można też kupić bilety w wielu wariantach. Wszystkie opcje znajdziesz tutaj. Do wyboru masz bilet na całość, czyli Alhambra General, możesz też odwiedzić wszystko poza Palacio Nazaries, w ofercie są też wejścia nocne. Bilet generalny może być ciężko kupić na ten sam dzień. Wejście do Palacio Nazaries jest na określoną godzinę, pozostałe miejsca możesz odwiedzić w godzinach otwarcia.

Fontanna i roślinnośc w ogrodach Alhambry.
Alhambra

Alhambra - jak zwiedzać?

Jak już wspomniałem, Alhambra podzielona jest na kilka stref, oprócz Palacio Nazaries wszystkie są dostępne w godzinach otwarcia. Mapę całego terenu znajdziesz tutaj. Pod Alhambrę można dojechać lub podejść od centrum miasta. Jeżeli kupujesz bilet do Palacio Nazaries, całą wizytę dostosuj pod tą godzinę, miej na uwadze, że nawet poza sezonem do głównej atrakcji Alhambry były kolejki. 

Alhambrą, jak i Grenadę zdecydowanie polecamy odwiedzić poza głównym sezonem turystycznym. Unikniesz wtedy tłumów i wysokich temperatur, a to może popsuć nawet najciekawsze miejsca. Do każdej ze stref musisz mieć bilet, który pokazujesz przy wejściu, w niektórych momentach obsługa może Cię poprosić o dokument tożsamości. Pomiędzy strefami biletowymi, znajdziesz sklepy z pamiątkami i knajpki. Na wizytę przeznacz sobie minimum 4 godziny. Jeżeli wyjdziesz z jednej strefy, możesz śmiało wrócić nawet po kilku godzinach, aby tego samego dnia.

zdobienia w ahlambrze
Budynek Generalife

Palacio Nazaries

Główny pałac Alhambry, bardzo niepozorny z zewnątrz, ale to była cecha archtektury arabskiej. W  środku znajdziesz niesamowite zdobienia i ogrody. Nam niestety nie udało się dostać biletów, czego bardzo żałujemy. Do Palacio Nazaries jest zdecydowanie największa kolejka oraz bilety na określoną godzinę.

zdobienia w ahlambrze

Generalife

Generalife, jak i przylegające do niej ogrody, były kiedyś terenami rekreacyjnymi dla sułtanów arabskich. Sam budynek ma przepiękny dziedziniec z różnymi skrzętnie wykonanymi zdobieniami. Ogrody są bardzo przyjemne i zielone, zdecydowanie ładniejsze niż te w centralnej części Alhambry. Dawniej te tereny były wykorzystywane jako tereny rolne.

Budynek Generalife

Alcazaba

To część warowna Alhambry, miała przeznaczenie wojskowe, są tam najgrubsze mury i wieże obronne. Jest to świetny punkt widokowy na Grenadę, szczególnie z najwyższej wieży doskonale widać panoramę całego miasta. Do alcazaby też trzeba wystać w kolejce.

Alhambra

Palacio de Carlos V

Charakterystyczna, budowla z okrągłym dziedzińcem. Tutaj jest muzeum Alhambry, to jedyna budowla, którą wybudowali królowie katoliccy.

Alhambra

Pozostałe ogrody i budowle Alhambry.

W Alhambrze jest kilka miejsc udostępnionych za darmo do zwiedzania, można się przejść ogrodami pomiędzy kasami, a Alcazabą, jest kościół, który był kiedyś meczetem, a część budynków jest zaadaptowana na hotele.

Alhambra

Alhambra podsumowanie

Podsumowując, Alhambra to coś, co będąc w Grenadzie, trzeba zobaczyć. Jeżeli nie masz wykupionych biletów – bądź wcześnie rano i od razu kieruj się do kas, masz wtedy największe szanse na zakup biletu. Zarezerwuj sobie pół dnia na zwiedzanie Alhambry, jeżeli chcesz ją przejść dokładnie. Największą atrakcją jest Palacio Nazaries i tam bilet będzie na konkretną godzinę. Pozostałe najciekawsze miejsca, to Ogrody Generalife, Alcazaba i Palacio Carlos V. Alhambrę warto też zobaczyć z jednego z tarasów widokowych, o których przeczytasz w naszym artykule dotyczącym Grenady.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *